FinExpert.e15.cz

Levné euro evropským bankám

Levné euro evropským bankám

Nálada na trzích se před vánočními svátky zlepšila, což se odrazilo na růstu většiny akciových indexů a obecně na posílení rizikových aktiv. Za klíčový den týdne lze označit středu, kdy byl poprvé použit nový 36měsíční nástroj Evropské centrální banky (ECB) na dodání likvidity bankovnímu sektoru. Tento nástroj byl poprvé představen 8. prosince na tiskové konferenci prezidentem ECB M. Draghim a jsou k němu upínány velké naděje, že mimo jiné pomůže stabilizovat dluhopisové trhy.

Samotné aukce se účastnilo celkem 523 bank a celkový objem úvěrů se vyšplhal na zhruba 489 mld. euro. Tedy výrazně více než s čím se počítalo. Zda zvýšení likvidity povede k zamýšlenému efektu, si budeme muset počkat na 1. čtvrtletí příštího roku, kdy jsou plánovány velké aukce dluhopisů jihoevropských zemí.

Relativně dobrá makrodata přicházela z obou stran Atlantiku. V úterý byl zveřejněn Ifo index podnikatelského prostředí který hodnotí současnou ekonomickou situaci německých firem a jejich budoucí očekávání. Ten vzrostl z listopadových 106,6 bodu na 107,2 bodu a po průmyslových PMI datech z předchozího týdne se jedná o další příjemné překvapení.

Německá lokomotiva by mohla opět nabrat vyšší obrátky. Uklidnila se i situace na dluhopisových trzích. Výnosy u italských i španělských obligací znatelně poklesly. Nezklamaly ani data z USA. Nové týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti se snížily na 364 tis., což je nejnižší hodnota od května 2008. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity vzrostla v prosinci na 69,9 bodu. Oživení lze pozorovat i na trhu nemovitostí. Vše však kazí HDP za 3. čtvrtletí, které bylo revidováno směrem dolů na 1,8 %.

Středoevropské měny se v týdnu pohybovaly značně nesouměrně. Zatímco koruně se nedařilo a ztrácela, polský zlotý si naopak připsal mírné zisky. Do stále větších problémů se dostává Maďarsko, kterému agentura Standard&Poor´s snížila rating a přesunula ho tak z investičního do spekulativního pásma.

Koruna oslabila k oběma hlavním měnám. Vůči euru se z pondělních dopoledních hodnot kolem 24,25 EUR/CZK postupně dostala až na úroveň 25,70 EUR/CZK. Největší ztráty utrpěla paradoxně v úterý, kdy se dařilo rizikovým aktivům. Další výprodej české měny přišel v pátek odpoledne, kdy se kolem 14 hodiny obchodovalo na dosah hladiny 25,80 EUR/CZK. Vůči americkému dolaru se v první polovině týdne pohybovala v pásmu 19,35  19,55 USD/CZK, v té druhé se potom koruna dostala nad hladinu 19,70 USD/CZK.

I na domácí scéně byla klíčovým dnem středa, kdy zasedala bankovní rada České národní banky. 2týdenní repo sazba byla podle předpokladů ponechána na rekordně nízké úrovni 0,75 %. Se sazbami se přitom naposledy hýbalo v květnu 2010. Na následné tiskové konferenci guvernér M. Singer zdůraznil, že proinflační rizika v současnosti převažují a pravděpodobněji se tak jeví varianta zvyšování než snižování sazeb. To, že spotřebitelské ceny v posledních měsících zrychlily svůj růst je evidentní. Zatímco během roku byl meziroční růst cen bezpečně pod 2 procentní hranicí, tak v říjnu a v listopadu ceny akcelerovaly na 2,3 % respektive na 2,5 %.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Díky za opravu, máte samozřejmě pravdu, omylem jsem...
novák
27. 12. 2011, 11:00
...fungující link: <a rel="nofollow" href="h...
neutral observer
26. 12. 2011, 20:42
No já nevím, opravdu ''Výnosy u italských i španělsk...
neutral observer
26. 12. 2011, 20:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená