Přestěhováním se do prosperujícího regionu zvyšujeme svoji šanci na vyšší příjem, lepší práci, možnost dalšího vzdělávání či lepší lékařskou péči. Rozdíly v životní úrovni mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD jsou značné.
Výrazné rozdíly jsou i uvnitř jednotlivých zemí mezi jednotlivými regiony. Větší města jsou ekonomicky vyspělejší. Služby a bohatství jsou soustředěny do těchto regionů. Desetina nejvyspělejších regionů OECD je zodpovědná za 40 % hrubého domácího produktu a zaměstnanosti.
Z členských zemí OECD žije přibližně polovina občanů v městských oblastech. V mnoha zemích převládá trend, kdy se především mladší lidé stěhují do velkých měst. V Česku především do Prahy. V USA, Koreji nebo i Maďarsku však již dochází k opačnému trendu, kdy v kursu jsou středně velká města nebo venkovské oblasti.
Jak porovnávat ekonomickou vyspělost?
K porovnání ekonomické vyspělosti jednotlivých zemí se často používá HDP na obyvatele v paritě kupní síly. Zjednodušeně řečeno se hodnota veškerého zboží a služeb vyprodukovaných během celého roku vydělí počtem obyvatel.
PPP (parita kupní síly) zohledňuje různé životní náklady v různých zemích, tyto výsledky mají tedy lepší vypovídací schopnost než porovnávání nominálních dat. Výpočty HDP v paritě kupní síly provádí každoročně více organizací, například Mezinárodní měnový fond, Světová banka, CIA či OECD. Výsledky se někdy výrazně liší. S daty je tedy potřeba pracovat opatrně. V článku jsou uvedeny hodnoty zveřejněné OECD v publikaci „Regions at a Glance 2011“, údaje jsou za rok 2007.
Rozdíly mezi regiony jsou větší než mezi státy
V Lucembursku je HDP na jednoho obyvatele desetkrát vyšší než v Turecku. Rozdíly mezi jednotlivými regiony uvnitř států jsou však dokonce ještě vyšší než mezi jednotlivými zeměmi.
- Nejvyšší HDP na jednoho obyvatele v paritě kupní síly je v Lucembursku (65 390 $), Norsku (40 400 $), USA (37 993 $), Irsku (36 469 $), Nizozemí (32 697 $), Švédsku (32 652 $), Rakousku (32 043 $), Kanadě (31 728 $), Dánsku (31 530 $), Finsku (31 337 $). Česku (20 300 $) patří 23. místo z 31 hodnocených zemí. Až za námi je Portugalsko a všechny východoevropské země. Nejnižší HDP na jednoho obyvatele je v Mexiku (10 803 $), Chile (10 436 $), Turecko (6 080 $).
V USA mají občané v District of Columbia, Delaware nebo Connecticutu HDP na jednoho obyvatele vyšší než ve většině členských zemí OECD. Naproti tomu v Mississippi je HDP na jednoho obyvatele vysoké přibližně jako v Slovinsku.
V Londýně je HDP na jednoho obyvatele podstatně vyšší než v USA, ve Walesu je zase nižší než v Řecku. Obdobně veliké jsou i rozdíly v míře zaměstnanosti. Vůbec největší regionální rozdíly jsou v Mexiku. Výkonnost regionu Campeche je 20krát vyšší než v regionu Chiapas.
Jaké jsou rozdíly v Česku?
OECD ve své studii „Regions at a Glance 2011“ rozděluje Česko na 8 regionů. Výkonnost jednotlivých regionů: Praha (43 552 $), střední Čechy (19 061 $), Jihovýchod (18 182 $), Jihozápad (18 015 $), Moravskoslezsko (17 096 $), Severovýchod (16 983 $) a střední Moravu (15 781 $) a Severozápad (15 649 $).
Praha je tak jediným regionem, kde je HDP na jednoho obyvatele vyšší než činí průměr za celé Česko, a to dokonce dvojnásobně. HDP na jednoho obyvatele v Praze je 2,78krát vyšší než v regionu Severozápad. V mezinárodním srovnání jsou však rozdíly v Česku menší než v ostatních zemích. Mimo Prahu se výkonnost v ostatních regionech příliš neliší.
Praha patří do první dvacítky
Při hodnocení jednotlivých regionů patří Praha dokonce do první dvacítky nejvýkonnějších ekonomických regionů v zemích OECD. Nejvýkonnější regiony dle HDP na jednoho obyvatele v paritě kupní síly tvoří: Distrikt of Columbia (USA), Campeche (Mexiko), Lucembursko, Delaware (USA), Brusel (Belgie), Oslo (Norsko), Aljaška (USA), Northwest (Kanada), Connecticut (USA), Londýn (Velká Británie), Wyoming (USA), Alberta (Kanada), New York (USA), Hamburg (Německo), Massachusetts (USA), New Jersey (USA), Stockholm (Švédsko), Praha (Česko), Vídeň (Rakousko) a Ile de France (Francie).