FinExpert.e15.cz

Které vyspělé země zasáhla krize nejcitelněji?

Které země se potýkají kvůli finanční krizi s nejvyšším poklesem HDP, růstem inflace a poklesem kupní síly v letech 2008 až 2010?
Které vyspělé země zasáhla krize nejcitelněji?

Renomovaný časopis Forbes sestavil žebříček zemí, které ekonomická krize zasáhla nejcitelněji. Problémy mají domácí ekonomiky USA i vyspělých západoevropských zemí. Nejcitelněji však krize z vyspělých zemí světa dolehla na země, které před krizí vykazovaly vysoký růst HPD a značný růst životní úrovně obyvatel. Jedná se o Pobaltské země, Irsko a Island. Ve všech těchto zemích klesl hrubý domácí produkt o více než 10 %.

Co mají země v první desítce společné?

Pro všechny země v přiložené tabulce platí, že jsou příliš závislé na obchodu a mezinárodním bankovnictví a mají velké dluhy (jak stát, tak firmy a občané). Krize je zasáhla nepřipravené a důsledkem je pokles HDP o více než 10 %, růst nezaměstnanosti a inflace. Životní úroveň občanů se během krátké doby značně zhoršila. V první desítce jsou překvapivě i Seychely a Singapur. Seychely mají své hospodářství založené na cestovním ruchu. V podpoře cestovního ruchu si vláda půjčila značné finanční prostředky. Státní dluh začal značně stoupat, přičemž příjmy z cestovního ruchu v období krize klesly. Singapur jako globální centrum pro bankovnictví a obchodu, čelí samozřejmě důsledkům celosvětové finanční krize, která vedla ke snížení obchodu. Singapur se však ze špatných čísel dostane nejdříve. Podmínky pro byznys jsou v zemi výborné a domácí ekonomika bude profitovat z celosvětového oživení.

Proč právě Pobaltské země?

Pobaltské země (Lotyšsko, Estonsko, Litva) vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Ekonomika těchto zemích rychle rostla. Vstupem do Evropské unie získala země přístup na všech trhy v Evropě. Ekonomická krize však zasáhla obchod a ekonomika klesala. Problémem je i zadluženost občanů a firem v Evropě. V období růstu bylo výhodnější si půjčovat v eurech, ekonomická krize však znehodnotila domácí měnu a závazky v eurech jsou pro občany a firmy velkou přítěží. Mnoho lidí i firem má problémy splácet své dluhy. Přehřáté ekonomiky zemí Pobaltí vykazují nejvyšší nezaměstnanost v Evropské unie (nad 15 %, před krizí byla nezaměstnanost okolo 4 %), nejvyšší propad HDP (cca. o 14 %) a pokles životní úrovně obyvatel. Nejvíce z Pobaltských zemí dolehla krize na Lotyšsko. Rozdíly však nejsou velké. Zahraniční investoři považují Pobaltské země jako jeden region. Ekonomické problémy jedné země se tedy rychle přenáší do dalších dvou zemí.

Island a Irsko – raketový růst vystřídal velký pokles

Před propuknutím krize patřily ekonomiky Islandu a Irska mezi vzorové v západní Evropě. Krize však situace výrazně změnila. Proč?

  • Výsledky islandské ekonomiky byly až do období finanční krize výborné. HDP na jednoho obyvatele řadil Island do první desítky nejvyspělejších zemí světa. Míra nezaměstnanosti byla pod 2 %. Domácí měna byla silná. Inflace nízká. Státní finance byly zdravé (dluh země se pohyboval do 30 % HDP). Ekonomický růst Islandu však doprovázel příliš růst finančního sektoru a zadlužování domácích obyvatel. Banky se až příliš orientovaly na zahraniční trhy a při své expanzi se enormně zadlužily. Krize zasáhla banky nepřipravené a zadlužené. Tři největší domácí banky musely být dokonce zestátněny. Tato transakce však výrazně poznamenala islandskou korunu, která devalvovala o desítky procent a stát se ocitl v podstatě na pokraji bankrotu (pomohl mu Mezinárodní měnový fond a ostatní země Skandinávie). Devalvace islandské koruny však je velký problém při splácení dluhů jak pro banky a stát, tak pro občany.
  • Irská ekonomikou krize zasáhla opět velmi citelně. Oproti Islandu má výhodu, že je členem Evropské unie, jejíž pomoc pomohla Irsku překonat nejtěžší období. Další výhodou je, že domácí měnou je euro. Dopad pro občany byl menší než na Islandu. Irsko tak nadále zůstává atraktivní pro zahraniční investory.

Které země zasáhla krize nejcitelněji?

Pořadí

Země

Pokles HDP (v %)

Inflace (v %)

Pokles kupní síly (v %)

1

Lotyšsko

17,8

5,0

13,8

2

Seychely

7,2

31,4

6,0

3

Estonsko

14,2

3,3

11,3

4

Island

10,5

8,5

10,0

5

Irsko

12,8

1,2

11,9

6

Venezuela

2,0

36,8

4,0

7

Singapur

9,6

2,5

10,6

8

Litva

10,7

5,6

5,2

9

Ukrajina

5,1

17,3

5,0

10

Jamajka

4,0

13,5

2,0

Pramen: Forbes - The World's Hardest-Hit Economies

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená