FinExpert.e15.cz

LEASEPLAN: LeasePlan získal vládní garanci

Vládní program záruk má obnovit důvěru mezi bankami.

Ministerstvo financí Nizozemska dnes oznámilo, že první záruku podle nového programu bankovních záruk nizozemské vlády získá LeasePlan. LeasePlan, v Česku známý jako největší poskytoval operativního leasingu vozidel, má v Nizozemsku také status banky, a tak požádal vládu minulý týden o garanci dluhového úpisu na kapitálovém trhu ve výši 1,5 miliardy Euro.

Kvůli finanční a kapitálové krizi čelí banky špatně fungujícím peněžním a kapitálovým trhům, což má za následek nedostatek bankovních a mezibankovních půjček. Tato skutečnost už nyní představuje reálnou hrozbu ekonomice. Tak jako v jiných evropských zemích, i nizozemská vláda předložila program záruk bankovních půjček ve výši až 200 miliard Euro. Od tohoto programu se očekává, že obnoví normální mezibankovní vztahy tak, že bude opět dostupné běžné financování pro podniky a spotřebitele. To by mělo mít ve výsledku kladný vliv na celé hospodářství.

LeasePlan je dlouholetým aktivním účastníkem na peněžních a kapitálových trzích, čímž získává financování svého vozového parku čítajícího přes 1,3 miliony vozů. Jako pravidelný emitent cenných papírů má i LeasePlan jasný zájem na tom, aby peněžní a kapitálové trhy fungovaly efektivně.

Chief Financial Officer společnosti LeasePlan, Guus Stoelinga, okomentoval schválení žádosti o garanci ministerstvem takto: „Chápeme program vládních záruk jako velice dobrou iniciativu a věříme, že jakmile i další banky začnou těchto záruk využívat, výsledkem bude návrat poměrů na kapitálových trzích k normálu. První pozitivní známky obdobných programů už se projevují v různých evropských zemích. Schválení naší žádosti ministerstvem potvrzuje to, že LeasePlan splňuje přísné podmínky, které od účastníků programu vyžaduje nizozemská vláda.“

LeasePlan je od roku 1993 držitelem všeobecné bankovní licence a dohled nad ním vykonává přímo Nizozemská centrální banka. Před udělením garance se nizozemská vláda radila s Nizozemskou centrální bankou a zkoumala likviditu a solventnost LeasePlanu.

Po obdržení vládní záruky vydá LeasePlan dluhové cenné papíry do výše maximálně 1,5 miliardy Euro. Garantovaná emise bude nabídnuta národním a mezinárodním investorům v prosinci 2008.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená