FinExpert.e15.cz

Lidé znovu důvěřují kampeličkám

 

Lidé opět ukládají peníze v záložnách. Po úpadku, kterému předcházel krach největších kampeliček v zemi, odstartovaný koncem devadesátých let, uložili občané za prvních devět měsíců loňského roku do záložen 200 miliónů korun. „V porovnání s rokem 2001 jde o pětadvacetiprocentní nárůst celkového objemu vkladů,“ řekl mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc. Zhruba 200 miliónů přitom lidé uložili u kampeliček i v roce 2001.

Úřad zdůvodňuje rostoucí zájem velkými změnami, které družstevní bankovnictví v posledních letech prodělalo. Pro podnikatele platí přísnější zákony a úřad má větší pravomoci při kontrolování hospodaření kampeliček.

„Lidé hledají alternativní investiční příležitosti. Navíc nebyla řadu měsíců zaznamenána žádná aféra spojená s krachem některé z kampeliček. Svou roli sehrává i to, že nominální úrokové sazby bank jsou nejnižší v historii,“ tvrdí ekonomka Volksbank CZ Markéta Šichtařová.

„Střadatelé dobře vědí, že díky garanci vkladů o své peníze nepřijdou, a kampeličky toho využívají a nabízejí sazby nad rámec úroků běžných v bankovním sektoru,“ konstatoval Petr Zahradník z Conseq Finance.

Ve fungujících družstevních záložnách má momentálně asi třináct tisíc lidí uloženo přibližně 900 miliónů korun. Podle odborníků se v posledním roce podařilo sektor stabilizovat. Již by nemělo docházet k výraznějším pádům kampeliček a celý sektor by se měl připravit na vstup Česka do Evropské unie.

Klienti zkrachovalých záložen původně dostávali pouze maximálně 100 tisíc korun, loni sněmovna rozhodla o vyplácení 90 procent vkladu, nejvýše 400 tisíc.

Zajišťovací fond záložen dosud vyplatil asi 90 tisícům lidí zhruba pět miliard korun. V letošním roce by především měl zajišťovat dodatečné výplaty po navýšení pojištěné části, na které doposud neměl peníze. Vláda ale nyní vyčlenila dalších 800 miliónů a dodatečná částka se tak navýší z 1,2 na dvě miliardy korun, což by mělo stačit.

Z téměř 130 záložen evidovaných v obchodním rejstříku jich přitom necelá padesátka funguje bez jakéhokoli omezení. Třicet záložen již skončilo v konkursu a dalších více než padesát v likvidaci.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená