Premiér Petr Nečas (ODS) v úterý prohlásil, že nezvládnutí úsporných opatření na ministerstvech bude považovat za manažerské selhání jednotlivých ministrů. Prohlásil to po pracovním obědě s prezidentem Václavem Klausem.
Ministerský předseda uvedl, že pokud ministr nezvládne úsporná opatření na svém úřadu, není na svém místě. "Jsme vláda rozpočtové odpovědnosti," poznamenal. Upozornil, že členy jeho kabinetu budou muset škrtat v rozpočtu na příští rok. Úspory v letošním rozpočtu jsou podle něj ve formě vyvázání výdajů, což znamená, že se blokují peníze a jejich utracení závisí na vývoji příjmů státního rozpočtu.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce, aby jeho kolegové ušetřili 2,5 % výdajů ministerstev. Podle něj je to proti příštímu roku "pouhá rozcvička".