FinExpert.e15.cz

Letošní výnosnost nájmů kancelářských prostor bude pod šesti procenty

Až o deset procent může v příštím roce klesnout cena pronájmu některých typů kancelářských prostor.

Výnosnost nájmů bude zřejmě nižší. Jde především o prostory kategorie B – tedy starší nemovitosti bez nadstandardního vybavení typického pro nové developerské projekty. U kvalitních administrativních objektů – typu A – je naopak prostor k dalšímu růstu cen těchto nemovitostí a to až o 15 procent.

Podle analýzy aaaindustry.cz se očekává v roce 2007 a 2008 vyvrcholení realitního boomu v oblasti komerčních nemovitostí. Cenová hladina se ustálí a dojde s trochou nadsázky k hladkému přistání cen českých nemovitostí. Jejich další růst už bude probíhat pomalejším evropským tempem. To ovšem neznamená, že v některých segmentech nemůže dojít k dočasnému poklesu cenu.

Starší kanceláře se moc nenosí

Tuzemští zákazníci začínají jasně potvrzovat trend stěhování se za lepším. O kanceláře typu B, tedy starší nemovitosti, byť po rekonstrukci, zájem opadá. Souvisí to s budováním nových administrativních center – v starších kancelářských prostorech se zvyšuje neobsazenost. A míra obsazenosti je spolu s cenou základním vypovídajícím faktorem o stavu realitního trhu. Naopak poptávka po kancelářských prostorech typu A přetrvává. Jde o nemovitosti odpovídající moderním trendům: Plně klimatizované, s možností parkování, budování open space a vysokými hygienickými standardy.

Poslední měsíce navíc jednoznačně potvrzují trend, kdy obavy z růstu DPH se již plně projevily do cen rezidenčních nemovitostí. Vzrůst marží u developerů vytvořil prostor pro vyšší požadavky stavebních firem, a tím jsou tlačeny vzhůru i ceny komerčních nemovitostí. Dodavatelé logicky požadují u obou typů staveb podobnou výnosnost.

Nízké úrokové sazby ženou zájem o reality nahoru

Příčiny realitního boomu jsou jednoznačné. Hlavními důvody jsou hospodářský růst a přetrvávající nízké úrokové sazby, které umožňují ekonomice se poměrně snadno zadlužovat. Dalším významným aspektem je příliv zahraničních investic. Česko se jako součást středoevropského prostoru dostalo do plánu větších správců realitních fondů. Jiné výnosné regiony jsou postiženy značně větším geopolitickým rizikem. Kombinace výnosu a míry rizika je v Česku stále lákavá. Zájem investorů se ovšem promítá i do ceny nemovitostí – rezidenčních i komerčních.

Výnosnost investic do komerčních nemovitostí však pozvolna klesá. Například v loňském roce se výnosnost z pronájmu kancelářských prostor pohybovala kolem 6,5 procenta. V letošním roce už půjde o evropsky běžnějších 5,5 až šest procent. Na této hranici se výnosnost v nejbližších několika letech zřejmě ustálí. Vzhledem k tomu, že výše nájmů budou v průměru stejné nebo jen mírně klesající, je zde patrný prostor pro růst cen kvalitních administrativních objektu a to až o deset či 15 procent, dí Přemysl Vávra, odborník na reality.

Růst je ještě možný snad v Praze

Prostor pro expanzi na trhu komerčních nemovitostí ovšem stále zůstává - především v Praze. Naopak v některých krajských městech, například Hradci Králové, je už více než saturován. Nájemné se bude vyvíjet diferenciovaně podle místní poptávky, ale v průměru bude pozvolna stoupat. Výnosy budou mírně vyšší než u kancelářských ploch – mezi šesti až sedmi procenty.

Dalším územím pro investiční expanzi jsou logistické prostory – tedy haly a sklady. Jasným tahounem tohoto segmentu je příliv přímých zahraničních investic. Očekávání jsou velká a zdá se, že se investoři zatím nemusejí obávat významnějšího poklesu výnosů.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená