FinExpert.e15.cz

Letecké snímkování se uplatňuje v mnoha oborech. Řeší dokonce i zateplení budov nebo stav městské zeleně

Brno, 18. února 2016

Letecké snímkování zemského povrchu je univerzálním a velmi užitečným informačním nástrojem. Jeho nejznámější produkt – ortofotomapu – používá většina lidí naprosto běžně. V poslední době však získává stále větší hodnotu také pro architekty, developery či obecní úřady a magistráty. Nejaktuálnější databází leteckých snímků v Česku disponuje společnost TopGis. Přes osmdesát procent snímků pochází z roku 2015.

Společnost TopGis, která se zabývá geoinformatikou a leteckým snímkováním, v současné době vlastní nejnovější databázi leteckých snímků České republiky. Unikátní data mají v komprimované podobě velikost zhruba 5 terabajtů a jeden pixel snímků v ní reprezentuje 12,5 centimetru zemského povrchu. Ortofotomapa vzniká z leteckých měřických snímků, jejichž velikost je pro stejné území celkem 392 terabajtů. Na zakázku pak může TopGis připravit i mapy podrobnější. Vzhledem k tomu, že přes 80 % českého území bylo zmapováno v roce 2015, výsledná data mohou sloužit v celé řadě oborů, kde je třeba znát nejnovější stav povrchu měst, obcí i volné krajiny.      

„Letecké snímky obnovujeme vždy s dvouletou periodou, přičemž každý rok fotografujeme polovinu území České republiky. V loňském roce se nám ale podařilo zaznamenat více než 80 procent povrchu Česka se všemi hustě obydlenými oblastmi. V současnosti tedy nabízíme nejaktuálnější ortofotomapy na dvou třetinách území ČR,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

„Díky dvouleté periodě snímkování najdou naše data využití také v oborech, kde je nutná jejich pravidelná aktualizace a také možnost využití časových řad pro různé analýzy v území. Typicky jde například o státní správu, projekční kanceláře či developerské firmy,“ popisuje široké možnosti využití leteckých snímků Drahomíra Zedníčková.

Letecké snímky se nepořizují pouze ve viditelném spektru, ale také pomocí infračerveného snímání. Na jeho základě je možné například posuzovat zdravotní stav vegetace. Na zakázku lze takto provést i snímkování budov za účelem zjištění tepelných ztrát. Letecké snímky rovněž umožňují získat odvozené informace o reliéfu terénu a dalších 3D informacích. Dalšími způsoby sběru dat jsou například šikmé letecké snímkování a mobilní mapování, s jejichž pomocí se dá zjišťovat stav dopravního značení nebo provádět pasportizace majetku. S velkou přesností může napomoci s měřením fasád či rozměrů budov.

„Naši ortofotomapu nabízíme formou dat, nebo pomocí technologie WMS. Klienti tak mohou využívat data na našem serveru a nad nimi stavět další služby. Záleží také na každém, zda využije naší hotové databáze, nebo si danou lokalitu nechá nasnímkovat s parametry podle svého přání,“ popisuje modely spolupráce Drahomíra Zedníčková. „Běžní uživatelé znají naše snímky ze služeb společnosti Seznam.cz. Spektrum oborů, v nichž jsou naše služby využívány, je ale velmi široké. Naše data používají také mobilní operátoři, správci komunikací, banky nebo tvůrci počítačových her,“ doplnila Zedníčková.    

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená