FinExpert.e15.cz

Které profese jsou v USA „in“?

Chcete jet do USA a vědět, které profese nyní nejvíce „sypou"?
Které profese jsou v USA „in“?

Pracovní trh se mění ve všech vyspělých zemích. Některé profese jsou na ústupu, některé naopak na vzestupu. Která práce je nejvíce smysluplná a bez stresu?

Americký finanční server CNN Money ve spolupráci se serverem PayScale provedli rozsáhlý průzkum jednotlivých profesí ve Spojených státech. Výsledkem je sestavení žebříčku s nejlepšími pracovními uplatněními v USA. Některé občany nejvíce zajímá, ve které profesi jsou nejvyšší příjmy. Jiné, která práce nabízí nejlepší vyhlídky do budoucnosti. Jiní požadují, aby jejich práce byla smysluplná a bez stresu. Výsledný žebříček zohledňuje tedy všechny tyto požadavky. Všeobecně můžeme říci, že vysoké příjmy a budoucnost mají zajištěna povolání v sektoru zdravotnictví a služeb pro starší občany.

V uvedeném žebříčku jsou samozřejmě zkoumány pouze zaměstnanecké pozice. Nejsou zde zohledněny příjmy a další ukazatele od podnikatelů. Seberealizace či výše příjmu je právě nejvyšší u úspěšných podnikatelů. 

Nejlepší povolání? Systémový inženýr

Podle provedeného rozsáhlého průzkumu, kterého se zúčastnilo 35 tisíc lidí je nejlepším povoláním v USA systémový inženýr. U každé profese se mimo jiné hodnotilo: medián mezd, maximální výše mezd, očekávaný růst, stres, vyhlídky do budoucnosti, flexibilita, sociální jistoty, seberealizace, možné benefity (např. sociální a zdravotní pojištění). V první desítce nejlepších povolání dále jsou: lékař, univerzitní profesor, sestra anesteziologa, projektový manager, certifikovaný účetní, terapeut, počítačový konzultant, výzkumný pracovník a prodejce. 

Které profese nejvíce „sypou“?

Z nejvyššího mediánu mezd se mohou v Americe radovat anesteziologové s ročním příjmem 292 tisíc $. Medián mezd má podstatně lepší vypovídací schopnost než průměrná mzda. Medián mezd je výše příjmu anesteziologa ve středu žebříčku při seřazení všech anesteziologů od nejvyšší mzdy po nejnižší. Na druhém místě jsou lékaři (222 tisíc $), následují psychiatři (177 tisíci $), anesteziolog (157 tisíc $), obchodní ředitel (140 tisíc $), finanční matematik (129 tisíc $), finanční ředitel (121 tisíc $), tvůrce softwaru (117 tisíc $), právník (115 tisíc $) a finanční poradce (114 tisíc $).

Pracovat bez stresu?

V současné uspěchané době roste počet lidí, kteří raději preferují klidnější práci i za cenu nižšího příjmu. Stres je největším zdravotním zabijákem dneška. U stresu samozřejmě nejvíce záleží na osobních dispozicích každého jednotlivce. Každý má jinou hranici stresu. Přesto k nejméně stresovým zaměstnáním patří vzdělávací konzultant, terapeut, univerzitní profesor, vývojář software, operátor, správce sítí, patolog či inženýr.

Které povolání mají zelenou?

Zatímco profese ve zdravotnictví jsou všeobecně respektované, velmi potřebné v kterékoliv době, tak jiné profese se mění v závislosti na vývoji trhu a společnosti. Do budoucnosti mají v USA zelenou zejména tyto profese: inženýři telekomunikačních sítí. systémový inženýři, osobní finanční poradci, veterináři, finanční analytici, obchodní analytici či vývojáři software. Nejvíce během deseti let poroste poptávka po správcích telekomunikačních sítí (o 53 %). Důvodem je rozvoj nových technologií, vzrůst poptávky po Wi-Fi a širokopásmového připojení. Energetika a životní prostředí nabízí spoustu příležitostí pro uplatnění těchto pracovníků. Je zapotřebí vybudovat komunikační infrastrukturu pro nové produkty s ohledem na životní prostředí. Vzhledem k nutnému zapojení občanů na svých penzijních a zdravotních plánech roste možnost uplatnění pro osobní finanční poradce (během 10 let se očekává nárůst až o 41 %). Američané vědí, že si musí své vlastní finance řídit a osobní finanční poradenství je běžnou záležitostí pro každou průměrnou domácnost.

Další zajímavou profesí s dobrými vyhlídkami do budoucnosti je zmíněný veterinář. Roste nejen počet domácností v USA, které mají nějakého domácího mazlíčka (o 17 % za posledních deset let), ale současně je rozvoj jejich profese důležitý pro výzkum a vývoj (např. bezpečnost potravin, tlumení chorob…). Samozřejmě trh bude nadále nabízet dobré uplatnění pro všechny profese pečující o lidské tělo. Zdravý životní styl bude ještě více v kurzu. Přibude navíc široká nabídka služeb spojených se zdravým životním stylem pro seniory. Velmi dobré vyhlídky mají samozřejmě všechny profese ve zdravotnictví (lékaři, zdravotní sestry…). Již nyní je v USA nedostatek všeobecných lékařů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená