FinExpert.e15.cz

KSČM: „Nájemné není třeba prudce zvyšovat“

Regulované nájemné stačí zvýšit od 1. ledna 2007 po tři roky pouze o 10 procent. Majitelům domů - obcím či soukromníkům - to pokryje náklady a vytvoří i přiměřený zisk. Na tiskové konferenci, dne 12. 1. 2006, to prohlásil místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, expert KSČM na bytovou problematiku František Beneš.

Beneš se odvolal na průzkum, který KSČM prováděla vloni od září do konce listopadu ve 42 městech České republiky, a který se týkal tří tisíc bytů. Anketa se rozšířila prostřednictvím Haló novin a webových stránek KSČM mezi členy a sympatizanty KSČM po celé republice. Jejím cílem bylo dokázat, jaké jsou náklady na bydlení, pokud subjekt, který vlastní dům nebo byt, musí uhradit úplně všechno, co s bydlením souvisí. Všude, kromě Středočeského kraje, vybírají města a obce z nájemného více než do péče o byty a domy věnují, konstatoval Beneš. Zároveň připomněl, že komunisté předkládali návrh zákona, jehož cílem je, aby v každém místě ČR bylo nájemné na takové úrovni, aby se města a obce nemusely svých bytů zbavovat, aby lidé, kteří bydlí v obcích, ale nikoli v nájemních bytech, nemohli žehrat na to, že doplácejí na nájemníky. Aby se prostě lidé v obcích a městech nerozdělovali na ty, kteří mají privilegia, a na ty, kteří na ně doplácejí. Ze zkušeností bytových družstev a společenství vlastníků můžeme odvodit, že tyto subjekty si musejí uhradit úplně všechno, řekl. Podle Beneše stačí, aby nájemné v menších městech činilo 22 korun z metru čtverečního měsíčně, a v Praze 49 korun. Obcím by zbyly po údržbě bytů a domů ještě navíc peníze, které by mohly použít například na zušlechtění zeleně, opravu škol či kulturního zařízení.

Stačí zvýšení činží tři roky po sobě o 10 procent

Do ankety se zapojilo 432 tazatelů ve 42 městech. Získaná data představují údaje o nákladech na bydlení asi ve třech tisících bytů, protože u některých respondentů byla poznámka, že stejné platby, které se týkají nájemného, mají všichni uživatelé bytů v domě. A v domě bylo někdy 10, jindy 35 či 70 bytů. V největším domě bylo dokonce 280 bytů. Nájem 21 korun za metr čtvereční měsíčně zcela postačí bytovým družstvům k tomu, aby dlouhodobě udržely byty a domy v dobrém stavu. To je první výsledek ankety. V hlavním městě Praze je však tato částka poněkud vyšší. Vyšlo nám 30 Kč za metr čtvereční. K tomu jen drobnou poznámku - právě v Praze jsme získali data, která byla poznamenána splácením nákupu domů od města, protože v Praze se používal splátkový kalendář, a desetiletá lhůta, po kterou to družstva splácejí, ještě neuplynula, řekl poslanec KSČM.

Údaje o nájemném se určují poměrově na jeden metr čtvereční a měsíc. František Beneš připomněl rovněž platby za služby spojené s bydlením. Za společné osvětlení, úklid domu, za odvoz odpadů a další služby spojené s užíváním bytu se platí částka kolem tří až čtyř korun ze čtverečního metru měsíčně. Anketa také ukázala, kolik platí domácnosti za teplo, teplou vodu a energie dodávané do bytu. Ukazuje se, že tvoří identickou částku jako nájemné. Je to 20 až 21 korun měsíčně ze čtverečního metru. V této částce nejsou uvedeny údaje o tom, kolik platí domácnosti za elektřinu nebo plyn formou inkasa, doplnil Beneš.

Výsledek průzkumu prokázal, že výše nájemného, kterou navrhují komunisté ve vlastním návrhu zákona o nájemném (je před třetím čtením ve sněmovně), tedy aby nájemné za tři roky ve všech místech republiky stouplo nad dvacetikorunu z metru čtverečního, není návrh nereálný. Tato částka potvrzuje, že v současném nájemném jsou obsaženy položky, které můžeme charakterizovat jako zisk a je v něm obsažena i položka, kterou bychom mohli nazvat odpisy. Odpisy znamenají, aby člověk, který využívá nějaký předmět investičního charakteru, poté, co skončí doba jeho životnosti, si mohl pořídit předmět nový. To lze dvojím způsobem - buď střádá prostředky někde v bance, nebo je vkládá do nemovitosti, udržuje dům v dobrém stavu - a ten po 40 letech, což je odpisová životnost domu, je v dobré kondici, slouží, je modernizován opravami a dále vynáší opět přiměřený zisk, dodal Beneš. Hovořil jsem o minimálním nájemném, které je oprávněné k tomu, aby obce a soukromí majitelé udrželi domy v dobrém stavu. Náš návrh nájemného předpokládá, že by ve všech bytech, kde je nájemné dosud regulované, se zvedlo třikrát po sobě vždy jednou ročně o 10 procent. Tím by se v nejmenších místech dostalo na 22 korun za metr čtvereční, v Praze na 49 korun. Návrh tvrdí, že je to částka, která by měla postačit k pokrytí všech nákladů, aby se byty dlouhodobě všude udržely v odpovídajícím stavu a nebylo by třeba zvyšovat sociální příspěvky na bydlení ze státního rozpočtu, zdůraznil.

Neúměrné zvýšení zatíží státní rozpočet

Cílem ankety KSČM bylo rovněž dokázat, kolik peněz by asi mohli oprávněně získat majitelé domů, kteří se obrátili na soudy v ČR nebo i na Mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podle Beneše by bylo neoprávněné - na základě toho, co průzkum ukázal - aby jim české soudy přiřkly vyšší náhradu.

Komunistický poslanec poukázal i na to, že Sociologický ústav AV ČR asi před třemi lety v jedné ze svých publikací uvažoval o tom, co by to znamenalo, kdyby se v ČR uvolnilo nájemné a činilo by 67 Kč/m2 v Praze a v ostatních místech bylo přiměřeně nižší. Pak by příspěvky na bydlení, které by musel proplatit stát sociálně slabým občanům, stouply o 15 miliard ročně. Toto tvrzení vychází ze zvýšení míry inkasa za nájemné a z našeho poznatku. My jsme také zjišťovali, jakou částku tvoří poplatky za bydlení u jednotlivých domácností. U souboru, který jsme zkoumali, tvoří dnes 26 procent z příjmů. Je to částka na samém limitu únosnosti, zvláště proto, že k tomu je třeba ještě připočítat 22-23 procent příjmů, které musí domácnosti vydávat za potraviny, zdůraznil Beneš před novináři.

Vládní koalice už ve sněmovně prosadila návrh zákona o nájemném, podle kterého by v bytech s regulovanými činžemi rostlo nájemné od 1. ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta ročně. Komunisté a občanští demokraté ho odmítli. Regulované nájemné se vztahuje na 750 tisíc bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Návrh zákona ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Komunisté podle Beneše počítají s tím, že by mohl předlohu sněmovně vrátit už Senát. Mají také ve sněmovně vlastní návrh zákona, který chtějí prosazovat. Ještě není mrtvý, řekl Beneš, který si nemyslí, že osud vládní předlohy je už u konce. Je v ní podle něj několik věcných a hrubých chyb. Záleží na tom, zda senátoři opraví pouze tyto chyby a vrátí předlohu znovu k hlasování ve sněmovně. Nevěří, že neúplná vládní koalice bude mít 101 hlasů potřebných k přehlasování Senátu, spíš by mohla podpořit senátní znění. Pokud do návrhu senátoři zasáhnou ještě jiným způsobem, pak by možná ve sněmovně mohlo projít původní znění, ale musela by pomoci ODS. Pochybuji však, že to před volbami ODS udělá. My se budeme ještě velmi vážně zabývat tím, kdy máme usilovat o to, aby byl náš návrh zařazen na projednání schůze sněmovny. Uvidíme, zda počkáme, až vládní návrh projde celým legislativním procesem, nebo zda budeme trvat na tom, aby ho poslanci projednali na příští schůzi dolní komory parlamentu, dodal Beneš.

Návrh poslanců KSČM si klade za cíl řešit nájemné komplexně, nejen na přechodnou dobu. A nejen v bytech s regulovaným nájemným, ale také v bytech bytových družstev. Řeší i služby s bydlením spojené. Přitom jsme předpokládali, že po tříletém přechodném období by pak už nájemné regulovaly obce svým nařízením. Deregulace místně obvyklá je v Evropě běžná a přijatelná, protože obce nejlépe znají, jaká je situace v místě, sdělil už před měsícem na tiskové konferenci KSČM Beneš. Kdyby nájemné v obcích vzrostlo třikrát po sobě po deseti procentech, jak navrhuje KSČM, v Praze by poté činilo 49 Kč/m2, v Brně 36 Kč/m2, na Liberecku by to mělo být 20-31 Kč/m2 v závislosti na velkosti obce, na Karlovarsku, Vysočině, v Jihomoravském kraji 20-24 Kč/m2. Ve všech případech je už pak nad úrovní, která umožňuje udržovat domy v dobrém stavu. Návrh rovněž řeší otázku služeb spojených s bydlením, nájemné v družstevních bytech. Předpokládám, že k tomu budou vydány prováděcí předpisy ministerstva financí, uzavřel Beneš

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

to, co není třeba, je KSČM
chechták
16. 1. 2006, 00:23
Re: A jíst budeme taky zadarmo?
koffr, koffr
15. 1. 2006, 18:27
A jíst budeme taky zadarmo?
Michal
15. 1. 2006, 13:27
Měl bych návrh...
Noname
15. 1. 2006, 12:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená