Podle Českého statistického úřadu meziměsíční růst cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, bydlení a zdraví byl kompenzován poklesem cen zejména v oddílech doprava, pošty a telekomunikace, rekreace a kultura. Na růstu cen potravin se stejně jako minulý měsíc podílelo zvýšení cen ovoce o 1,2 % a čerstvé zeleniny o 1,6 %.
Obrat v cenovém vývoji zaznamenaly ceny masa, které po sedm měsíců trvajícím poklesu vzrostly v květnu o 0,6 %. Ceny brambor, kde se již částečně promítly ceny raných brambor, se zvýšily o 7,1 %.
Pokles cen v dopravě ovlivnily hlavně ceny pohonných hmot, které klesly o 2,8 %. Pokračovalo snižování cen tuzemských i zahraničních rekreačních pobytů. Cenový pokles v oddíle pošty a telekomunikace ovlivnilo dočasné snížení poplatku za zřízení bytové telefonní stanice.
Meziroční pokles cen trvající od ledna 2003 se v květnu zastavil. Tento vývoj ovlivnilo zejména zmírnění poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v květnu 0,3 %, což představuje zpomalení růstu o další 0,2 % ve srovnání s dubnem.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) členských zemí EU dosáhl v dubnu podle předběžných údajů 1,9 %, což představuje pokles ve srovnání s březnem o 0,4 %. Zpomalení meziročního růstu cen se projevilo s výjimkou Itálie ve všech členských zemích EU a ve většině kandidátských zemí. V ČR se zmírnil meziroční pokles cen dle metodiky HICP na 0,4 % (z 0,6 % v březnu).
Zdroj: ČSÚ