FinExpert.e15.cz

Kuřáky vyjde jejich libůstka mnohem dráž

Cigarety v dalších letech výrazně podraží. První růst cen asi o šest korun na krabičku by měl přijít již v dubnu příštího roku, v roce 2006 by se měla cena zvýšit o dalších sedm korun. Ceny porostou i u tabáku a doutníků. Navrhuje to novela zákona o spotřebních daních, kterou ve středu projedná vláda. Růst daní po české vládě požaduje Evropská unie.

Stát si od zvýšení daní slibuje více peněz ve státní pokladně. Příští rok by měly vyšší daně přinést do rozpočtu dodatečné 3,4 miliardy a v roce 2006 asi 6,9 miliardy korun.

Nejcitelnější zdražení přinese rok 2007, kdy ceny podle odhadů odborníků vzrostou o dalších osm až 12 korun. Za tři roky tak cigarety podraží asi o 21 korun. Konečný růst cen v roce 2007 však bude závislý i na kurzu koruny k euru, a bude proto předmětem až některé z dalších novel, uvedl Radek Němeček z tiskového oddělení ministerstva financí.

Nejprodávanější značka Petra by měla v příštím roce zdražit na 50 korun a do roku 2007 na 65 korun. Za krabičku cigaret Marlboro zaplatí kuřáci příští rok již 63 Kč a o dva roky později asi 78 korun, odhaduje Richard Vavřík z tabákové společnosti Reemtsma. Cena oblíbených nejlevnějších značek by se při zachování marže obchodníků mohla do tří let zvýšit ze 37 přibližně na 56 korun. Některé společnosti by však část zisků mohly obětovat a zdražit méně.

V obchodech by se mělo zvýšení spotřební daně projevit vždy s několikaměsíčním zpožděním. Obchodníci se totiž vždy silně předzásobí cigaretami s levnějšími kolky.

Podle odborníků budou Češi i přes citelné zdražování kouřit pořád stejně. Poroste však obliba levnějších značek a pašování a padělání cigaret, které se zatím českým celníkům daří držet na uzdě. Zatímco na Slovensku tvoří nelegální cigarety polovinu všech prodejů a v Polsku i Maďarsku představuje asi třetinu, v Česku je to kolem deseti procent.

Minimální daň na cigaretu by se měla podle návrhu novely v příštím roce zvýšit z 94 haléřů na 1,13 Kč a o rok později na 1,36 Kč. Zdanění cigaret má dvě složky. První část tvoří minimální daň na kus, druhou potom procentní podíl z prodejní ceny, který by měl příští rok vzrůst z 23 na 24 procent.

Evropská unie má podmínky zdanění tabákových výrobků nastavené trochu jinak. Stát musí na dani získat celkem 57 procent z prodejní ceny cigaret. Daň však zároveň nesmí klesnout pod 60 eur na tisíc kusů cigaret, v roce 2008 se tento limit zvýší o další čtyři eura. Pokud by koruna vůči euru zůstala na slabších úrovních, mohl by poslední cenový skok dosáhnout 12 až 15 korun, odhadl Vavřík. Ekonomové však předpokládají posílení české měny, a zdražení by tak nakonec mohlo být nižší.

Ostatní nové členské země EU si na rozdíl od ČR vyjednaly výjimku o dva roky delší, tedy až do roku 2009. Cigarety jsou však nyní v těchto státech podstatně levnější než v ČR, a splnění požadavků Bruselu tak pro tamní kuřáky bude znamenat i trojnásobné zdražení cigaret. Takový růst je podle Vavříka těžko únosný a státy budou pravděpodobně navrhovat prodloužení výjimky.

Zdroj: ČTK

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

at plati..
JerzeeG
29. 9. 2004, 19:27
otazka volby
obcan.)
27. 9. 2004, 18:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená