FinExpert.e15.cz

Letošní rok byl ve znamení růstu cen bytů i pozemků – rodinné domky stagnovaly

Ceny nemovitostí v příštím roce porostou podle analýz realitní kanceláře Mexx Reality mírně nad rámec inflace. Výjimkou by měl být pouze pokračující sestupný trend u cen panelákových bytů. Výrazně by naopak měla vzrůst poptávka po pozemcích a rodinných domcích do 40 kilometrů od Prahy. V současné době je totiž cena za dům 4+1 s garáží bez pozemku obdobná jako za 90metrový byt v paneláku.

Během roku 2005 se ceny bytů zvýšily v průměru o deset procent. Nejvyšší nárůst cen byl v prvním čtvrtletí. Ceny rodinných domků se odvíjely od poptávky po dané lokalitě. V souvislosti s rostoucí poptávkou po stavebních parcelách do 30 kilometrů od Prahy vzrostly jejich ceny až o pět procent.

Garsoniéry v Praze zdražují

Příkladem 10procentního nárůstu cen mohou být ceny garsoniér v Praze. Ty se na konci loňského roku prodávaly za 900 tisíc korun, letos se stejný byt prodává za milion. Dalším příkladem může být i panelový byt okolo 40 metrů čtverečních v osobním vlastnictví, který v lednu letošního roku stál 1,35 milionu a na konci prosince 1,5 milionu korun. U bytů v družstevním vlastnictví nebyl nárůst nijak zásadní – v průměru kolem 1,5 procenta.

Ceny zvyšuje dostupnost hypoték

Za růstem cen nemovitostí stojí podle realitních expertů kanceláře Mexx Reality především snadná dostupnost hypotečních úvěrů, která zvyšuje poptávku po bydlení a malé množství bytů v osobním vlastnictví – které se dají přes hypotéku koupit – na trhu. Výrazně stoupá poptávka po rodinných domech a pozemcích hlavně v Praze a přilehlém okolí. Jde především o lokality okolí Říčan, Staré Boleslavi nebo Černošic. Stoupá i prodej nemovitostí zatížených hypotečním úvěrem.

Co se týče pronájmů, je poptávka především po menších bytech - 1+kk až 2+1 - po rekonstrukci nebo v novostavbách. Často je požadovaná jako jedna z hlavních podmínek terasa nebo balkon. Nejvíce se lidé dlouhodobě zajímají o byty v širším centru s dobrou dostupností do centra. Oproti loňsku se zvýšily nároky na vybavení bytu. Zájemci o pronájem díky vyšší nabídce mají tendence smlouvat – a leckdy úspěšně – o cenu.

Cena bude pořád mírně stoupat, paneláky ale klesnou

Mírný růst cen přetrvá podle realitních makléřů i během příštího roku. V atraktivních lokalitách – tedy širší centrum Prahy, v původní cihlově zástavbě – půjde o mírný vzestup převyšující inflaci. Výjimkou budou panelové byty na periférii, kde se i nadále dá předpokládat cenový pokles. Další roli bude hrát samozřejmě výše úrokového zatížení plynoucí z hypotečních úvěrů. Zájem bude vyšší o pozemky a rodinné domky do 40 kilometrů od Prahy. Cena bez pozemku za takový dům o rozloze 4+1 s garáží je totiž v současnosti obdobná jako za 90metrový byt v osobním vlastnictví v panelovém domě – tedy 2,4 milionu korun.

Deregulace pomůže trhu s byty

V příštím roce se očekává vzhledem k nárůstu objemu obchodů u rodinných domků také až 10 procentní nárůst cen. Ve stejném tempu se podle odhadů zvýší i ceny za pozemky. Jiná bude situace u pronájmů, kde nabídka už nyní převyšuje poptávku. Nicméně v příštím roce se ještě jakýkoli efekt deregulace na vývoj tržního nájemného neprojeví. Deregulace nájemného může trh s byty rozhýbat i velmi výrazně. V budoucnu je možný pokles cen v některých lokalitách až o 50 procent, v případě tržních nájmů v běžné lokalitě se podle expertních odhadů dá počítat s poklesem o 15 procent.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená