FinExpert.e15.cz

Kupujeme byt v exekuci aneb Jak přijít o byt i peníze


Pepa  |  22. 05. 2013 08:28

Nemohu souhlasit, ale v tomto státě nic nepřekvapujícího. Občan nabyl nemovitost dle zákona a v dobré víře. Z jeho strany nebylo nic opomenuto a vycházel z veřejných a závazných informací od katastrálního úřadu. Vydání exekučního příkazu není ničím jiným než soudním souhlasem, aby exekutor konal v zájmu věřitele. Protože návrh na zapsání exekuce podává na katastrální úřad exekutor, který tak provádí úkon za který je placen, jedná se o vztah mezi exekutorem a katastrálním úřadem a není možné přenášet odpovědnost za svou práci a práci soudů a úřadů na občana, který si řádně plní své zákoné povinosti a platí daně. Exekutor je placen za svou práci a musí nést veškerou odpovědnost za postup, který volí. To samé platí pro katastrální úřad, který je odpovědný za svou práci to jest za údaje vedené v katastru nemovitostí. Není možné tvrdit, že vydáním exekučního příkazu je v tomto směroplatné. Exekuční příkaz je v těchto případech reálně účinný, až je ostatní orgány vemou na vědomí a provedou veškeré úkony dle planýého zákona. Necht se soudí exekutor s katastrálním úřadem, ale to se nestane. Pokud by byla použita praxe popsaná v článku doporučuji to případ až k ústavnímu soudu, protože se jedná o zvýhodnění jedné soukromé osoby ( exekutora) proti občanovi. Navíc si přiznejme. Pokud údaje v katastru nemovitostí nejsou závazné, pak katastr nemovitostí jako úřad můžeme zrušit.

 | 
Michal Kára  |  22. 05. 2013 11:03

O to, aby údaje v katastru byly závazné se snaží navrhovaná novela zákona a je kolem toho strašného řevu...

 | 
Jakub  |  22. 05. 2013 09:59

Není mi jasný princip zápisu zástavního práva nebo informace o exekuci do katastru nemovitostí resp. jak je možné, že tato poznámka je napsána k nemovitosti, která už patří někomu jinému resp. proč se exekutor obtěžuje prodejem bytu místo aby zabavil peníze, které dlužník za prodej utržil.

 | 
Jméno?  |  23. 05. 2013 01:28

Hřebíček na hlavičku! Jenže, účet, na který kupující peníze převedla, zcela jistě nepatřil přímo prodávajícímu (protože exekuce).

(Uvažujme, že příběh v článku je pravdivý a nejedná se o skrytou reklamu na zpoplatněné přehledy exekucí. )

 | 
mobilman  |  24. 05. 2013 13:08

Tak samotne zpoplatneni dotazu by mi nevadilo, je to sluzba statu a za vypisy z ruznych evidencnich registru vedenych statem se bezne nejaky maly poplatek plati. V dobe elektronizace mi ale prijde kazdy dotaz za 60 Kc nehorazny. Poplatek nevadi, vyse ano. U elektronickeho dotazu bych nemel problem s cenou cca. do 20 Kc.

 | 
Lukas Betak  |  14. 11. 2013 09:57

Pozor hlavně na převody nemovitostí na základě podivných smluv stažených z internetu, které mnohdy nemají ani základní právní náležitosti, natož aby pamatovali na možná rizika. Prodávající by se v kupní smlouvě měl zavázat - pod hrozbou pokuty a zneplatnění smlouvy, že prodávanou nemovitost do přepsání na nového majitele nezadluží a že na nemovitosti neváznou žádné právní vady.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená