Lidé opět ukládají peníze v záložnách. Po úpadku, kterému předcházel krach největších kampeliček v zemi, odstartovaný koncem devadesátých let, uložili občané za prvních devět měsíců loňského roku do záložen 200 miliónů korun. „V porovnání s rokem 2001 jde o pětadvacetiprocentní nárůst celkového objemu vkladů,“ řekl mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc. Zhruba 200 miliónů přitom lidé uložili u kampeliček i v roce 2001.
Úřad zdůvodňuje rostoucí zájem velkými změnami, které družstevní bankovnictví v posledních letech prodělalo. Pro podnikatele platí přísnější zákony a úřad má větší pravomoci při kontrolování hospodaření kampeliček.
„Lidé hledají alternativní investiční příležitosti. Navíc nebyla řadu měsíců zaznamenána žádná aféra spojená s krachem některé z kampeliček. Svou roli sehrává i to, že nominální úrokové sazby bank jsou nejnižší v historii,“ tvrdí ekonomka Volksbank CZ Markéta Šichtařová.
„Střadatelé dobře vědí, že díky garanci vkladů o své peníze nepřijdou, a kampeličky toho využívají a nabízejí sazby nad rámec úroků běžných v bankovním sektoru,“ konstatoval Petr Zahradník z Conseq Finance.
Ve fungujících družstevních záložnách má momentálně asi třináct tisíc lidí uloženo přibližně 900 miliónů korun. Podle odborníků se v posledním roce podařilo sektor stabilizovat. Již by nemělo docházet k výraznějším pádům kampeliček a celý sektor by se měl připravit na vstup Česka do Evropské unie.
Klienti zkrachovalých záložen původně dostávali pouze maximálně 100 tisíc korun, loni sněmovna rozhodla o vyplácení 90 procent vkladu, nejvýše 400 tisíc.
Zajišťovací fond záložen dosud vyplatil asi 90 tisícům lidí zhruba pět miliard korun. V letošním roce by především měl zajišťovat dodatečné výplaty po navýšení pojištěné části, na které doposud neměl peníze. Vláda ale nyní vyčlenila dalších 800 miliónů a dodatečná částka se tak navýší z 1,2 na dvě miliardy korun, což by mělo stačit.
Z téměř 130 záložen evidovaných v obchodním rejstříku jich přitom necelá padesátka funguje bez jakéhokoli omezení. Třicet záložen již skončilo v konkursu a dalších více než padesát v likvidaci.
Zdroj: HN