FinExpert.e15.cz

Levné letenky: dnes za peníze, zítra skoro zadarmo II.

Pokud vás zaujal náš včerejší článek o levném cestování, máte dnes možnost v jeho pokračování najít informace o tom, že i klasické aerolinie mohou svým zákazníkům nabídnout výhodné ceny. Dále se podíváme na lety s přestupy a low-cost aerolinie jinde ve světě.
Levné letenky: dnes za peníze, zítra skoro zadarmo II.

Ryanair je králem

Pokud byste hledali nejlevnější evropskou aerolinii, bude jí patrně irský Ryanair – první nízkonákladový dopravce na našem kontinentu. Ten provozuje rozsáhlou síť linek po celé Evropě, z bývalého východního bloku létá zatím pouze do litevské Rigy. I v nabídce této společnosti jsou letenky levnější a dražší, přičemž jejich cena je ovlivněna stejnými principy jako u dalších nízkonákladových dopravců – čím dříve si letenku zarezervujete, tím lepší ceny můžete dosáhnout.

I ČSA je někdy „low-cost“

Konkurence „levných“ společností donutila zareagovat i etablované firmy – našeho vlajkového dopravce ČSA nevyjímaje. Ten nabízí výhodné tarify na linkách do měst, kde je zpravidla přítomna nízkonákladová konkurence. Na www stránkách společnosti tak můžeme vidět nabídky zpátečních letenek do Curychu, Glasgowa či Londýna za 2990 Kč (bez letištních poplatků). Celková cena je tedy stále vyšší než u nízkonákladových dopravců, ale to je na druhou stranu vyváženo o něco vyšším komfortem, občerstvením během letu, či možností nechat si za uskutečněnou cestu připsat tzv. letecké míle.

U ČSA je výhodné objednávat letenky přes internet. Nedávno spuštěná verze rezervačního systému pracuje velmi sympatickým způsobem: po zadání cílové destinace a termínů pro odlet a přílet je zobrazen kalendář, ve kterém zákazník vidí barevně odlišené ceny letenek ve zvolených termínech a okolních dnech. Po vybrání vyhovujících letů zvolí, kde chce letenky vyzvednout – zvolit lze některou z kanceláří ČSA, při objednávce v dostatečném předstihu je potom možné nechat si je zaslat poštou.

Levné cestování s přestupy

Pokud jste četli první díl našeho článku, určitě jste si všimli, že např. do Londýna můžete letět velmi levně – zpáteční letenku lze pořídit za cca 1400 Kč. Londýnská letiště jsou tzv. huby nízkonákaldových dopravců, tzn. jsou to centra, kam tyto společnosti směřují většinu svých letů. Huby jsou i v jiných zemích, ale britská, konkrétně londýnská letiště jsou low-cost dopravcům takříkajíc zaslíbená.

Pokud budete chtít, můžete z Londýna pokračovat do další destinace – do Středozemí nebo naopak do Skandinávie – záležet bude pouze na vaší chuti. I tento návazný let si ale budete muset zarezervovat v dostatečném předstihu. Zkusme se, podobně jako v našem předchozím článku, podívat na několik modelových případů. Patrně budete překvapeni, jak levně lze letecky cestovat po Evropě.

V předchozím článku se nám podařilo najít let se společností Easyjet na 25.-30. listopadu z Prahy na londýnské letiště Stansted za 1336 Kč včetně všech poplatků. Zkusme se zasnít a 5 dní v mlhavém podzimním Londýně vyměnit za pobyt někde u Středozemního moře, kde by ještě mohlo být alespoň trochu teplo. Vzhledem k tomu, že budeme přestupovat a budeme se snažit nestrávit v Londýně ani jednu noc, jsou pro nás důležité i přesné časy odletů a příletů:

Praha – Londýn Stansted
25.11. 11:00-12:00

Londýn Stansted – Praha
30.11. 18:25-21:20

Nyní se podívejme, kam lze letět z londýnského letiště Stansted 3.11. po 14 hodině. Je potřeba počítat s dvouhodinovou rezervou na vyzvednutí zavazadla a opětovné odbavení.

Dobrou destinací může být např. Barcelona:

Londýn Stansted – Barcelona
25.11. 17:20-20:40

Barcelona – Londýn Stansted
30.11. 11:45-13:10

Cena zpáteční letenky 31 liber.

Jak je vidět, za necelé 3000 Kč se můžete dostat z Prahy do Barcelony a když budete mít chuť, stihnout přitom i rychlou prohlídku londýnských pamětihodností. S běžných dopravcem byste za tuto cenu nezískali ani jeden zpáteční let. Jak už bylo ale mnohokrát uvedeno, podobné cestování, a u takto kombinovaných letů to platí dvojnásob, je výhodné pouze tehdy, pokud můžete být flexibilní v čase i ve výběru míst, kam se chcete podívat.

Jiným příkladem může být let Londýn Stansted – Oslo se společností Ryanair:

Londýn Stansted – Oslo
25.11. 14:00-16:55

Oslo – Londýn Stansted
30.11. 9:50-10:45

Cena zpáteční letenky 35 liber.

Celková cena za celou cestu je tedy opět na hranici 3000 Kč. Možnost kombinací ještě vzrůstá ve chvíli, kdy jste ochotni cestovat mezi jednotlivými londýnskými letišti.

Vzhledem k nově otevřené „bázi“ společnosti Easyjet v německém Dortmundu, nemusíme už jako přestupový bod používat pouze Londýn:

Praha – Dortmund
24.11. 11:50-13:05

Dortmund – Alicante
24.11. 15:30-18:15

Alicante – Dortmund
29.11. 18:50-21:35

Dortmund – Praha
30.11. 10:05-11:20

Zpáteční letenka Praha – Dortmund 1100 Kč
Zpáteční letenka Dortmund – Alicante 1472 Kč
Cena celkem 2572 Kč. Při zpáteční cestě je potřeba počítat se strávením jedné noci v Dortmundu.

Při cestách za sluncem je škoda, že nízkonákladové aerolinie létají spíše do španělských a italských letovisek. U nás více oblíbené Chorvatsko a Řecko je většinou z nich opomíjeno.

Po Evropě a do světa

V minulém článku jsme uvedli www stránky společností, které létají do Prahy. Nyní se podíváme na další společnosti, které brázdí evropské nebe, ale do Prahy zatím nelétají. Přesto je možné využít jejich služeb pro návazné lety.

Ryanair (http://www.ryanair.com/) – největší evropský low-cost. Desítky destinací, pro nás možný přestupový bod v Londýně.
Air Berlin (http://www.airberlin.com/) – německá společnost, desítky destinací. Létá i z letišť v blízkosti českých hranic – Lipsko, Drážďany.
Onur Air (http://www.onurair.com.tr/eng/) – turecká společnost. Provozuje vnitrostátní linky.
Iceland Express (http://www.icelandexpress.co.uk/) – provozuje levné spojení mezi Londýnem a Islandem.
Air Polonia (http://www.airpolonia.com.pl/) – létá z několika polských měst do větších destinací po celé Evropě.
Hapag-Lloyd Express (http://www.hlx.com/en/) – létá především z německých měst do turistických destinací.
Virgin Express (http://www.virgin-express.com/) – létá z Bruselu do destinací převážně v západní a jihozápadní Evropě.
Wizzair (http://wizzair.com/) – lety z Budapešti do několika měst v Evropě.

Fenomén nízkonákladového cestování pochází z USA, kde jako první začala levné letenky nabízet společnost Southwest Airlines. I jiné kouty světa ale nejsou o moc pozadu. Mimo Evropu a severoamerický kontinent se s nízkonákladovými dopravci lze setkat zejména v Asii. Thajské království, významná turistická destinace v jihovýchodní Asii, zaznamenává prudký nárůst zájmu o nízkonákladovou dopravu. Při cestách mezi hlavním městem Bangkokem a turistickými destinacemi na jihu nebo na severu lze nyní létat také low-cost aeroliniemi.

Jednou z nich je společnost Orient Thai Airlines (http://www.orient-thai.com/), které provozují lety do turistických center po celém Thajsku za ceny okolo 800-1000 Kč za jednu cestu. Další levnou společností je Phuket Airlines (http://www.phuketairlines.com/) nebo Nok Air (http://www.nokair.com/).

Společnost Air Asia (http://www.airasia.com/) létá mezi zeměmi jihovýchodní Asie. a po Austrálii lze levněji než obvykle cestovat se společností Virgin Blue (http://www.virginblue.com/).

A jak to vypadá situace v kolébce nízkonákladových aerolinií – v USA? Zde stále působí průkopník tohoto způsobu létání – společnost Southwest Airlines (http://www.southwest.com/) a dále např.: JetBlue (http://www.jetblue.com/), Song (http://www.flysong.com/) nebo Frontier (http://www.flyfrontier.com/). V Kanadě potom lze využít služeb společností Westjet (http://www.westjet.com/) nebo Canjet (http://www.canjet.com/). V porovnání s evropskými společnostmi a jejich nabídkami letenek za pár tisíc, jsou ale tyto společnosti zpravidla o něco dražší.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nízkonákladovými dopravci? Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti a zážitky.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Co smart wings?
Jan Kuneš
1. 10. 2004, 19:45
Co smart wings?
Michal
16. 9. 2004, 11:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená