FinExpert.e15.cz

Lež, nebo pravda: ČSSD chce snížit daně

Vláda poslední dobou stále hlasitěji mluví o snížení daňové zátěže zaměstnanců. Navrhované změny jsou však bohužel spíše reakcí na dlouhodobé opoziční snahy o rovnou daň. Jak na tom budete po případné úpravě daňových pásem?
Lež, nebo pravda: ČSSD chce snížit daně

Volby do Poslanecké sněmovny sice budou až v červnu 2006, ale boj o křesla začíná již nyní. Podle výzkumů jsou Češi nespokojeni s neúměrnou vysokou daňovou zátěží a volají po změně. Vláda chce tyto prosby vyslyšet, a tak navrhuje úpravu prvních dvou daňových pásem. Co to v praxi bude znamenat? Polepšení maximálně o pár stokorun pro nejnižší příjmové skupiny a naopak mírné zvýšení pro lidi se střední a vyšším příjmem.

Studená progrese

Sazby jednotlivých daňových pásem již delší dobu stagnují, což má za následek jev ekonomy zvaný studená progrese. To znamená, že jak rostou platy zaměstnanců (od roku 2001 průměrná mzda vzrostla zhruba o 25 %), roste i daňová zátěž, protože zaměstnanci se s vyššími platy postupně dostávají do vyššího daňového pásma. Tento jev lez eliminovat zvýšením nezdanitelné části na poplatníka (popřípadě děti, studenta, manželku). Výše současné nezdanitelné části na poplatníka je 38 040 Kč za rok a od roku 2001 nerostla. Jedinou změnou základních parametrů bylo zvýšení nezdanitelné části na dítě v roce 2003. Vzhledem ke studené progresi si státní rozpočet v roce 2002 polepšil o 1,5 mld. Kč, v roce 2003 o 3,4 mld. Kč, loni o 7,4 mld. Kč. Zamýšlené snížení daní studenou progresi neodbourá, protože zároveň dojde ke zrušení nezdanitelné části na poplatníka! Státní rozpočet proto přijde o velmi malý objem prostředků, vlk se nažere a koza zůstane celá.

Změny v příkladech

Vládní koalice navrhuje snížení prvního daňového pásma z 15 na 12 % a druhého pásma z 20 na 18 %. Zároveň navrhuje zrušit nezdanitelnou část na poplatníka a nahradit ji tzv. daňovým bonusem v hodnotě 500 Kč. Jak bude vypadá výpočet čisté mzdy v praxi? Lidé s vyššími příjmy si rozhodně nepolepší, v některých případech (30 000 Kč a více) dokonce o pár stokorun pohorší. Výpočty jsou pouze orientační a vycházeli jsme z předpokladu, že další daňové sazby zůstanou zachovány, ale zruší se nezdanitelná číst na poplatníka v částce 3170 Kč měsíčně.

Kolik si vyděláte po snížení daní podle ČSSD 

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Jeden z pravděpodobných návrhů ČSSD: Sazby daně klesnou z 15 na 12 % a z 20 na 18 %; odpočet na 38 040 Kč ročně se nahradí "daňovým bonusem" 500 Kč měsíčně. Výpočet pro poplatníka bez rodiny.

Systém se musí změnit

Daňový systém se musí změnit komplexně, pouhé kosmetická úprava daňových pásem nepomůže. ČSSD se navíc zatím ani neshodla na tom, jak to konkrétně provést. Existuje jak návrh snižovat občanům dvě nejnižší sazby daně z příjmu, tak návrh rozšířit daňová pásma. „Za klíčový považuji jasný závěr, že se pomůže nízkopříjmovým skupinám. Jak se to provede, to už je jen marketing,“ říká hlavní ekonomický poradce premiéra, poslanec Jan Mládek. Jeho výrok jako by dokumentoval dnešní strategii ČSSD v otázce daňových změn.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená