Růst reálných mezd obecně vzato zpomalil s příchodem hospodářské krize v roce 2008, a to zejména v eurozóně. Snížení mezd pomohlo omezit redukci pracovních míst během recese a podpořit zaměstnanost ve fázi oživení. Bohužel často záporný růst reálných mezd posunul příjem mnoha domácností blíže hranici chudoby.
Jak je patrné z grafu výše, reálná hodinová mzda v ČR v období 2007 až 2014 poklesla oproti předchozí „sedmiletce“ téměř o 6 %. Jinak řečeno, za průměrný výdělek v letech 2000 až 2007 jsme si toho mohli koupit o něco více, než za průměrný výdělek v letech 2007 až 2014, což je právě ono krizové období.
Zprávy ohledně vývoje tuzemské ekonomiky jsou nyní víc než optimistické a na výraznější růst mezd nyní tlačí i odbory. Doufejme proto, že až Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) publikuje další data za dalších sedm let, nebude na tom ČR tak bídně jako nyní. Pokles reálné hodnoty mezd u nás je totiž ještě horší než ve fatálně předluženém Řecku... Další statistiky OECD týkající se zaměstnanosti najdete zde.