FinExpert.e15.cz

Lidé dnes na svatbu šetří i více než rok

Praha 23. srpna 2010

Podle průzkumu, který GE Money Bank uskutečnila mezi 30 svatebními agenturami v České republice, se v posledních letech vlivem hospodářské krize výrazně změnilo chování lidí při organizaci svateb. Klienti svatebních agentur se snaží upravit celkový rozpočet a často dochází i k zásadním škrtům. Peníze na svatbu si v souvislosti s hospodářskou krizí lidé nepůjčují, naopak ve většině případů na svatbu šetří, někdy i více než rok.

Běžný svatební obřad a hostina pro 50 lidí, organizované svatební agenturou, vyjde v České republice zhruba na 100 tisíc korun. Podle stejného průzkumu před 3 lety si lidé dříve tuto částku půjčovali. Vlivem hospodářské krize však lidé začali více využívat depozitní produkty, a na svatby raději šetří. Většina oslovených svatebních agentur uvedla, že si lidé začínají šetřit na svatbu rok před sňatkem, někdy i déle.

„Pro případ spoření na svatbu je vhodný Účet pravidelného spoření, u kterého si můžete nastavit výši měsíční úložky tak, abyste za rok ušetřili na částku odpovídající ceně požadované svatby,“ říká Peter Mikuš, ředitel depozitních produktů GE Money Bank, a dodává: „Účet pravidelného spoření nabízí vyšší úrok, než mají lidé na běžných či spořicích účtech a jejich peníze tak nepodléhají zkáze času.“

Dle vyjádření svatebních agentur se hospodářská krize projevila jak v menším počtu zákazníků, kteří si objednávají tzv. svatbu na klíč, tak ve změnách požadavků klientů. Svou zkušenost vyjádřila Dita Štěpánová ze společnosti provozující svatební stránky www.svatebni.cz: „Pozorujeme častější porovnávání nabídek a intenzivní smlouvání o cenách.“ Z položek, které jsou v celkovém rozpočtu nejnákladnější, se nejvíce šetří na hostině, naopak ustupovat nechtějí z místa obřadu. „Snoubenci většinou nešetří na místě, kde se bude konat obřad a bývají hodně kreativní“, uvedla dále Štěpánová.

V samotné podobě dnešních svateb lze označit za trend jedinečnost každé svatby. Svatební agentury se shodují, že klienti mají dnes velmi rozdílné představy. Stále častější jsou přitom neobvyklá místa obřadů, např. obřady v přírodě, zahradní hostiny, atd. Naopak jednoznačně klesá zájem o svatební obřady na radnicích měst.

* * *
Účet pravidelného spoření
Účet pravidelného spoření nabízí nadstandardní úročení, a proto se hodí ke zhodnocování volných peněžních prostředků. Klient si při založení účtu nastaví výši pravidelně spořené částky z nabídky 300, 500, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000, 4000 a 5000 korun. Výše zvolené částky je vždy po dobu 1 roku neměnná, stejně tak jako výše úrokové sazby, která je v současné době stanovena na 3 % ročně při splnění podmínek pravidelného spoření. Všechny operace s Účtem pravidelného spoření vyjma předčasného zrušení jsou zdarma. Pro založení Účtu pravidelného spoření není vyžadováno složení minimálního vkladu. Klient si může založit libovolný počet Účtů pravidelného spoření a jednotlivé účty si může zcela libovolně pojmenovat. Podmínkou pro založení a vedení Účtu pravidelného spoření, který lze založit na obchodním místě či prostřednictvím Internet Banky, je vedení běžného účtu u GE Money Bank.

 

Příklad svatby, na kterou lze našetřit za rok:
(Účet pravidelného spoření s počátečním vkladem 40 000 Kč a pravidelnou úložkou 5 000 Kč měsíčně)

Orientační rozpočet běžné svatby
pro 50 hostů Cena (Kč)
hostina pro hosty 35 000
cukroví, dorty, občerstvení, přípitek 10 000
fotograf, kamera 10 000
rezerva  10 000
půjčení šatů pro nevěstu a ženicha  8 000
prstýnky  7 000
pronájem místa obřadu 5 000
hudba na hostině - DJ 5 000
výzdoba a další doplňky 3 000
svatební oznámení  2 500
svatební kytice  2 000
kadeřník/vizážista  2 000
Celkem  99 500

 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená