Praktiky lichvářských společností a příběhy s úvěrem a smutným koncem bývají obvykle často spojovány spíše se staršími lidmi. Nemusí to tak být ale vždy. Jak ukázal průzkum Navigátora bezpečného úvěru, jen 42 % mladých lidí do 25 let dokáže jednoznačně rozlišit bezpečného poskytovatele úvěru. Téměř 22 % z nich se s lichvářem už dokonce setkalo. Naopak větší procento starších lidí uvedlo, že se v nabídce bezpečných a lichvářských společností jasně orientuje: až 46 % lidí mezi 70 – 79 let věku a dokonce 56 % lidí mezi 50 – 69 let věku.
Stejně tak jsou starší obyvatelé ČR obezřetní, co se týče skrytých poplatků: pouze 7,5 % z nich by bylo ochotno zaplatit předem poplatek za poskytnutí půjčky, téměř 80 % ve věku nad 70 let se zajímá o sankce za předčasné splacení úvěru, v případě lidí o generaci mladší nad 50 let věku, kteří jsou častějšími žadateli o půjčku, je to dokonce 87 %. Tato věková skupina ze všech věkových skupin se také nejvíce zajímá o sankce v případě, že by se dostala do problémů se splácením (až 94 % respondentů) a stejné procento se i vyjádřilo ve smyslu, že nejprve řádně smlouvu přečtou, než ji podepíší.
Ale i u mladých lidí přinesl průzkum pozitivní zjištění: téměř 87 % mladých do 25 let trvá na pročtení smluvních podmínek před podpisem, 70 % z nich by nepodepsalo bianco směnku a 68 % se zajímá o sankce za předčasné splacení úvěru. Rozdíly mezi věkovými skupinami jsou spíše v přístupu k samotnému řešení půjčky. Téměř 48 % mladých do 25 let by smlouvu konzultovalo s právníkem, oproti tomu by ten samý krok provedlo pouze 26 % lidí mezi 50 – 69 let věku.
Průzkum také ukázal rozdíly mezi ženami a muži, co se přístupu k půjčkám týče. Muži se jeví jako zodpovědnější – 58 % z nich dokáže jasně rozlišit bezpečnou a důvěryhodnou společnost, v případě žen je to pouze 42 %. Co se týče podepisování smluv, 45 % mužů by případnou smlouvu řešilo samo a nekonzultovalo by ji s právníkem, oproti tomu jen 35 % žen by volilo stejnou strategii. Na čem se ale muži i ženy shodnou, je pročtení úvěrové smlouvy před jejím podepsáním. Udělalo by to zhruba 90 % mužů i žen. Stejně tak vysoké číslo, téměř 82 %, by si nechalo vypracovat více nabídek, než by se rozhodli, od koho si půjčí.
Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru