FinExpert.e15.cz

LETIŠTĚ PRAHA: Letiště Praha se intenzivně připravuje na zimní údržbu ploch

Letiště Praha významně posílilo speciální techniku na zimní údržbu ploch.

Díky investici, která dosáhla 115 mil. Kč, bylo možné např. o půl hodiny zkrátit limitní čas pro údržbu drah na 60 minut za standardních podmínek a na 90 minut v případě složitějších povětrnostních situací.

„Počínaje letošní zimou jsme na likvidaci sněhu a námrazy přichystali hned několik novinek,“ říká vrchní ředitel pro Letecký provoz a řízení majetku Správy Letiště Praha Jiří Pos a vysvětluje: „Mimo jiné se nám podařilo získat jednu z největších v současnosti vyráběných sněhových fréz s výkonem odhozu sněhu až 12 tisíc tun za hodinu.“ Manažer Provozu letištních ploch Jan Kadlec dodává: „Zimní období klade na naše zaměstnance vysoké nároky. Minulá zima nebyla nijak zvlášť krutá nebo výjimečná, ale ta před tím nám dala pořádně zabrat. Nicméně jsme získali cenné zkušenosti a zároveň se nám během posledních dvou let významným způsobem podařilo rozšířit náš „strojový park“ a zvýšit tak úroveň našich služeb pro letecké společnosti a tím pádem i pro cestující.“

Letiště Praha má nově k dispozici speciální zametače odfukovače na úklid vzletových a přistávacích drah s širokým pracovním záběrem (pluh 7,5 metru, koště 5,4 metrů). Dále byly pořízeny dva speciální letištní sypače určené na skrápěný posyp, přičemž tato nová technologie značně zvyšuje kvalitu chemické údržby. Do parku Letiště Praha přibylo 14 nových strojů a společnost nyní disponuje celkem 63 prostředky určenými k úklidu sněhu a údržbě ploch o rozměru 2,2 mil. m2.

Zimní údržba ploch je kombinací mechanického úklidu s chemickým ošetřením pro údržbu povrchu. K tomuto účelu budou k dispozici dvě nezávislé pracovní skupiny v neveřejné části letiště tzv. AIRSIDE (dráhový systém, pojezdové dráhy, stojánky letadel apod.). Novinkou letošní sezóny je, že se o veřejně přístupné plochy, tzv. LANDSIDE (chodníky, pozemní komunikace apod.) bude starat externí firma, což do značné míry zvýší personální kapacity pro úklid klíčové letištní infrastruktury, tedy dráhového systému a souvisejících komunikací.

Díky větší technické vybavenosti a většímu počtu zaměstnanců údržby byla Správa Letiště Praha schopna snížit limitní časy pro úklid drah. Standardní limitní čas pro očištění dráhy je nyní 60 minut, což je oproti dřívějším 90 minutám výrazné snížení. Limitní čas pro očištění dráhy v případě složitějších povětrnostních podmínek se snížil ze 120 minut na 90. Zároveň bylo možné zvýšit limity pro vyhodnocení stavu jako kalamitní situace. Nově je za kalamitní situaci považován spad sněhu větší než 15 cm za 24 hodin (dříve 10 cm za 24 hodin) nebo větší intenzita sněženínež 4 cm za hodinu (dříve 3 cm za hodinu).

Souhrnná data:

  • od r. 2007 Správa Letiště Praha investovala 115 mil. korun do speciální techniky na údržbu ploch
  • celkem je nyní k dispozici 63 speciálních strojů prozimní údržbu ploch
  • limitní časy pro očištění dráhy se zkrátily o 30 minut, tzn. z 90 min za standardních podmínek na 60 minut a ze 120 min na 90 min za nepříznivé meteorologické situace
  • limity pro vyhlášení kalamitní situace se zvýšily na spad 15 cm/24 hod nebo 4cm/hod nepřetržitě po dobu delší než 2 hodiny
  • navýšení maximálního počtu kmenových zaměstnanců pro zabezpečení zimní údržby ve směně
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená