FinExpert.e15.cz

Kupujete na splátky? Nejvíce jdou počítače

Podle statistiky Home Creditu vůbec nedochází k oslabení půjček a splátkového prodeje. Naopak, půjčky pořád mírně rostou. Zajímavý je však rozdíl mezi námi a Slovenskem, tam si zákazníci na splátky pořizují spíše jiný sortiment.
Kupujete na splátky? Nejvíce jdou počítače

Klienti Home Creditu i během letošních lednových výprodejů využívali splátkového prodeje. Novoroční nákupy českých spotřebitelů byly o něco slabší než na Slovensku, kde se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů v meziročním srovnání s lednem 2005 zvýšil o 32 %.

Nejvíce se prodává černá a bílá technika

Nejprodávanějším zbožím na splátky v Česku i na Slovensku zůstává černá a bílá technika. Home Credit v tuzemsku během prvního měsíce roku profinancoval dvakrát více výpočetní techniky než v loňském roce, na Slovensku zase o 79 % více domácích potřeb. Nejvíce úvěrových smluv uzavřeli zákazníci na severní Moravě.

Nejrychleji roste výpočetní technika

Stejně jako v průběhu celého roku, tak i během lednové vlny výprodejů, byly nejčastěji financovány domácí elektrospotřebiče, a to v Čechách, kde tvořily 46 % počtu všech smluv o úvěru, i na Slovensku s 58% podílem. Podíl černé a bílé techniky však v obou zemích ve srovnání s loňským rokem mírně poklesl ve prospěch jiných druhů zboží. V Česku mezi další nejčastěji nakupované zboží financované spotřebitelským úvěrem patřily mobilní telefony, výpočetní technika, domácí potřeby a nábytek.

Největší posun byl zaznamenán u výpočetní techniky, které se letos v lednu prodalo na splátky dvakrát více než v loňském lednu. Nejčastěji si lidé na úvěr pořizovali celé počítačové sestavy a notebooky, ale v seznamu najdeme i samostatné monitory, tiskárny a jiné PC komponenty. Odborníci očekávají, že i v letošním roce čeká prodej výpočetní techniky na českém trhu dvouciferný růst.

Hele, počítač

Přestože výpočetní technika není klíčovým zbožím prodávaným prostřednictvím elektroprodejců sdružených v alianci hele, nárůst poptávky v tomto sortimentu aliance zaznamenala již v uplynulém roce a lze tedy předpokládat, že stejný trend bude pokračovat i letos. U prodejců aliance hele však spíše zákazníci oceňují především dodávku PC na klíč, tedy jednoduché komplexní řešení. V tomto směru může být u těchto prodejců výhodou velká podpora dodavatelů výpočetní techniky, kteří jsou schopni vytvořit alianci dobrou cenu.

Moravané nakupovali nejvíce

Nejvíce smluv o spotřebitelském úvěru uzavřeli v lednu zákazníci v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Na třetí příčce žebříčku se umístili Středočeši. Jedná se o kraje s nejvyšším počtem obyvatel v ČR. Pořadí krajů je tedy z tohoto hlediska totožné. Nejméně smluv uzavřeli lidé na Vysočině, v Pardubickém a Libereckém kraji, které společně s krajem Karlovarským naopak patří do kategorie s nejnižším počtem obyvatel.

Slovensko

Také slovenští spotřebitelé stále častěji využívají atraktivní cenové slevy. V  lednu 2006 se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů v meziročním srovnání zvýšil o 32 %. Podle informací Home Credit Slovakia byly v tomto měsíci nejpopulárnějšími komoditami pořizovanými na splátky černá a bílá technika, a to s 58% podílem. Za nimi následují domácí potřeby, které v lednu 2005, ale také během celého roku 2005 zaujímaly čtvrté místo v pořadí. Opačně, z třetího na čtvrté místo se posunul nábytek a na pátém místě zůstala výpočetní technika.

Podíl černé a bílé techniky v rámci zboží a služeb byl nižší než ve stejném období roku 2005. Naopak více než počátkem minulého roku se nakupovali domácí potřeby, a to o 79 % více než loni a výpočetní technika, která narostla o 52 %. Zvýšil se také zájem o vodní filtry, fotoaparáty, videokamery nebo zahradní techniku.

Prvních pět nejčastěji nakupovaných komodit na splátky v ČR a SR během lednových výprodejů 2006

ČR SR
Pořadí Komodita Pořadí Komodita
1. Černá technika 1. Černá technika
2. Bílé zboží 2. Bílé zboží
3. Mobilní telefony 3. Domácí potřeby
4. Výpočetní technika 4. Nábytek
5. Domácí potřeby 5. Výpočetní technika

Zdroj: Home Credit

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená