Na stáncích od pondělí 9. března najdete druhé číslo letošních Osobních financí.
Kreditky jsou doménou mužů, ženy jsou v jejich využívání aktivnější jen v případě nákupu nábytku. To jsou závěry průzkumu TNS AISA v 6 zemích střední a východní Evropy včetně Česka, který agentura uskutečnila pro GE Money Multiservis.
Soupeření muži vs. ženy vždy přitahuje pozornost. Co by mělo ještě více bít do očí je, že podle průzkumu 7 z 10 lidí využívá poměrně nevýhodný způsob financování spotřebních věcí - kreditní kartu. „Až 70 % spotřebitelů považuje kreditní kartu za moderní a užitečný nástroj k placení,“ říká Viktor Houška z GE Money Multiservis.
Tady je ovšem nutné podotknout, že moderní a užitečný nástroj je kreditní karta především pro banky. RPSN se pohybuje v řádu desítek procent; poplatky zatíží peněženku stovkami korun ročně. Jedinou výhodou kreditních karet je jejich snadná dostupnost a bezúročné období. Pokud klient ví, že věc splatí do několika týdnů, vyplatí se ji zakoupit na kreditku. Některé banky však v minulosti uváděly, že předčasně stihne splatit úvěr přibližně jen polovina klientů. V opačném případě vyjde levněji například kontokorentní úvěr.
O „výhodnosti“ spotřebitelských úvěrů také svědčí narůstající množství podvodů, kdy si lidé snaží půjčit na falešný doklad o příjmu či rovnou cizí občanský průkaz. Stejně tak se zvyšuje počet exekucí. Soupis movitého majetku dražeb o stovkách položek nejsou u exekutorských kanceláří výjimkou. Uživatelé kreditek do nich „věnují“ věci od LCD displejů až po obrazy či prsteny za desítky tisíc korun. Občas si musíme připadat jako retrofilmu, kde lidé ukládají peníze na spořící účet a považují se za investory a k běžným nákupům používají kreditní karty, aby pak jejich věci skončily v exekuci.
Martin Chlouba, šéfredaktor
Co v březnovém čísle časopisu najdete
[3] Editorial
[4] Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine
[8] Finanční aktualitky
[9] Novinky
Téma: Dovolená, a za kolik?
[27] Zdá se, že nesčetněkrát probíraná finanční krize ze všech stran nemá konce, jedním z dalších možných obětí jsou nadcházející letní dovolené. Pro širší nástin této situace je třeba kromě finanční krize doplnit další faktory: výrazně posilující euro a naopak stabilizující až klesající ceny ropy, které zlevňují leteckou dopravu. Takže bude letos dovolená a za kolik?

[12] Ochrana před krizí? Kupte si podnikání na klíč
V Česku nastává boom franšízingu, který ještě uspíšila finanční krize. Osamocené prodejní ostrůvky jen těžko odolají sílícím řetězcům. Franšízing začíná být jedním z nejpopulárnějších způsobů podnikání.
[18] Krize fastfoodům svědčí
Víte, jaká společnost provozuje nejvíce fast foodů na světě? Pokud tipujete McDonald's, jste vedle. Největším majitelem řetězců restaurací je totiž Yum! Brands. A hodlá i v tomto, mnohými proklínaném, roce růst o dalších 10 %.
Peníze a život
[20] Politikání
[21] Mobilitky
[22] Vlakem k sousedům
Jet vlakem do sousedních zemí může být velmi cenově výhodné, zvláště do příhraničních oblastí.
[24] Trochu jiný bankomat
Finanční služba cashback si v našich končinách odbyla premiéru již před více než dvěma roky, přesto se zatím její používání nestalo tak frekventovaným v porovnání se zahraničím.
[30] Tipy na dovolenou
[32] Povinný metr na energetickou spotřebu domů
Přísnost, s jakou sledujeme spotřebu energií, roste úměrně s jejich zdražováním. U automobilů je to jeden ze základních údajů, po kterých se ptáme. Zařízení, která jsou na „polykání“ energie zdaleka nejnáročnější – byty a domy, donedávna unikala pozornosti.

Práce a podnikání
[36] Češi podnikají až v Kristových letech
Téměř tři sta tisíc Čechů vlastní společnost s ručením omezeným. Polovina z nich je ve věku 30 až 50 let, mladší generace překvapivě disponuje jen malým zastoupením.
[38] Poradna
[40] Daňové přiznání
Nechcete se trápit s daňovým formulářem, hlídat termíny, kdy musíte podat jednotlivá daňová přiznání, nevíte jak zaúčtovat určitou položku, jste ve svém oboru úspěšní, ale na daně prostě nemáte nervy, nestíháte?

[46] Ohrožené benefity?
Svět zažívá finanční krizi a její dopad také citelně přesáhl práh české ekonomiky, počet nezaměstnaných vzrostl již na čtyři sta tisíc, přesto se firmy i v těžkých časech snaži pro zaměstnance udržet benefity bez jejich výrazného redukování.
[49] Chcete mít vše hotovo?
V další části seriálu věnovanému zavádění metody GTD do praxe se podíváme na další „praktické“ postupy, které vám pomohou „mít vše hotovo“.
[52] Králem podnikatelů se stal Vladimír Kovář
[54] Jak prodávat za plné ceny, i když je konkurence levnější?
Investování
[56] Investiční aktualitky
[58] Žhavá komodita: Zlato
Zlato patří k relaxačním ostrůvkům investorů v dobách krize. Naopak v období, kdy roste inflace a klesají akcie, zlato obvykle zvyšuje hodnotu.
[60] Pražské vykročení levou nohou
Do roku 2009 české akcie vkročily levou nohou. Lednový vývoj indexu PX -9,79 % rozhodně nelze označit za nějak šťastný vstup do Nového roku, byť některé tituly i přes obecně nervózní a převážně negativní sentiment dokázaly v tomto měsíci posílit.
Mozaika
[69] Na finanční úřad přes internet
[70] Problém na vás hledí ze zrcadla
[76] Dopady krize na domácnost
[77] Křížovka a sudoku
[78] Test: Daně a jak na ně
[80] Finanční střípky