FinExpert.e15.cz

Kvalitní zaměstnanec uvítá odměny a firmy na to přistupují

Že společnosti v Česku stále častěji odměňují své zaměstnance za nové nápady zjistila studie společnosti PricewaterhouseCoopers. Přehled nejčastějších odměn, které zaměstnanci dostávají, vám přinášíme v tomto článku.
Kvalitní zaměstnanec uvítá odměny a firmy na to přistupují

Společnosti v Česku považují za hlavní prioritu odměňování udržení konkurenceschopnosti, zavedení odměňování podle výkonu a zajištění vnitřní spravedlivosti. To jsou výsledky nejnovějšího vydání studie PayWell 2005: "Efektivně řídit, efektivně odměňovat", kterou vydala společnost PricewaterhouseCoopers. Obdobný trend potvrzují i výsledky studie HR Controlling 2005.

Odměny za výkon i nápady

Společnosti se stále více snaží podporovat vysoký výkon a kreativitu svých zaměstnanců, protože si uvědomují, že jen tak udrží krok s konkurencí. Kromě tradičních variabilních složek mzdy využívá řada společností jednorázových odměn za nadstandardní výkon, celkem 62 %. Oproti roku 2004 se výrazně zvýšil podíl firem, které se snaží finančně podporovat nové nápady svých zaměstnanců, a to z 28 % na 36 %.“

Snaha o snížení absence

S orientací na výkon je spjata i snaha snižovat absenci, která stále představuje palčivý problém mnoha společností. V této souvislosti přijalo 30 % firem nějaké opatření (jednalo se převážně o výrobní firmy). Většina z nich váže tato opatření na odměňování. Rovněž vzrostl počet společností, které zavádějí kontrolní návštěvy u nemocných zaměstnanců doma (ze 36 na 41 %).

Zdravotní dny volna

Mezi další metody snižování absence patří tzv. zdravotní dny volna (bez lékařského potvrzení s plnou náhradou mzdy pro účely krátkodobé neschopnosti), dovolená navíc za nulovou absenci, příp. snížení bonusu v případě vysoké absence.

Nadstandardní zdravotní péče

Celkově se letos firmy více snaží o prevenci, a to např. nadstandardní zdravotní péčí, kterou v různé podobě svým zaměstnancům nabízí polovina respondentů. Zřetelně vzrostlo využívání jednorázových forem podpory zdraví, jako jsou příspěvky na očkování (z 35 % na 56 %), mírný nárůst zaznamenala vyšetření v nadstandardním zdravotním středisku nebo speciální zdravotní vyšetření.

Růst mezd je rok od roku menší

V posledních pěti letech neustále klesá průměrný plánovaný i skutečný nárůst mezd. Za posledních 12 měsíců společnosti v průměru navýšily mzdy svých zaměstnanců o 5,2 %, což je o 0,7 % méně než se očekávalo.

Nejvyšší nárůst mezd
  • banky a finanční služby (6,3 %)
  • farmacie a média (shodně po 6 %)
  • high-tech (5,9 %).

Po zkušební době bývá mzda vyšší, ale ne všude

Je obvyklé, že po zkušební době společnosti navyšují mzdu. Letos takto postupovaly dvě třetiny společností. V průměru ji navyšují o 12 % (loni o 15 %). Nejvíce ze sektoru banky a finanční služby (o 16 %), farmacie (o 14 %), nejméně pak ze sektoru médií (o 6 %). Absolventy platí při nástupu nejlépe v sektoru farmacie (VŠ = 21 857 Kč, SŠ = 17 000 Kč) a rychloobrátkové zboží (VŠ = 21 200 Kč, SŠ = 16 750 Kč), nejméně pak v chemickém průmyslu (VŠ = 15 850 Kč, SŠ = 11 384 Kč). V 94 % společností je navýšení nástupní mzdy individuální, pouze u 6 % platí pro všechny zaměstnance stejná pravidla.

Výše odstupného

Více než dvě třetiny společností vyplácejí svým zaměstnancům odstupné ve výši dané Zákoníkem práce. U nadstandardního odstupného se výše pohybuje nejčastěji na úrovni tří až pětinásobku měsíční mzdy (většinou u výrobních společností).

Zaměstnanecké výhody

Penzijní připojištění

O penzijní připojištění je stabilní zájem, stejně jako loni jej nabízí dvě třetiny společností. Většina z nich (80 %) vyžaduje příspěvek i od zaměstnance.

Týden dovolené navíc

Tuto výhodu poskytuje 77 % respondentů, což je o 12 % více než tomu bylo v loňském roce (převážně velké a výrobní firmy).

Podpora internetu

Výrazně se zvýšil podíl firem, které umožňují svým zaměstnancům připojit se na internet z domova na náklady společnosti (z 35 na 51 %). Nejčastěji tak činí firmy ze sektoru high-tech a farmacie (77 %, resp. 67 %).

Mobil, auto a počítač je dnes samozřejmostí

Poskytování mobilních telefonů, přenosných počítačů či služebních automobilů se stává samozřejmostí a zda je možné tyto pracovní pomůcky považovat za zaměstnanecké výhody (zejména možnost jejich využívání k soukromým účelům), záleží pouze na politice společností.

Stravenky

Za výhodu lze považovat i stravenky, které zaměstnanci dostávají. Nezřídka jsou ve velmi vysoké hodnotě a zaměstnanec tak ušetří nemálo svých vlastních prostředků.

Přehled nejčastějších zaměstnaneckých výhod (% společností)
Rok Podpora stravování Občerstvení na pracovišti Přístup k internetu ze svého PC Přístup k internetu z domova Služební mobil Služební vůz Přenosný počítač
2004 93% 71% 89% 35% 93% 92% 98%
2005 96% 72% 87% 51% 98% 94% 97%

 

Studie PayWell se skládá ze dvou celků:
1. Mzdového průzkumu (mzdy od roku 1992, více než 300 pozic, 12 sektorů).
2. Průzkumu odměňování a zaměstnaneckých výhod (nejnovější trendy)

Srovnávací studie "PayWell 2005: Efektivně řídit, efektivně odměňovat" se letos zúčastnilo 152 společností působících ve dvanácti sektorech (automobilový průmysl, banky a finanční služby, chemický průmysl, distribuce energií, farmacie, high-tech, importéři automobilů, média, obchod a distribuce, průmyslová výroba, rychloobrátkové zboží, spedice). Převážnou většinu respondentů tvořily společnosti se zahraniční majetkovou účastí (80 %).

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Studie
Jarmila
21. 10. 2005, 09:00
Co je high-tech?
lukas
20. 10. 2005, 19:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená