O korunu, nejvýše o dvě podraží od druhého pololetí paralen, ibalgin a další levné léky. Naopak se sníží ceny drahých přípravků, například na roztroušenou sklerózu či srdeční choroby. Mohou být levnější až o stovky korun. Na změnách se dohodl ministr zdravotnictví David Rath s lékárníky a zřejmě tak omezil hrozbu jejich dalších předvolebních protestů. "Jako poslední země Evropské unie zavádíme u léků degresívní marži," vysvětlil podstatu dohody místopředseda Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko.
Během jednoho roku by tak došlo k druhému významnému posunu v maržích lékáren. Od prvního ledna se snížily z 32 na 29 procent. Od července by se měly marže lišit podle ceny léků. Nejlevnější, jako paralen, by měly marži 33 procent, nejdražší léky za desetitisíce korun nejvýše šest procent z ceny od výrobce.
"Snažili jsme se o dohodu, která by byla co nejméně problematická pro všechny zúčastněné," říká Holečko, podle kterého změna dává šanci přežít 250 ohroženým malým a středním lékárnám.
"Dohodli jsme se," potvrzuje také ředitel poradců ministra zdravotnictví Michal Sojka. Spolu s Holečkem však nechtějí popisovat všechny detaily, protože návrh ještě musí schválit ministr financí Bohuslav Sobotka. Zatím je dohodě nakloněn: "Zkoumáme návrh, abychom se ujistili, jaké bude mít následky pro jednotlivé cenové kategorie," řekl Sobotka na dotaz Hospodářských novin.