FinExpert.e15.cz

Levnější a flexibilní bydlení

V posledních letech prošly poměrně bouřlivým vývojem tzv. mobilní domy, které oproti tradičním stavbám přinášejí řadu zejména finančních výhod.

V případě mobilních domů již dávno nejde o známé karavany za autem. Ty sice pod pojem mobilního domu také patří, jde ale jen o provizoria určená pro letní cesty nebo levné dovolenkové pobyty v kempech. Kromě nich jsou ale na trhu skutečné mobilní domy, které spojují výhody mobility, komfortního standardního bydlení a také nezanedbatelný moment – výhodnou cenu.

První projekty mobilních domů – montovaných, komfortních staveb, které se hotové dopravují na místo určení – vznikaly před necelými čtyřiceti lety v USA a v západní Evropě. I tam byly mobilní domy, motor homes či mobilheimy původně určeny pouze k rekreaci a disponovaly omezeným komfortem. Vývoj nových materiálů a technologií, ale především zájem trhu však vedl k tomu, že se z nich vyvinula zajímavá konkurence standardního bydlení.

Rychle a bez formalit

V posledních letech se lze v České republice setkat s mobilními domy jak zahraniční, tak domácí provenience. Jejich výhody pochopili nejen ti, kdo hledali relativně levné a hlavně rychlé bydlení anebo také rychlé „zastřešení“ podnikatelských aktivit např. na pronajatých pozemcích. Ukázaly se také jako řešení pro obyvatele zničených staveb ze záplavových oblastí, kde se začalo omezovat povolování výstavby. Mobilní dům totiž nepotřebuje stavební povolení, protože není ve smyslu zákona stavbou.

Klepněte pro větší obrázek

Další úspory

Mobilní dům má i další výhody – úspora spočívá například v tom, že není třeba zvlášť investovat do projektové přípravy nebo zemních prací. Projekty jsou předem dány nebo lze u některých firem dohodnout jejich změny podle požadavků zákazníka, na pozemku pak je třeba zajistit připojení elektřiny, případně vody. Její dodávku lze ale řešit i umístěním vlastního zásobníku uvnitř domu.

Termín dodání mobilního domu se dnes pohybuje v několia týdnech od data objednávky, některé nabídky mluví dokonce o dnech. Stavbu je pak možné ihned připojit na inženýrské sítě a lze ji obývat.

Klepněte pro větší obrázek

Trvale flexibilní stavba

Součástí domu je i podvozek, který slouží jednak při dálkové přepravě domu, může být ale operativně použit i při dílčím přemístění domu na daném pozemku. Ani s prodejem mobilního domu nejsou spojeny větší problémy — lze jej přemístit stejným způsobem, jako při pořizování, a v současnosti již existuje trh s použitými mobilními domy.

Komfort srovnatelný s klasikou

Konstrukci mobilních domů většinou tvoří ocelový skelet doplněný o stěny a podlahy vyrobené z masivu nebo z plastů, které s nosnou ocelovou konstrukcí tvoří kompaktní tuhou soustavu vykazující výborné pevnostní vlastnosti. Na trhu jsou také mobilní domy skandinávské technologie se systémem dřevěné samonosné konstrukce. Jejich skelet je vyroben z borovicového masivu, což zaručuje jeho pevnost a masivnost a umožňuje opakovaný převoz.

Vnitřní vybavení mobilních domů srovnatelné s komfortem běžného bytu — kuchyňská linka, koupelna i ložnice s odpovídajícím vybavením — je součástí dodávky kompletního domu. Lze ale také dohodnout, že si investor zajistí vnitřní vybavení sám, dle vlastních představ. Energii pro vaření a ohřev vody je možné zajistit spalováním propan-butanu nebo s využitím elektřiny. Moderní mobilní domy jsou určeny pro celoroční užívání a pro zajištění tepelného komfortu a zároveň ekonomičnosti vytápění jsou vybaveny silnou izolací z polystyrenu nebo minerální vlny a podlahovým elektrickým topením nebo nástěnnými přímotopy. Střecha může být řešena jako sedlová i plochá.

Klepněte pro větší obrázek

Jaké jsou náklady

Dispoziční řešení a užitná plocha mobilních domů jsou také velmi variabilní. Nejmenší obytné jednotky poskytují plochu 14 až 18 čtverečních metrů, jejich kombinací do sestav ve tvaru L nebo U lze dosáhnout plochy až 140 m2.

Cena mobilních domů závisí na velikosti, vnitřním vybavení a materiálech, jež jsou v konstrukci použity a pohybuje se od půl milionu korun do 1,2 milionu. Mobilní dům je také možné koupit na leasing, a to v rychlosti, která odpovídá celému stylu mobilního segmentu trhu. Cena za dopravu je ve srovnání s celkovou investicí zanedbatelná — platí se 15 až 25 Kč za kilometr.

Klepněte pro větší obrázek 

Mobilhouse – klady a negativa

Jednoznačně největším pozitivem je mobilita a možnost mobilní dům vícekrát použít na různých místech. Realizaci záměru usnadní to, že není nutné vyřizovat stavební povolení a ostatní formality jako u běžné trvalé stavby. Další výhodou je rychlost dodání a možnost koupě včetně vnitřního vybavení. Z výše uvedených výhod plyne ve výsledku ta hlavní – nižší cena.

Mobilní stavby mají i několik nevýhod, se kterými je třeba při jejich pořízení počítat a zakalkulovat do celkového hodnocení záměru. Přece jen je jejich dispozice oproti klasickým stavbám omezená a také jsou u tohoto typu staveb horší tepelně izolační vlastnosti.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Je možné takovýto dům financovat "hypotékou" ?
Ivo
12. 10. 2009, 13:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená