FinExpert.e15.cz

Kudy tečou peníze z karty?

Platba z karty za přístup k erotickému obsahu nejde většinou přímo na účet webmastera. Ukážeme vám bezpečné způsoby platby.
Kudy tečou peníze z karty?

Vybírejte si, přes koho platíte kartou

Většina plateb za erotiku jde v současné době přes zprostředkovatelské firmy. To znamená, že webmaster nepřijde vůbec do styku s čísly platebních karet a pro zákazníka je výhodné, že nemusí zkoumat důvěryhodnost jednotlivých poskytovatelů erotiky. Musí se spokojit pouze s důvěrou vůči zprostředkovateli platby. V praxi to probíhá tak, že webmaster zákazníka naláká ke koupi přístupu na web, a poté ho nasměruje na platební bránu zprostředkovatelské firmy. Zde zákazník na formuláři uvede číslo platební karty a zprostředkovatel mu (pomocí své zpracovatelské banky) strhne finanční prostředky z karty. Pokud je platba úspěšná, kontaktuje zprostředkovatel webmastera erotického webu a zajistí zákazníkovi přístup k vytouženému obsahu.

Po skončení zaplaceného období zprostředkovatel opět kontaktuje webmastera a zajistí ukončení přístupu k placenému obsahu. Webmaster se tedy nemusí o placení kartou vůbec starat a také zákazník může své problémy řešit přímo se zprostředkovatelem plateb. Na stránkách zprostředkovatele také většinou naléznete formulář na přerušení předplatného (CANCEL), anebo můžete získat informace o všech svých transakcích.

Údaje o platební kartě jsou bránou k vašem účtu

V diskuzi pod minulým článkem jsem narazil na několik odstrašujících případů. Zákazník použil embosovanou kartu platební kartu, zadal údaje o ní do jakéhosi formuláře, a poté se divil, když proběhlo několik offline transakcí bez jeho souhlasu. Údaje o platební kartě (tj. číslo karty, datum platnosti, jméno a adresa držitele karty, kód CVV2, CVC2 nebo čyřmístný security kód AmEx) mají totiž podobný účinek, jako dispoziční právo k vašemu běžnému účtu v bance.

Aby jste předešli riziku, že se k citlivým údajům dostane podvodník, je rozumné přijmout tato základní opatření:

  • Zadávejte jakékoliv údaje o kartě jen do formuláře na serveru důvěryhodného zprostředkovatele.
  • Ověřte si, že formulář je na stránce se zabezpečeným připojením. Adresa těchto stránek začíná https://,  komunikace je šifrována, a nikdo tak nemá šanci běžným způsobem získat vaše údaje.
  • Nikdy nezadávejte čísla karty v internetových kavárnách. I když jste si jistí svou schopností vymazat důvěrná data z prohlížeče, tak nevíte jaký software na počítači běží.
  • Chraňte svůj počítač před škodlivým softwarem.
  • Pokud to vaše banka umožňuje, "zamykejte" platební kartu, anebo na ní deaktivujte internetové transakce.  Otevření karty jen před transakcí je tou nejlepší kontrolou. Bohužel Vás to neochrání před offline transakcemi embosovanou kartou (viz výše popsaná zkušenost).
  • Mějte pod kontrolou, kde se vaše karta momentálně nachází a nikomu ji nepůjčujte. Kompletní údaje potřebné k platbě na internetu může získat kdokoliv, kdo si opíše číslo z karty a získá někde vaši adresu (např. z obchodního rejstříku). I podcenění schopností teenagerů zneužít kartu rodičů se může nepříznivě odrazit v rodinném rozpočtu.

Dobrý zprostředkovatel zákazníka ochrání

Toto je nejdůležitější odstavec celého článku a základní kámen bezpečnosti internetových plateb za erotiku. Zprostředkovatel plateb kartou má totiž přímý přístup k vašim penězům a je také schopen nepoctivého obchodníka s erotikou pomyslně pěkně klepnout přes prsty.

Vedoucí zprostředkovatelé, mezi které se řadí firma CCBill, mají obraty v řádech miliónů dolarů a velmi si zakládají na své důvěryhodnosti. Jejich oddělení Risk managementu je schopno obratem ukončit spolupráci s problémovým webmasterem v zájmu dobré pověsti a ochrany zákazníka platícího kartou. Pro každého webmastera je pak využití solidních zprostředkovatelů otázkou prestiže. Obecně platí nepřímá úměra mezi závadností erotického obsahu a kladnou proslaveností zprostředkovatele plateb.

Nejlepší cestou jak poznat, kterému zprostředkovateli otevřete svůj účet, je adresa stránky (URL) s platebním formulářem, kam zadáváte číslo karty. Tato stránka by měla být VŽDY na serveru zprostředkovatele a nikoliv přímo na erotickém serveru. Adresa stránky je viditelná v políčku v horní části prohlížeče. Pokud je toto políčko skryto klikněte pravým tlačítkem (v Internet Exploreru) do prázdného místa stránky a zvolte z menu možnost „Vlastnosti“. Pokud nemůžete adresu získat ani tímto postupem, tak považujte platbu za rizikovou a raději si nechte zajít chuť. Výše uvedeným postupem získáte například tuto adresu: https://bill.ccbill.com/jpost/signup.cgi

Tuto adresu je třeba upravit a získat tak přístup na hlavní stránky zprostředkovatele. Změníte proto protokol zabezpečeného připojení (https://) na běžné (http://), a také název serveru upravíte na začátku adresy (tj. např. bill.) na obligátní www. V tomto případě získáte adresu: http://www.ccbill.com/. (Pozn. editora.: Tento návod slouží především nováčkům na internetu, zkušení uživatelé samozřejmě tento postup znají.)

Průzkum stránek zprostředkovatele vám umožňuje vytvořit si vlastní názor a posoudit rizika platby. Případně můžete i využít běžného vyhledávače a analyzovat příběhy nespokojenců na síti.

Nezabezpečenému připojení se vyhněte

Za každých okolností odesílejte údaje z karty jen zabezpečeným připojením, tj. vyplňujte jen formuláře na stránkách, jejichž adresa začíná na https://. Pokud adresa, kam posíláte data, začíná na http:// (všimněte si chybějícího „s“ před dvojtečkou), posíláte data nezabezpečeně a vaše konání je stejně riskantní, jako poslání tisícikoruny otevřeným dopisem.

Bezpečnost otestuje finta

Bohužel, někteří, jinak solidní zprostředkovatelé, vám trošku zkomplikují práci. Samotný formulář totiž můžou mít na nezabezpečené stránce a zabezpečí pouze stránku kam se data z formuláře odesílají. Ověření bezpečnosti tohoto přenosu dat znamená pro zkušené uživatele internetu nutnost analyzovat html kód formuláře a pro ostatní zdlouhavé vyplnění formuláře nepravými údaji (změňte jméno, podvrhněte adresu a čísla použijte z nějaké neinternetové a neembosované karty anebo karty zrušené) a jeho odeslání. Jen tak se dá zjistit, jestli je přenos zabezpečený.

Před nebezpečím varuje i prohlížeč

Přestože víte, že jsou data zasílána přes zabezpečenou stránku https://, nemáte vyhráno. Zabezpečené připojení totiž nejen šifruje data, ale zároveň ověřuje totožnost vlastníka stránky. Při připojení na zabezpečenou stránku pak váš prohlížeč například kontroluje, jestli je bezpečnostní certifikát platný a jestli je provozována na té správné doméně. Máte tak jistotu, že čísla z karty nepošlete někomu jinému.

V případě nesrovnalostí jste varováni chybovým hlášením „Výstraha zabezpečení“, které vás informuje o „potížích s certifikátem zabezpečení serveru“.  S ohledem na přenášená data bych v tomto případě doporučoval nepokračovat a nechat si opět zajít chuť. Žádný solidní zprostředkovatel by si nikdy nedovolil používat neznámý certifikát. Na zkušené zákazníky by to totiž působilo jako bezdomovec v roli úředníka banky.

Čas věnovaný prověření zprostředkovatele se vyplatí

Každá dobrá nabídka erotiky vás tlačí k rychlému rozhodnutí a platbě. Pokud ale zprostředkovatele platby neznáte, tak neváhejte vytrhnout se z koncentrace na obsah a raději nelítostně podrobte platební formulář prověření dle výše uvedených postupů. Můžete tak ušetřit velmi mnoho peněz. Vašich peněz.

Pokračování příště.

Další článek


 

Související články


celkem 37 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: REKLAMA
ondra
7. 7. 2007, 14:26
Re: REKLAMA
ljkŁ
7. 7. 2007, 00:43
Re:Proč platit...
Ondra
25. 4. 2007, 08:54
Re:Proč platit...
Ondra
8. 2. 2007, 12:43
Proč platit...
Jony
7. 2. 2007, 09:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená