FinExpert.e15.cz

Libor Kříž: 168 hodin nejen ve světě financí (12. týden)

Zajímavé události nejen ze světa financí, investic a společenského života v České republice. Chcete vědět, co důležitého se stalo minulý týden? Buďte v obraze!
Libor Kříž: 168 hodin nejen ve světě financí (12. týden)

Senát se znovu snaží o zrušení tzv. švarcsystému, i když před měsícem s tímto návrhem neuspěl ve sněmovně. Odpůrci zákazu tvrdí, že švarcsystém dokážou dostatečně postihovat finanční úřady podle zákona o správě daní a poplatků. Novelu zákona o zaměstnanosti mají teď posoudit poslanci.

Obchodní řetězec Carrefour zvažuje vzdát se českého trhu a prodat jedenáct hypermarketů, které zde nyní má. Možný odchod Carrefouru naznačil jeho nejvyšší šéf ve Francii Jose-Luis Duran v rozhovoru pro týdeník Le Journal Des Finances.

Největší šanci na vítězství v privatizaci Českého Telecomu má švýcarská telekomunikační společnost Swisscom a španělský operátor Telefónica. Tvrdí to agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Za 51,1 procenta akcií by stát mohl získat přes sedmdesát miliard korun.

Víc dětí než loni se v Česku narodilo naposledy v roce 1995. V uplynulém roce přišlo na svět 97 664 dětí. Ani to ale nestačilo vyvážit počet úmrtí, byť ten proti roku 2003 klesl. Zaznamenaný růst počtu obyvatel tak opět způsobilo stěhování cizinců. Podle předběžných výsledků měla ke konci roku 2004 Česká republika 10 220 577 obyvatel. Za uplynulý rok se tak počet obyvatel ČR zvýšil o 9,1 tisíce.

GE Money Bank umožní od poloviny dubna ve svých bankomatech výběr prostřednictvím čipových karet asociací MasterCard a Visa. Výhodou čipových karet je nemožnost jejich padělání nebo kopírování, které hrozí kartám s magnetickým proužkem. Jako první uvedla v ČR do provozu bankomat s možností použití čipové karty Komerční banka.

Den daňové svobody, datum, od kterého Slováci přestanou pracovat na zaplacení daní a začnou vydělávat sami na sebe, letos na Slovensku díky zavedení rovné daně připadne již na 24. května. Naopak v ČR zůstává role státu příliš vysoká, a Češi si tak na oslavy budou muset počkat až do 18.  června.

Česká správa sociálního zabezpečení letos v únoru evidovala celkem 1 944 799 starobních důchodců a 4 642 932 poplatníků pojistného na sociální zabezpečení. Na jednoho starobního důchodce tak přispívalo 2,39 poplatníků. Všech důchodců, kromě penzistů starobních i lidí pobírajících penze invalidní a pozůstalostní, bylo celkem 2 629 016. To znamená, že na jednoho důchodce přispívalo 1,77 poplatníků pojistného, stejně tomu bylo i v únoru 2002. V praxi to znamená, že stejně jako se zvyšuje počet důchodců, roste i počet poplatníků pojistného. Poplatníků pojistného přibývá mimo jiné proto, že se ekonomicky aktivní staly silné ročníky ze 70. let minulého století, což zvýšilo příspěvky do sociálního systému.

DATART International otevřel 23. března novou prodejnu v brněnské nákupní Galerii Vaňkovka. Jde již o 17. prodejnu v Česku. Moderní řešení prodejny zahrnuje netradiční pojetí prostoru tvořené oválným obslužným pultem s digitálními fotoaparáty, kamerami a MP3 přehrávači. Na téměř 1000 metrů čtverečních naleznou zákazníci technologické novinky počínaje nejnovějšími digitálními přístroji, jako jsou LCD monitory a plazmové televizory, a multimediálními zařízeními konče.

Největší světový výrobce nápojů Coca-Cola se přizpůsobuje narůstajícímu trendu po zdravé stravě a ohlásil nové druhy svých výrobků, které již nebudou vysoce kalorické a plné cukru.

Kabelová společnost UPC za poslední rok zdvojnásobila počet předplatitelů vysokorychlostního internetu a v polovině března jich měla 50 000.

Televize přes internet? Microsoft a News Corporation vidí budoucnost televizního vysílání zcela odlišně. Murdoch předpokládá, že diváci budou dále platit specializovaným společnostem jako té jeho za obstarání všech svých diváckých potřeb. Chce jim nabídnout atraktivní obsah a možnost určité programy nahrávat na osobní video. Gates sází na to, že se televize bude šířit protokolem IP - tedy širokopásmovým internetem do set-top-boxu, DVD, počítače nebo herní konzoly.

Výdaje na reklamu na internetu v Británii dosáhly loni 597 milionů liber, tedy asi 26 miliard korun. Podíl internetu na celkových výdajích na reklamu se tak téměř vyrovnal podílu rozhlasu.

Aegon Finance, a.s., dceřiná společnost Aegon N.V., získala od MFČR povolení k provozování pojišťovací činnosti (tzv. "pojišťovací licenci") v oblasti životního pojištění. V souvislosti se získáním licence se Aegon Finance, a.s. v nejbližší době přejmenuje na Aegon Pojišťovna, a.s.

Konečně!? Přenositelnost mobilních čísel realitou. Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákon o elektronických komunikacích a dal tak mimo jiné zelenou zavedení přenositelnosti telefonních čísel na mobilních telefonech. Lidé si tak budou moci ponechat číslo svého mobilního telefonu, i když změní operátora.

Pouze 40 % Čechů je spokojeno se svým platem. Podle průzkumu CVVM z loňského listopadu chodíme do práce vcelku rádi. 66,8 % Čechů je se svým zaměstnáním spíše spokojeno, 14,2 % dokonce velmi spokojeno. Co se týče jednotlivých aspektů práce, nejlépe vnímáme využití našich odborných schopností, rozvržení pracovní doby, zajímavost práce a vztahy mezi lidmi, naopak k nejhůře hodnoceným patří jistota pracovního místa, plat, vyhlídky na jeho zlepšení a možnosti postupu.

HVB Bank má nejlevnější embosovanou platební kartu. HVB Bank v svém balíčku Konto Pohoda nabízí jako jediná z bank na českém trhu debetní embosovanou platební kartu MasterCard nebo VISA Classic, a to za neuvěřitelných 64 Kč měsíčně.

Levná eBanka? Pokud si zřídíte u eBanky kontokorent a nebudete si hlídat finanční toky na účtu, může vás na konci čekat nemilé překvapení v podobě 50 Kč za čerpání do mínusu. eBanka totiž jako jediná na trhu poplatek za povolený debet účtuje měsíčně v případě ať sáhnete na 1 korunu nebo celý limit.

Mizerné výdělky v obchodních řetězcích. Zaměstnanci v největších obchodech brali v roce 2003 od 10 do 18 tisíc korun hrubého měsíčně, v průměru výdělek nepřekročí třináct tisíc. Nejméně si vydělají pracovníci v supermarketech Albert a hypermarketech Hypernova společnosti Ahold, v obřích prodejnách Carrefour a Tesco. Nejvíce naopak v Kauflandu a v Makru, fungujícím jako velkoobchod.

Půjčky na bydlení od hypotečních bank. Dosud půjčky poskytoval pouze Státní fond rozvoje bydlení. Podmínky, za jakých žadatel úvěr získá, budou přibližně stejné jako od fondu. Splácení by se mělo lišit nejvíce o desetikoruny. Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka budou půjčky na pořízení vlastního bydlení poskytovat hypoteční banky. Začít by měly nejpozději od 1. května. Přesun působnosti na banky se koná z důvodu velkého zájmu veřejnosti. SFRB má totiž prostředky pouze na 7000 žádostí. Paroubek předpokládá, že celkem letos úvěr s podporou státu získá 12 až 15 tisíc žadatelů.

Tankujete u Benziny? Pokud ne, možná vás přesvědčí, alespoň se o to bude snažit. Benzina odstartovala imageovou kampaň s cílem představit novou náplň této tradiční značky. Kampaň ve formě televizních spotů, sponzoringu časomíry, rozhlasových spotů, venkovní reklamy a tiskové inzerce stojí na třech pilířích: upozornit na českou značku s 47letou tradicí a její kvalitní servis, udržet znalost značky a dostat ji do povědomí jako poskytovatele kvalitních pohonných hmot a posunout image směrem k moderní čerpací stanici. Benzina cílí zejména na řidiče střední a vyšší příjmové skupiny tankující naftu a dále na autodopravce a tranzit.

Vltava2000 má Jyxo. Systém pro provoz internetových obchodů Vltava2000 rozšířila pokrytí internetu svojí nabídkou zboží, která je od minulého týdne k dispozici také na Jyxo.cz. Technologii Jyxo.cz využívají portály Quick.cz (www.quick.cz), Zoohoo.cz (www.zoohoo.cz), Volný.cz (www.volny.cz) nebo slovenský Zoznam.cz (www.zoznam.sk). Vltava2000 zaznamenala v únoru 2005 rekordní návštěvnost vyjádřenou více než pěti miliony zobrazených stránek a 106 tisíci zákazníků.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená