FinExpert.e15.cz

Kupujete byt na pronájem? Zvažte také kancelář

Praha, 2. září 2014

Stále více Čechů si uvědomuje, že demografický vývoj spojený se stárnutím populace je neúprosný a důchody, které budou v budoucnu vypláceny státem, pravděpodobně nepostačí ani na pokrytí základních lidských potřeb. Proto hledají nejrůznější konzervativní investice, které by jim zajistily důstojné stáří.  

Jednou z oblíbených možností je koupě bytu za účelem jeho dalšího pronájmu. Taková investice v Praze vynáší zhruba 3 - 4 % ceny bytu ročně, což odpovídá ročnímu příjmu cca 120 000 Kč u průměrné bytové jednotky v ceně 3 miliony Kč. Zjednodušeně lze tedy uvažovat tak, že pokud budete mít bytovou jednotku po dobu 30 let obsazenou nájemníkem, její kupní cena se vám vrátí a získáte tak zajištění na stáří nebo „startovní“ byt pro své potomky. „S ohledem na to, jak dostupné jsou v současnosti bankovní úvěry na koupi nemovitostí, se vůbec nemusí jednat o špatný nápad,“ komentuje tento postup Martin Mazel, úvěrový specialista ze společnosti Hypoman.

S výhledem do budoucnosti

V Praze a dalších ekonomicky prosperujících velkých městech v ČR zároveň platí, že byt slouží jako dobrý uchovatel hodnoty – to znamená, že jeho cena s vysokou pravděpodobností v budoucnu nebude výrazněji klesat, naopak se předpokládá mírný postupný růst. Úvaha stojící za tímto tvrzením je velice jednoduchá: největší počet pracovních příležitostí a s tím spojená vyšší životní úroveň se nachází ve větších městech. Dochází proto k postupné urbanizaci (přesun obyvatelstva z malých sídel do větších), přičemž tento efekt zdaleka není u konce. Přírůstek obyvatel ve větších městech je typicky rychlejší než tempo budování související infrastruktury, což vede k růstu cen. 

Vyšší výnosy u kanceláří

Existuje však ještě jedna velmi zajímavá investiční alternativa, která kombinuje vyšší výnosnost s možností spolehnout se na princip uchovatele hodnoty v prosperujících velkých městech. U komerčních objektů lze například v Praze stabilně dosahovat výnosu kolem 8,5 % ročně. Pokud tedy vezmeme podobnou investici ve výši 3 miliony Kč, jako jsme zmiňovali ve výše uvedeném příkladu, budou investované prostředky generovat příjem cca 255 000 Kč ročně. Ve zjednodušeném výpočtu pak lze uvažovat tak, že pokud budete mít kancelář po celou dobu obsazenou nájemníkem, vrátí se vložená investice již zhruba za 12 let. 

Přestože se investice do nemovitostí jeví jako nejzajímavější příležitosti, nejsou pro každého. Péče o samotnou nemovitost nebo hledání nájemců stojí čas, a to může mnohé investory odrazovat. Řešení ale existuje.

„Pokud se investoři obávají, že by nenalezli nájemce nebo se nechtějí zabývat jeho správou, mohou tyto starosti přenechat specializované společnosti. V tom případě se pak garantovaný výnos pohybuje kolem 6 procent ročně,“ říká Martin Opluštil, ředitel společnosti Amigal Group s.r.o., jež se zabývá vyhledáváním vhodných investičních příležitostí v oblasti komerčních nemovitostí, jejich následným prodejem koncovým investorům a správou nemovitostí.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená