FinExpert.e15.cz

Leasing jednoduše

Finanční a operativní leasing je ideální pro financování nákupu automobilů nebo výrobních zařízení.
Leasing jednoduše

Leasing si v současné době vydobyl na českém trhu postavení nejoblíbenější a trvale nejdostupnější formy financování automobilů pro firmy i pro soukromé osoby.

Dostupností v místě prodeje - přímo u prodejce dopravní techniky - se stal masově využívaným produktem; jeho význam v současné situaci na finančních trzích ještě vzroste. Finanční leasing vám může být poskytnut bez jakýchkoliv omezení. Je to proto, že si splátky nemůžete daňově uplatňovat jako náklady a také byla od začátku minulého roku pro leasingovou společnost zrušena možnost tzv. leasingového odpisování. Dobu trvání leasingové smlouvy i splácení lze volit od 24 do 84 měsíců, a tak automobil můžete vlastnit již např. po dvou letech leasingu.

Cesta z krize

Finanční leasing je také ideální pro podnikatele. Když si pořídí investici smlouvou o finančním leasingu, nedochází podle českých účetních předpisů k navýšení aktiv ani pasiv v rozvaze. Nájemné za leasing je účtováno jen jako náklad ve výsledovce, což je významná výhoda finančního leasingu pro podnikatele například v situaci, kdy potřebuje čerpat krátkodobé provozní úvěry a není pro něj výhodné navyšovat celkový objem úvěrů ještě o úvěry na pořízení investic. „Finanční leasing je v podmínkách, kdy Česká republika potřebuje oživit krizí zasaženou ekonomiku, přímo předurčen k roli asistenta realizace pořízení nutných investic,“ říká Radan Šantora, výkonný ředitel pro obchod společnosti ČSOB Leasing.

Nekupujte, půjčte si to

Při operativním leasingu si dlouhodobě pronajímáte určitý předmět, po skončení smlouvy jej nezískáte do svého vlastnictví, ale vracíte jej leasingové společnosti. V posledních letech roste o tento produkt zájem, především v oblasti dopravní techniky, ale operativním leasingem je také financována např. informační technika. Operativní leasing zahrnuje skupinu produktů, kterými jsou obvykle financovány celé vozové nebo i strojové parky.

Hlavní výhodou tohoto způsobu financování je přenesení péče o automobily, stroje nebo zařízení na leasingovou společnost. Můžete se pak plně věnovat své činnosti a nemusíte řešit provozní záležitosti související s využíváním automobilového nebo strojového parku.

Operativní leasing má mnoho výhod: 100% daňová uznatelnost leasingových splátek, možnost rovnoměrného plánování investic, nižší kalkulační základ pro výpočet splátek v porovnání s ostatními formami financování, stabilní náklady, neexistuje minimální doba financování jako u finančního leasingu. Tímto způsobem můžete jednoduše získat potřebné vybavení například pro časově omezené projekty.

Můžete to odepsat

Prvním dnem letošního dubna vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která umožňuje odpočet DPH při pořízení osobního automobilu. Leasingové financování se tím stává pro podnikatele levnější o 19 % DPH z ceny vozu. Pro celou podnikatelskou sféru je to především příležitost, jak využít nejdostupnější formy financování – finančního leasingu – jako nástroje pro pořízení nového vozu a jak plně uplatnit výhodu odpočtu DPH. Dosud to bylo možné pouze u osobních vozů kategorie N1, kdy šlo o vozy s přepážkou.

V případě pořízení automobilu formou finančního leasingu si mohou podnikatelé a firmy odečíst DPH z mimořádné splátky – akontace, z každé měsíční splátky a samozřejmě také z předem sjednané odkupní ceny vozu po ukončení leasingu. Podmínkou je, aby prodávající i zákazník, takzvaný leasingový nájemce, byli plátci DPH. Podkladem pro odpočet je splátkový kalendář. Jinak je tomu u běžného úvěru, kdy si podnikatel nárokuje vrácení DPH z kupní ceny vozu na základě faktury vystavené dodavatelem. Splátky úvěru nepodléhají DPH.

Všechno je levnější

Díky této novele může plátce DPH dosáhnout úspory i u havarijního pojištění. Před novelou zákona se pojistná částka vypočítávala vždy z pořizovací ceny včetně DPH, po vstupu novely v platnost pak z pořizovací ceny bez DPH. Podnikatel tedy ušetří nejen za DPH z leasingové splátky, respektive kupní ceny, ale výrazně se mu sníží i pojistné. Toto platí jak pro finanční a operativní leasing, tak i pro úvěr. Zároveň s novelou zákona o DPH vstupuje v platnost novela zákona o dani z příjmu. V jejím důsledku je zkrácena minimální doba trvání smlouvy na finanční leasing. Nová úprava se vztahuje na všechny smlouvy s termínem podpisu od letošního dubna. Minimální doba trvání leasingové smlouvy se zkracuje na 54 měsíců pro předměty zařazené ve druhé odpisové skupině, respektive na 114 měsíců pro třetí odpisovou skupinu. V praxi to znamená rychlejší promítnutí nákladů spojených s leasingem do daňových nákladů firmy.

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená