FinExpert.e15.cz

Levné letenky ještě levněji

Jak úspěšně najít mezi letenkami nízkonákladových dopravců ty opravdu nejlevnější?
Levné letenky ještě levněji

Létání s nízkonákladovými aerolinkami je fenoménem dnešní doby. Není se čemu divit, jejich standard přepravy je sice ve srovnání s klasickými aeroliniemi nižší, ale s tím jde ruku v ruce také nižší cena za tento druh dopravy. Na to zákazník zpravidla slyší velmi dobře a tak oželí i to, že v letadle nedostane bagetu a kelímek s džusem.

Jak spolehliví jsou nízkonákladoví dopravci

Stále se lze setkat s názorem, který je často podporován neznalými redaktory novin a časopisů, že úroveň a spolehlivost nízkonákladových dopravců je o třídu nižší ve srovnání s klasickými aeroliniemi. To naštěstí není pravda. Naprostá většina nízkonákladových společností si svých zákazníků váží stejně jako klasické aerolinie, a tak příběhy o pravidelném zpožďování příletů a odletů a rušení spojů jsou ve většině případů neopodstatněné.

Nejznámější britský dopravce Easyjet a irský Ryanair se chlubí statistikou, podle které se jim více než 90 % všech spojů daří realizovat v předpokládaných časech. Jedná se tedy o hodnoty, které jsou srovnatelné s klasickými aeroliniemi. Stejně tak tyto společnosti neruší své lety v případě, že se pro daný let nenajde dostatek pasažérů. Podobně dobrou reputaci má také společnost SkyEurope, která má jednu ze svých základen také v Praze. Letní letový řád této společnosti nabízí pravidelné lety do chorvatských měst Split a Dubrovník. Mezi ostatními destinacemi tohoto dopravce jsou, které jsou nalétávány z Prahy, jsou města Paříž, Řím, Nice, Neapol, Amsterodam a další.

Podle čeho jsou určovány ceny

Abychom byli schopni vyhledávat levné letenky, musíme nejprve chápat mechanismus, podle kterého je cenová nabídka dopravce utvářena. U nízkonákladových dopravců platí, že nejnižší ceny lze získat při rezervaci letenky dlouhou dobu před plánovaným odletem. Pokud může být cestující takto časově flexibilní, je ideálním adeptem na cestování s nízkonákladovým dopravcem.

Pokud si na stránkách libovolné nízkonáladové aerolinky srovnáte ceny mezi dvěma městy příští týden a za dva měsíce, jistě poznáte, že ceny ve vzdálenějším termínu budou o poznání nižší. To je základní poznatek pro rezervaci s low-cost dopravci – včasná rezervace znamená výrazně nižší cenu.

Velký vliv na cenu má také vybraný den v týdnu. Cena je vyšší, pokud se jedná o let během víkendu, v pátek a v pondělí. Význam má také převažující směr dopravy. Pokud jsou linky mezi Prahou a Londýnem plné víkendových turistů z Británie, je jasné, že páteční rezervace ve směru do Prahy budou plnější dříve než letenky v obráceném směru. To samé platí pro návrat do Londýna v průběhu neděle. Pokud tedy chcete létat levně, dobrou zásadou je létat tzv. v protisměru, tedy opačně, než létá většina cestujících dané linky. To lze snadno rozpoznat několika vyhledáními v rezervačním systému daného dopravce.

Podobné pravidlo platí pro linku typu Praha – Londýn a zpět. U jiných měst může být ale situace odlišná a existuje také mnoho spojení, kde je provoz rovnoměrně rozložen oběma směry. Obecně potom platí, že nejlevněji tarify jsou uprostřed týdne.

Z časového hlediska existuje ještě jedna výjimka, která nabourává obecně platné pořekadlo „kdo dřív rezervuje, levněji letí“. Touto výjimkou jsou termíny okolo významných svátků. Data pro odlety okolo Vánoc a Velikonoc jsou tedy k dispozici za vysoké ceny dlouho dopředu, případně dopravce na tyto termíny nízké ceny ani nevyhlašuje, protože ze zkušeností ví, že se mu letadlo podaří naplnit i přes vyšší ceny.

Lovíme nejlevnější letenky

Z výše uvedeného tedy platí, že pokud chceme létat opravdu levně, musíme být časově flexibilní. Letenky rezervujeme na dlouhou dobu dopředu, často třeba i dvou nebo tří měsíců a nedělá nám problém ve vyhlédnutém termínu posunout odlet o několik dní dopředu či vzad. Při pohledu do rezervačních systémů na vzdálenější termíny jednotlivých nízkonákladových dopravců by se mohlo zdát, že levně lze letět prakticky vždy. Cena za letenku okolo dvou tisíc korun je tak lákavá. To je ale omyl. Ceny jsou vždy uváděny pouze za jeden let, k ceně je tedy potřeba připočítat cenu za zpáteční letenku a další poplatky, kterou mnohdy mohou být stejně vysoké jako cena samotné letenky.

Cena letenky v hodnotě dva tisíce korun tak po připočtení zpáteční letenky a všech poplatků může vyrůst až třeba na šest tisíc korun. To už tak lákavá nabídka není, protože se jedná o cenu, která je srovnatelná s nejnižšími tarify klasických aerolinií a jejich akčními nabídkami. My přitom chceme létat opravdu levně... jak na to? Základem je vyhledávání tarifů, které jsou v nabídce opravdu „za hubičku“, tedy pod tisíc korun na jeden segment cesty (jeden let). Často bývá problém takový tarif vyhledat na první pokus, potom tedy nezbývá než procházet okolní dny a hledat, zda nabídka v některý den nedosahuje námi požadovanou cenu.

Toto hledání je výrazně ulehčeno, pokud rezervační systém umožňuje přímé přechody na další dny bez nutnosti zadávat údaje o požadovaném letu znovu do vyhledávacího formuláře. Takto má systém řešený například irský Ryanair, který v České republice létá do Brna.

Ještě lepší možností je tzv. kalendářní přehled, který poskytuje Easyjet. V něm uživatel vidí ceny mezi vyhledanými destinacemi ve vybraném termínu a dalších cca 10 dnech před a po tomto datu.

Ideální řešení by bylo, kdyby měl uživatel možnost prohlížet nabídky všech nízkonákladovaných dopravců na dané trase (i nízkonákladoví dopravci si často konkurují na stejných trasách) v kalendářním přehledu na měsíc a déle dopředu. Stránky samotných dopravců touto funkcí nedisponují. Na internetu ale existují weby, které podobnou funkci nabízí.

Jednou z takových stránek je SkyScanner.net. Tato stránka pravidelně prohledává tarify všech hlavníc nízkonákladových dopravců. Na jejich základě vytváří tzv. cenové mapy. Pokud uživatel zadá, že chce letět z Prahy do Londýna bez konkrétního data, stránka přehledně zobrazí všechny nejnižší ceny pro cestu tam i zpět v následujících měsících. Po kliknutí na zvolený měsíc se zobrazí cenová nabídka v podobě sloupcového grafu pro jednotlivé dny. Tak lze velmi snadno získat přehled o cenách v jednotlivých dnech a o nejlevnější dostupné nabídce v daném měsíci. U každé nabídky je uváděno její stáří, tzn. doba, která uplynula od chvíle, kdy byla daná nabídka aktuální.

To má význam zejména u rezervací v kratším termínu před odletem, kdy cena může velmi výrazně růst. Pokud návštěvníka některá z nabídek zaujme a rozhodne se rezervovat, je po kliknutí přesměrován na stránky konkrétního dopravce, nejčastěji přímo na stránku, kde může rezervovat svůj vybraný let.

Tarify Praha-Londýn v říjnu letošního roku

Klepněte pro větší obrázek

Všimněte si zubu pro cesty z Prahy okolo 28. října – i Češi využívají volna a cestují na prodloužené víkendy do zahraničí.

Zvláštní případ: Využijte speciálních nabídek

Létání je radost, alespoň pro většinu z nás. Mnohdy tak o případné cestě rozhoduje pouze cena za dopravu. Pokud se vám podaří narazit na akční nabídku, můžete často letět například za korunu (bez započtení poplatků). Vyplatí se proto sledovat akční nabídky jednotlivých dopravců. Ty jsou zpravidla výrazně inzerovány na webových stránkách, ale můžete se o nich dozvědět i v informačních e-mailech, ke kterým se lze registrovat prostřednictvím formuláře na webových stránkách dopravce.

Další článek


 

Související články


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Je to duveryhodne?
Bára
18. 9. 2006, 21:23
Zkušenost se Sky Europe
Václav Pelant
22. 8. 2006, 22:50
Re:Prodloužený víkend?
Jan Kuneš
22. 8. 2006, 11:47
Re:Je to duveryhodne?
Jan Kuneš
22. 8. 2006, 11:46
Prodloužený víkend?
Koběr
22. 8. 2006, 11:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená