FinExpert.e15.cz

Leasing aut od května podraží

Kvůli zvýšení DPH nebude od května dražší pouze guláš v restauracích, ale i automobily pořízené na leasing. Bude tolik oblíbené financování nákupu auta ještě výhodné? O kolik se zvednou jednotlivé splátky?
Leasing aut od května podraží

Počet prodaných osobních automobilů na leasing se v Česku pohybuje okolo 70 tisíc ročně. Jasně tak vedeme mezi zeměmi střední a východní Evropy. Počínaje vstupem do EU se ale stane leasing dražším vzhledem k přesunu DPH u finančních služeb ze snížené do základní 22% sazby. Úpravy příslušných zákonů sice ještě nejsou schváleny, ale možnost, že by finanční služby zůstaly ve snížené sazbě není příliš pravděpodobná.

Kolik zaplatíte?

Co je finanční leasing?
Finančním leasingem se rozumí finanční pronájem s následnou koupí najaté věci. Jedná se o službu, kdy klient (nájemce) dlouhodobě užívá předmět leasingu za úhradu v podobě leasingových splátek. Předmět leasingu je ve vlastnictví leasingové společnosti a po ukončení leasingové smlouvy a splacení zůstatkové hodnoty (obvykle ve výši 1 000 Kč + DPH) přechází vlastnické právo na nájemce. Doba trvání leasingové smlouvy je minimálně tři roky.

Od 1. května 2004 by měla být do leasingu započtena DPH v základní sazbě, tj. 22 %. Tato změna se dotkne nejenom běžných občanů (neplátci DPH), ale i podnikatelů a firem. Nové podmínky by měly platit pouze pro nově uzavírané smlouvy a leasingů sjednaných před vstupem Česka do EU se týkat nebudou. Navíc se chystají další legislativní změny, které mají zrušit možnost odpočtu DPH z finančních služeb a možnost přijmout první splátku formou zálohy. Podle analytiků bude zdražení leasingu znamenat navýšení měsíční splátky až o 10 % pro plátce DPH a o 5–7 % pro běžné motoristy.

Vzhledem ke značné konkurenci na poli poskytovatelů služeb finančního leasingu se zvýšení sazby nepromítne do splátek v plné výši. "Pokud bude výsledkem jednání zákonodárců opravdu zvýšení stávající 5% sazby DPH u finanční činnosti, zamýšlíme budoucím zákazníkům takto nově vzniklé náklady kompenzovat (např. snížením úrokových sazeb)," odhaluje strategii Lenka Kotková z VB Leasing. Naopak Gabriel Tkáč, analytik oddělení marketingu CAC Leasing, na otázku kompenzace zvýšení DPH odpověděl, že stanovisko k této záležitosti společnost vydá až během února nebo března.

Klepněte pro větší obrázek
Pozn.: Výpočet je pouze orientační.
Zdroj: Osobní-finance.cz

Jiné formy financování

Spotřebitelský úvěr
Banky nabízejí dva druhy úvěrů – účelové a bezúčelové. První z nich mívají výhodnější úrokovou sazbu (10–14 %) a také horní hranice úvěru je vyšší. Doba splatnosti může činit více než pět let. Bezúčelová forma bývá limitována nižší hranicí (asi 150 000 Kč) a také splatnost úvěru je kratší (asi tři roky). Úvěry jsou úročeny v závislosti na délce splatnosti pevnou úrokovou sazbou, čerpání peněz se děje bezhotovostním převodem. Vyšší úvěr je třeba zajistit (zastavení nemovitosti, ručení), menší finanční objemy banky půjčují i bez zajištění.

V poslední době lze pozorovat určitý posun v chování zákazníků kupujících nový osobní automobil. Z hlediska financování již není v popředí pouze finanční leasing, ale i nejrůznější formy spotřebitelského úvěru. Výhody úvěru jsou jasné – ihned se stáváte majitelem vozidla a můžete jej kdykoli prodat. Nevýhodou je, že potřebujete dostatečné bonitní ohodnocení, abyste vůbec úvěr od banky dostali. Navíc se musíte sami postarat o povinné ručení a havarijní pojištění (v rámci různých akcí lze u leasingu získat havarijní pojištění nebo povinné ručení zdarma či za zvýhodněných podmínek). Po přesunu finančních služeb do základní sazby DPH se financování formou úvěru stane ještě zajímavější, protože dojde ke smazání i posledních výhod, které ještě leasing nabízí.


Úvěr versus leasing

Klepněte pro větší obrázek
* Osobní automobil v pořizovací ceně 300 000 Kč s DPH
* Spotřebitelský úvěr na částku 300 000 Kč, splatnost 36 měsíců
* Leasing se splatností 36 měsíců
* Výpočty jsou pouze orientační
* Zdroj: Osobní-finance.cz
 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Leasing vs Úvěr
MH
28. 1. 2004, 11:29
Re: Uver
Marek
23. 1. 2004, 10:59
Uver
Tarok
23. 1. 2004, 10:12
Spotrebak..
Kokot
23. 1. 2004, 00:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená