FinExpert.e15.cz

Které akciové fondy jsou nejlepší?

Mezi sebou se fondy liší zejména v podílu rozvíjejících se trhů, měnovém zajišťování a ve výběru akcií podle určitých pravidel.

Úkolem fondů ze skupiny AKCIE - SVĚT je zohledňovat vývoj na všech akciových trzích světa. Regionální i sektorové rozložení investic reflektuje globální tržní kapitalizaci. Otevřené podílové fondy existují proto, aby umožnily běžným investorům tak širokou diverzifikaci, jaké by přímým investováním do jednotlivých titulů nebyli schopni dosáhnout. Fondy se zaměřením na „Akcie - svět“, někdy též nazývané globální akciové fondy, mají za úkol přivést diverzifikaci na maximální možnou úroveň a reflektovat vývoj všech akcií na světě. Korunový investor by mohl sestavit velmi jednoduché portfolio pouze ze dvou fondů, a to globálního akciového a korunového dluhopisového.

Co je globální diverzifikace?

Jak vypadá „celý akciový svět“, informují globální akciové indexy. Příkladem jednoho z nich je FTSE All World. Skládá se ze dvou subindexů: FTSE Developed a FTSE Emerging. Rozvinuté finanční trhy (developed) zabírají ve zmíněném globálním indexu 91 %, rozvíjející se (emerging) 9 %. Která země je zařazena mezi rozvinuté a která mezi rozvíjející se, závisí na uvážení analytiků společnosti tvořící index a jí stanovených pravidlech pro konstrukci indexu. V FTSE zařazují mezi rozvinuté finanční trhy země západní Evropy (střední a východní ne), USA, Kanadu, Japonsko, Austrálii, Nový Zéland, Hongkong a Singapur. Ty tvoří zmíněných 91 %. Burzy ostatních zemí přispívají do globálního indexu zbylými 9 %. Cílem indexu FTSE All World je reflektovat tržní kapitalizaci všech akciových burz světa a jednotlivých titulů. Ke konci roku 2006 bylo do indexu zařazeno celkem 2 908 akciových titulů ze 48 zemí. Index reprezentuje minimálně 95 % globální tržní kapitalizace.

Z kontinentů zabírá nejvíc Amerika (necelých 50 %), následuje Evropa (více než třetina) a Asie (necelých 20 %). Střední východ a Afrika se podílí vahou jen kolem 1 % (viz graf 1). Kdo investuje do fondu globálních akcií, investuje především do akcií firem v USA (přes 40 %). S odstupem následuje Velká Británie, Japonsko, Francie atd. (viz graf 2). Ze sektorů převládají finance. Akcie bank, pojišťoven a ostatních finančních institucí zabírají v globálním indexu téměř třetinu (tab. 1). S odstupem následují akcie průmyslových podniků (11 %).

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

FTSE není jediný významný poskytovatel burzovních indexů, který počítá globální akciový index. Velmi často jsou používány i indexy od společností MSCI a Dow Jones. Vlivem rozdílné metodiky výpočtu se regionální a sektorové rozložení globálních akciových indexů od různých tvůrců liší, řádově v jednotkách procent. 

Minulá výkonnost

Posledních pět let bylo pro investory s globálně diverzifikovanou akciovou složkou poměrně příznivých. V první čtvrtině sledované periody hodnota akcií ještě klesala (doznívající „splasknutí“ z let 2000 až 2003), ale v březnu 2003 došlo k „odražení ode dna“ a nastal růstový trend, který trvá dodnes (graf 3). Amerika (v USD) a Evropa (v EUR), což jsou trhy, které dohromady tvoří tři čtvrtiny světové tržní kapitalizace, dosáhly za posledních 5 let shodně růstu 38 %. Japonsko vydělalo 70 % (v JPY) a rozvíjející se trhy, které však zabírají v indexu jen 9 %, zhodnotily o 220 %.

Korunové investory s globálně diverzifikovanou a měnově nezajištěnou akciovou složkou „sekla“ posilující koruna. Vidět to lze při porovnání grafů 3 a 4. Po přepočtení do korun dosáhly americké akcie výkonnosti minus 18 % (vs. 38 % v USD), evropské 20 % (vs. 38 % v EUR), japonské 13 % (vs. 70 % v JPY) a rozvíjející se trhy 93 % (vs. 220 % v USD). Z uvedeného vyplývá, že korunový investor se z vývoje na globálních akciových trzích nemůže tolik radovat jako investor dolarový nebo eurový.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Krátkodobý výhled

Současné investory nejvíc zajímá otázka: Bude viditelný růstový trend z období 2003 až 2006 na světových akciových trzích pokračovat i v roce 2007 a dalších letech?

Většina renomovaných analytických domů má ohledně vývoje ceny akcií pozitivní výhled. Pravděpodobně se ale nebudou opakovat velmi vysoké růsty z roku 2006, kdy například index MSCI USA dosáhl výkonnosti 15,3 % (v USD) a index MSCI Europe 20,2 % (v EUR).

Rok 2006 překvapil především nad očekávání vysokým růstem ziskovosti firem (viz FOND SHOP 1/2007). S tak vysokým nárůstem ziskovosti firem podle analytiků nelze v letošním roce počítat. I přes snížení dynamiky by však růst zisků burzovně obchodovaných firem měl v absolutním vyjádření pokračovat. Často jsou citovány i ostatní faktory, které budou v letošním roce příznivě působit na akciové trhy. Mezi hlavní patří současné atraktivní ocenění akcií ukazatelem P/E (cena akcie/zisk na akcii) pod historickým průměrem, pravděpodobné snižování úrokových sazeb v USA, silná domácí poptávka v rozvíjejících se zemích, zastavení skokového růstu cen energií a nízká riziková averze globální likvidity.
Na druhou stranu existují i rizika pro vývoj ceny akcií na globálních trzích. Nejčastěji zmiňované je vyšší než očekávané zpomalení americké ekonomiky, propad cen nemovitostí v USA, silně oslabující dolar a vyšší než očekávaná inflace v hlavních světových ekonomikách.

Sečteno a podtrženo: Pro rok 2007 neočekávají analytici na světových akciových trzích žádné výrazně vysoké růsty (ty by byly spíše překvapením). Kreslí však povětšinou optimistický obrázek s tím, že hlubší a delší propady cen akcií na světových trzích jsou v současné době nepravděpodobné. Korunoví investoři musí nadále počítat s tím, že americký dolar bude pravděpodobně oslabovat. Fundamentální faktory (globální obchodní nerovnováha) naznačují postupné oslabování dolaru bez drastických propadů po dobu několika let. Ohledně kurzu koruny k euru je budoucí vývoj předvídatelnější. Nejčastěji se hovoří o postupném posilování koruny vůči euru v průměru o 3 % ročně. Měnový vývoj zřejmě i v roce 2007 „ukousne“ korunovým investorům část výkonnosti globálních akciových trhů.

Dlouhodobý výhled

Predikce dlouhodobého vývoje na globálních akciových trzích je poměrně zapeklitý úkol. Odborné studie se často zabývají dvěma tématy: zvyšování důležitosti Asie ve světové ekonomice a dopadem demografického vývoje. U prvního tématu převládá souhlas s tzv. rozvojovou teorií ekonoma Roberta Solowa. Podle ní budou Čína, Indie a některé další rozvíjející se země následovat příkladu Japonska a Jižní Koreje. Do roku 2025 bude reálná ekonomika Číny větší než ekonomika USA a do roku 2050 se to podaří i Indii. Vývoj se odrazí i na globálních akciových trzích. Váha akcií firem ze zemí nyní označovaných za rozvíjející se poroste ze současných 9 % na výrazně větší podíl. Zároveň se očekává zvyšování korelace vývoje na jednotlivých trzích.

Co se týká dopadu demografických změn na cenu akcií, panují obavy z jejich budoucího poklesu (asset price meltdown hypothesis, APMH). Důvodem je velký počet seniorů v dekumulační fázi (odprodej) a malý počet juniorů v akumulační fázi. Většina ekonomů však pokládá popsaný vývoj spíše za strašáka než za reálně hrozící problém. Jejich hlavním protiargumentem je názor, že lidé budou svojí reálnou finanční situací přinuceni déle pracovat a APMH nenastane.        

Klepněte pro větší obrázek

Fondy

Fondů ze skupiny „Akcie - svět“ má český investor na výběr téměř padesát (tabulka 2). Liší se od sebe v několika ohledech. Některé zahrnují do portfolia rozvíjející se trhy, některé ne. Některé používají zajišťování měnových rizik, jiné nechávají měnové riziko otevřené. Oba zmíněné faktory měly v posledních letech silný dopad na výkonnost. Výhodu měly fondy se zastoupením rozvíjejících se trhů a zajišťováním do EUR, případně CZK (např. fondy ČP Invest, Pioneer akciový, ČSOB Akciový mix).

Další odlišností je používané pravidlo pro výběr akcií. Některé fondy sází na koncentrované portfolio s výběrem titulů podle fundamentálních faktorů, jiné na pasivní správu a kopírování indexu. Velkou odlišností je také orientace na růstové a hodnotové akcie.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 2/2007 dne 26.1.2007.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 2/2007:

 

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená