FinExpert.e15.cz

Leasing automobilu

Nákup automobilu můžete v zásadě financovat dvěma způsoby (pomineme-li možnost, že máte naspořenou celou částku): čerpáním spotřebitelského úvěru (viz Spotřebitelské úvěry v sekci Úvěry) nebo leasingem.

Jedna velká nevýhoda

Pokud vůz koupíte na úvěr, stáváte se majitelem automobilu okamžitě a můžete s ním volně nakládat; pro leasing to neplatí. Nejedná se totiž o úvěr, ale vlastně o nájem pořizované věci. Předmět leasingové smlouvy, v tomto případě automobil, je po celou dobu trvání smlouvy majetkem leasingové společnosti. Teprve po uplynutí doby stanovené ve smlouvě přechází vlastnická práva na uživatele (nájemce). Kromě automobilu může být předmětem leasingové smlouvy například i stroj nebo nemovitost.

 

Akontace, neboli první splátka

Akontace je první navýšená splátka, kterou musíte na začátku složit na účet leasingové společnosti a uvádí se v procentech z ceny pořizovaného majetku. Její výše závisí na ceně předmětu leasingu, možnostech dalšího využití či prodeje v případě předčasného ukončení leasingové smlouvy ze strany nájemce a v neposlední řadě i na volbě klienta. Obvykle se minimální akontace u leasingu automobilů pohybuje kolem 30 % výše.

 

Výhody leasingu

Leasingové splátky snižují základ pro výpočet daně z příjmů. Ovšem s podmínkou, že musíte podnikat. Hlavní výhodou ovšem je poměrně jednoduché a rychlé vyřízení. Stačí jen sepsat smlouvu, doložit potřebné potvrzení o příjmu a složit akontaci.Další výhodou leasingu je, že u něj odpadá ručení, protože po celou dobu trvání smluvního vztahu zůstává majitelem automobilu leasingová firma.

Přestože leasing není v mnoha případech tím nejlevnějším způsobem pořízení nového automobilu při nedostatku vlastních peněz, mezi lidmi je o tuto variantu stále relativně velký zájem. Vlivem neustálého poklesu úrokových sazeb však zájem lidí o tuto variantu financování postupně klesá.

 

Jak vybrat výhodnější leasingovou nabídku

Při jinak stejných smluvních podmínkách (tedy značka a hodnota vozu, doba trvání leasingu …) je nutné porovnat součet všech plateb, které za dobu leasingu zaplatíte. Musíte tedy počítat s těmito platbami:

  • akontace,

  • paušální poplatek na začátku smlouvy,

  • všechny leasingové splátky včetně pojištění i povinného ručení,

  • zůstatková hodnota.

Důležité jsou také doplňkové služby, jako je možnost předčasného ukončení leasingové smlouvy, výběru pojišťovny, individuálního pojištění, vyšších zůstatkových hodnot, delší doby financování, či nepravidelného splácení. 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená