Tohle udělám až zítra. Dneska se mi strašně nechce. Zítra to bude lepší…… Také si říkáte tyto věty před některými úkoly, které máte udělat? Možná máte tu čest s prokrastinací. A jak s ní bojovat? Nabízíme vám několik tipů.
Prokrastinátorem může být každý, kdo odkládá své povinnosti, ty se mu poté hromadí, vyčítá si, že promarnil čas a nic neudělal. Zavedení pojmu prokrastinace je spojováno s příchodem sociálních sítí, především Facebooku. Také se vám stává, že jakmile zapnete počítač, první vaše cesta vede na stránky sociálních sítí, kde kontrolujete, co se děje s vašimi přáteli (i nepřáteli), prohlížíte si jejich fotky, zamotáte se do různých diskusí... Dávejte si na to pozor, protože tím ztrácíte velkou část svého času. Mohlo by dojít k tomu, že budete v neustálém stresu, protože před sebou budete mít nakupené velké množství povinností a nebudete vědět, které se zbavit dříve.
Snadno se z vás může stát spolupachatel trestného činu.
Prokrastinátor je nejistý, má strach z neúspěchu. Proto raději tráví čas nicneděláním a odkládáním povinností. Existují programy, které si nainstalujete do svého počítače a ty vám poté budou počítat, kolik hodin strávíte nic neděláním a brouzdáním na internetu. Možná byste se divili, kolik času tímto způsobem ztratíte…
Pokrastinace vás likviduje
Díky prokrastinaci se nemůžete vyvíjet, zakrníte, neplníte svůj životní cíl nebo sen. Postupem času by mohlo dojít až k úplnému vyhoření a ztrátě osobnosti.
Jak v nás vlastně klíčí semínko prokrastinace? Počátek můžeme hledat již v dětství. Rodiče nás nutili do povinností, které jsme nenáviděli, školní systém byl nastavený tak, že nás školní povinnosti příliš nebavily, všichni nás shazovali, kritizovali za vše, co jsme udělali. To vše mohlo ovlivnit náš vývoj a přístup k práci. Máme strach se pustit do něčeho složitějšího, protože jsme přesvědčeni, že budeme opět neúspěšní.
S prokrastinací je třeba bojovat
Je nutné odstranit staré návyky a bloky ve své hlavě. Je potřeba uvědomit si, že k úspěšné práci vede dlouhá cesta, která je mnohdy trnitá. Často se nám věci nepovedou tak jak bychom si představovali, ale pokud postupujeme krůček po krůčku a hned vše nevzdáváme, úspěch je v drtivé většině případů zaručen.
Tipy jak na prokrastinaci
Nevzdávejte se dopředu
Pokud půjdete do plnění úkolu už s vědomím, že se vám nepovede, je jasné, že jej budete dělat s nechutí. Požádejte proto své okolí, aby vám pomohlo. Je potřeba, aby někdo ocenil vaši práci a zvedl vám sebevědomí.
Konečně začněte, úkol si rozdělte na několik částí
Chce to začít a pokračovat krůček po krůčku, překonat počáteční odpor. Pokud se vám úkol bude zdát nepřekonatelný, rozdělte si jej na několik menších částí, které budou snadněji splnitelné. Dobré je také si úkoly sepsat na papír, po každém splnění úkolu si jej odškrtněte. Budete mít radost z toho, jak vám úkoly ubývají. Seznam si můžete dát na viditelné místo, abyste jej měli stále na očích.
Soustřeďte se na úkol
Pokud již pracujete a najednou se přestanete sestředit, zkuste změnit styl práce. Uvědomte si, které věci vás rozptylují a zbavte se jich. Uvědomte si, zda vaši pozornost nepoutají okolní vjemy (například televize, hlasy od sousedů, zapnutý internet,…).
Stanovte si datum, do kterého musíte mít úkol hotový
Stanovení data vás může hnát dopředu. Přestože budete mít od zaměstnavatele stanovený termín, do kterého musíte práci odevzdat, zadejte si i svůj vlastní o nějakou dobu dřív. Pokud vám vzniknou komplikace, budete tak mít časovou rezervu na pohodové dokončení úkolu.
Uvědomte si, že úkol je váš, ne vašeho okolí
Pokud pracujete například v kolektivu, často se stává, že úkol, který jeden nesplní, za něj udělají jiní. Prokrastinátor poté nemá pocit viny, protože si myslí, že to nebyl jeho úkol. Proto byste měli za svou práci převzít odpovědnost.
Rozhodněte se, který úkol je pro daný den nejdůležitější
Je dobré ty nejhorší úkoly, do kterých se nám nechce, udělat hned jako první. Ještě před tím, než si přečtete email, podíváte se na zprávy, projedete Facebook.
Plánujte práci reálně
Nepovažujte se za super hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi. Buďte sebekritičtí. Plánujte si harmonogram reálně tak, abyste jej zvládli. Uvědomte si, že nejste stroj. Těžké úkoly si prokládejte lehčími. Třeba těmi, které vykonáváte automaticky.
Je fajn si zacvičit
Hlavně v zaměstnání, ve kterém stále sedíte, je vhodné si zvolit nějakou pohybovou aktivitu. Některé firmy dokonce svým zaměstnancům nabízejí pauzy, ve kterých si mohou jít zasportovat.
Za dokončený úkol se odměňte
Nejen na děti funguje metoda, že za splněný úkol následuje odměna. Stanovte si cíl, který splníte a vymyslete si, čím se odměníte. Hned se vám bude pracovat lépe. Chce to ale pevnou vůli.