FinExpert.e15.cz

Kudy raději nejezdit? Allianz Automapa přináší seznam rizikových míst

Praha, 26. března 2015

První jarní víkend se do statistik dopravní nehodovosti v Česku zapsal tragicky. Na silnicích zemřelo 10 lidí, nejvíce od začátku letošního roku. Aby podobných černých víkendů nepřibývalo, přináší nyní dopravně-bezpečnostní projekt Allianz pojišťovny seznam deseti nových nebezpečných míst na silnicích v ČR, která odhalil loňský rok. Kde zpomalit, nebo kterým místům se raději zcela vyhnout, radí Allianz Automapa řidičům již pět let.

Stejně jako v předchozích letech vychází i aktuální žebříček nejnebezpečnějších míst z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Nejde tedy o analýzu nehodovosti klientů Allianz pojišťovny, ale o podrobnou celorepublikovou studii s komplexní metodikou. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. 

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Roman Ventura z Allianz nadačního fondu. 

Na základě uvedených kritérií Allianz pojišťovna pravidelně vyhodnocuje nejrizikovější místa v jednotlivých regionech Česka. Statistiku doplňuje o seznam nových rizikových míst za uplynulý rok, a právě nyní přináší seznam těch nejkritičtějších, která se na českých silnicích nově objevila během roku 2014. Jedním z důležitých kritérií aktuálního seznamu je tedy i to, že se tyto rizikové úseky neumístily v předchozích žebříčcích Allianz Automapy. A ve kterých regionech loni přibylo nejvíce rizikových lokalit? 

Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2014 objevila hned tři nová kritická místa ve Středočeském kraji a tři v kraji Královéhradeckém. Aktuální statistika nepotěší ani motoristy z kraje Zlínského, Pardubického, Jihomoravského a Jihočeského. Zde všude se v minulém roce objevily nové úseky se statisticky významnou nehodovostí. 

Vůbec nejnebezpečnější místo přitom nalezneme ve Středočeském kraji u obce Břežany I poblíž Kolína. Jde o křižovatku na silnici I/12 cestou do Velimi, kde během tří loňských dopravních nehod přišel jeden člověk o život a dva se těžce zranili. Jako druhý nejnebezpečnější úsek se do nehodových statistik za rok 2014 zapsala táhlá zatáčka na silnici E50 ve Zlínském kraji v katastru obce Staré Hutě. Minulý rok zde tři lidé utrpěli těžká zranění. Na třetím místě se podle metodiky Allianz Automapy ocitla lokalita na hlavní silnici (E67) mezi Hradcem Králové a Předměřicemi nad Labem. V loňském roce se zde stalo osm dopravních nehod, při kterých se těžce zranilo osm lidí.

Přehled deseti nových nejrizikovějších lokalit v zemi a minimálně jednu nejkritičtější lokalitu pro každý kraj pro rok 2014, včetně jejich GPS souřadnic a fotografií z pohledu řidiče, najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2015.

„Některé lokality se nacházejí na dlouhodobě problematických silničních úsecích (například silnice I/33 a I/35 v Královéhradeckém kraji, lokalita na silnici I/3 na Benešovsku ve Středočeském kraji, případně lokalita na silnici I/50 ve Zlínském kraji) a jsou velmi blízko k dříve identifikovaným nehodovým lokalitám. Ukazuje se tak, že tyto úseky je třeba z hlediska sanačních opatření řešit jako rozsáhlý celek,“ komentuje celorepublikové výsledky dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí.

Allianz Automapa však nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci s Allianz nadačním fondem tato iniciativa i vybrané nehodové úseky opravuje a přispívá tak ke snížení nehodovosti v daných lokalitách. Prozatím byly opravené tři úseky – naposledy to bylo nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku. Další budou následovat.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená