FinExpert.e15.cz

Letiště Praha: Testuje přístroj EMILI 1, který identifikuje charakter tekutin

Letiště Praha se dnes zapojilo do praktického ověřování provozních vlastností přístroje EMILI 1, který rychleji než za 1 sekundu rozezná podstatu přepravované tekutiny a odliší neškodné nápoje od hořlavin, žíravin a výbušnin.

„Těší nás, že jsme jedním z evropských letišť, kde probíhá testování této techniky, která by mohla v budoucnu usnadnit pasažérům cestování,“ uvedl Martin Hlava, výkonný ředitel pro Bezpečnost Letiště Praha a dodal, že pro využití této technologie v praxi je nezbytná její certifikace a legislativní kroky v rámci Evropské unie. 

Přístroj EMILI 1, který navrhl německý vynálezce Dr. Norbert Klein, zjistí v okamžiku obsah balení, které si bere cestující na palubu letadla. „Dokáže ověřovat nezávadnost vody, alkoholických nápojů, sprchových gelů, dětské stravy, jogurtů atp. a to v nejrůznějších baleních od 20 ml obsahu,“ uvedla Ing. Šárka Kleinová ze společnosti Emisens. Metoda vyvinutá v německém výzkumném středisku Juelich je založena na využití mikrovln s intenzitou 10 000 x slabší než mají mobilní telefony. Případné zavedení těchto přístrojů tedy nepředstavuje zdravotní riziko pro letištní personál a pasažéry. 

Průběh ověřování nijak neovlivní standardní proces bezpečnostní kontroly, včetně platných omezení přepravy tekutin a gelů v kabinových zavazadlech. 

Technická data přístroje EMILI 1:

Rozměry: 760 x 300 x 480 mm (v,š,hl)

Váha 17 kg

Doplňující data: 

Co si nyní nemohou brát cestující na palubu letadla:

  1.  tekutiny, gely - od 6. listopadu 2006 podle Nařízení Evropské komise mohou mít cestující u sebe pouze tekutiny v jednotlivých baleních do maximálního obsahu 100 ml. Jde o jakékoli tekutiny, například i o parfém, šampon, pastu na zuby, gel nebo rosol. Pokud je balení více než jedno, musí se všechna pohodlně vejít do uzavíratelného průhledného plastového sáčku o objemu max. 1 litr a cestující je musí předložit zvlášť, ještě před zahájením bezpečnostní kontroly. Zároveň platí, že každý cestující může mít pouze jeden takový litrový sáček. Kromě tohoto zásadního pravidla existují výjimky pro zvlášť pečetěné prodeje v neveřejných prostorách letišť a zvláštní zdravotní účely;
  2. výbušné materiály a zařízení (ani nejrůznější zábavnou pyrotechniku);
  3. střelné zbraně, zařízení, střelivo a jejich napodobeniny makety, dětské hračky nebo vodní pistolky nesmí být v kabinových zavazadlech, avšak mohou být odbaveny v zapsaném zavazadle);
  4. nebezpečné látky a tlakové nádoby (například spreje, propanbutanové tlakové nádoby, náplně do zapalovačů a mnohde i zapalovače, hořlavé kapaliny, oxidační, toxické, infekční látky a korozívní látky);
  5. ostré, bodné, řezné a podobné předměty, například pilník, otvírač na dopisy nebo jehlice (opět mohou být pouze v zapsaných zavazadlech).
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená