Sezónní zlevňování rekreací s koncem sezóny spolu se snížením cen některých potravin se postaraly o snížení spotřebitelských cen (m/m) o čtyři desetiny.
Meziroční inflace se rovněž snížila – ze srpnových 1,3 % na aktuální 1,0 % a dostala se tak na dolní hranici tolerančního pásma ČNB.
Ne všechny ceny se ovšem vyvíjejí tak pozitivně, jak napovídá celkové číslo inflace. Velmi silný nárůst mají stále za sebou potraviny, které jsou aktuálně o 4,6 % dražší než loni. Více si rovněž lidé připlácejí za bydlení, zdraví, stravování a ubytování a v neposlední řadě za alkohol a tabákové výrobky.
Naopak levnější než loni je vybavení domácností, doprava a především telekomunikační služby, které díky konkurenčnímu boji v posledním půlroce výrazně zlevnily.
Inflace rozhodně není a nebude problémem ČR. Spíše naopak. Slabá domácí poptávka drží růst cen na uzdě a inflační tlaky nejsou kromě některých výrob téměř vidět. Nízká poptávka dokonce u řady spotřebního zboží tlačí ceny dolů. Příkladem jsou třeba elektrické spotřebiče. Poptávková inflace je dokonce dávno zapomenuta a hned tak se nepřipomene.
Další měsíce nejspíše přinesou opět pokles inflace, který by měl akcelerovat v úvodu příštího roku, kdy s největší pravděpodobností dojde k poklesu cen silové elektřiny. Úrokové sazby ČNB tak nejspíše zůstanou na rekordním minimu delší dobu, než se třeba před půl rokem zdálo.
Dnešní inflační číslo nejspíše znovu podpoří diskuse o možném oslabení koruny ze strany centrální banky. Koruna sice vnímá hrozbu devizových intervencí už v podstatě rok, ale při absenci skutečného zásahu se čas od času snaží testovat hranice stále hlouběji pod prognózou ČNB.
Autor je analytikem ČSOB.