FinExpert.e15.cz

Letecké dopravě se v Česku dobře daří, láká na nízké ceny

Letecká doprava v České republice se již několik let úspěšně rozvíjí. Letiště v Praze loni odbavilo přes 10 milionů cestujících, což je nejvíce v historii. Roste i počet odbavených pasažerů v Brně a Ostravě. Nejvíce nových destinací se každoročně objevuje na jaře, kdy letecké společnosti zavádějí letní letový řád.
Letecké dopravě se v Česku dobře daří, láká na nízké ceny

ČSA: Novinek málo, ale flotila bude mladší

Národní letecký dopravce České aerolinie pro letní letový řád, který platí od 26.3.2006, však tentokrát představil jen jedinou novou pravidelnou linku, a tou je ukrajinská Oděsa. Za nejvýznamnější změny lze považovat zvýšení počtu spojů do Atén, Istanbulu, Záhřebu, Bukurešti, Ljubljaně, Jerevanu, Jekatěrinburgu nebo Sarajeva. ČSA pro letní sezónu obnovují také provoz na druhé newyorské letiště Newark. Naopak se počítá s ukončením linek do Colomba na Srí Lance a do anglického Birminghamu, pokračovat nebude ani provoz linek do Baku a Göteborgu.

V průběhu dubna až června dojde také k omlazení letadlové flotily ČSA o tři nová letadla Airbus A320 – 200 s kapacitou pro 162 cestujících. Celkově tak budou ČSA provozovat již 5 letadel tohoto typu, která plánují využít na pravidelných linkách po celé své síti, zejména pak na linkách do vzdálenějších destinací. Díky většímu počtu sedadel bude A320 také využíván na linkách s vyšší poptávkou.

SkyEurope láká na nízké ceny po Evropě

Na pražském letišti se od 10.4.2006 objevují letadla nízkonákladové společnosti SkyEurope. Ruzyňské letiště se stalo základnou dvou zcela nových Boxingů 737-700 této firmy, přičemž nalétáváno je celkem 7 destinací: Amsterdam (denně), Barcelona (4x týdně), Miláno – Bergamo (denně), Neapol (2x týdně), Nice (3x týdně), Paříž – Orly (2x denně) a Řím – Fiumicino (denně). Paříž - Orly, Neapol a Nice jsou zcela nová přímá spojení z pražského letiště. Ceny letenek bez tax začínají na 290 Kč. Od 3. června 2006 budou SkyEurope z Prahy létat také do Splitu a do Dubrovníku (2x týdně).

Smart Wings rozšiřuje destinace

Také český nízkonákladový přepravce Smart Wings, provozovaný největší českou soukromou leteckou společností Travel Service, připravuje nové destinace. Od června začne provozovat pravidelné linky z Prahy do Benátek, Barcelony, Bruselu a Kodaně. Rozšíří se také nabídka typických prázdninových destinací, kterými dosud byly Heraklion, Palma de Mallorca a Larnaca. Nově se přidávají Burgas, Varna, Malaga, Soluň či Zakyntos.

Z Prahy do osmi nových destinací

Pokud se podíváme na letiště Praha jako celek, tak v porovnání s letní letovou sezónou v loňském roce by měla letadla z Prahy létat do osmi nových destinací a na zdejším letišti má přibýt osm nových leteckých společností. Vzhledem k tomu, že ne všechny nové destinace jsou nalétávány hned se začátkem letního letového řádu 26.3.2006, může se finální stav ještě změnit.

Podle ředitele Divize obchodu, marketingu a provozu leteckých služeb Letiště Praha, s. p. Milana Roušara jsou novými destinacemi Basilej, Bilbao, Miláno-Linate, Neapol, Nice, Oděsa, Paříž-Orly a Voroněž a novými leteckými společnostmi Air G, Condor Flugdienst, Danish Air Transport, Easyjet Switzerland SA, Flightline Espana, Fly Me Sweden, Polet a již zmíněný SkyEurope. Praha bude spojena s celkem 117 destinacemi, na pražském letišti by mělo operovat 57 dopravců a počet plánovaných spojení dosahuje čísla 294 000.

Regionální letiště jsou na tom poskrovnu

V České republice jsou i další 3 letiště, na která vedou pravidelné linky, a to Ostrava, Brno a Karlovy Vary. Z Ostravy se nově létá do Vídně v pracovní dny již 4x denně. Linku do Vídně provozuje letecká společnost CCA. České aerolinie zachovaly počet 4 letů (v pracovní dny)  z Ostravy do Prahy i v souvislosti s novým letním letovým řádem.

Letecké spojení se 3 městy má Brno. České aerolinie zde provozují linku do Prahy (dvakrát denně), Cirrus Airlines, partner společnosti Lufthansa létá také dvakrát denně do Mnichova a Brno si za jeden ze svých cílů zvolil také Ryanair, který patří mezi největší nízkonákladové přepravce. Ryanair létá linku Brno – Londýn Stansted od 24. března 2005 Boeingem nové generace 737-800 s kapacitou 189 míst a za první rok činnosti přepravil téměř 115 000 pasažérů.

Letiště Karlovy Vary aktuálně provádí rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy, která potrvá do konce května a letiště je proto uzavřeno. Celoročně však mají i Karlovy Vary pravidelné letecké spojení, a to linku Českých aerolinií Karlovy Vary-Moskva provozovanou 2x týdně.

Letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a také Pardubicích jsou samozřejmě kromě pravidelných leteckých linek využívána i pro charterové lety, tedy cesty na dovolenou.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

bla apartmaji bla by joze
bla apartmaji bla by joze
14. 4. 2009, 22:02
Oprava:
Benx
12. 3. 2009, 14:29
Intervju s majtelom Gamma Holding panem Izidorem S
Gamma Holding d.o.o.
31. 1. 2009, 23:56
Nova letecka společnost v Slovinskem
Gamma Holding d.o.o.
31. 1. 2009, 23:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená