FinExpert.e15.cz

Kritické a kritizované chodníky

Budete-li chtít náhradu škody za úraz na chodníku, zákon nebude na vaší straně.
Kritické a kritizované chodníky

Odpovědnost za škodu na životě, zdraví nebo na majetku, kterou si chodec způsobí na neschůdném chodníku, nese jeho vlastník. Tak je to od 16. dubna 2009, kdy začal platit nový zákon 97/2009 Sb., o pozemních komunikacích, který dostal příznačný název „chodníková novela“. Vlastníky chodníků jsou v převážné většině případů obce. Chodníky neuklízejí, ale pro případ, že by musely kompenzovat škody, ke kterým na nich dojde, jsou pojištěny.  

Jen pro zdatné a obratné

Ve většině českých měst a obcí jsou už druhou zimní sezónu chodníky v takové stavu, že pohyb po nich zvládne jen fyzicky zdatný jedinec ve sportovní obuvi. Staří či invalidní spoluobčané se neodváží vyjít z domu i několik dnů.

Jestliže v loňském roce byly některé neschůdné chodníky alespoň označeny výstražnými tabulemi nebo páskami, letos už je téměř nenajdete. Obce chodníky neuklízejí, ale pro případ, že by musely kompenzovat škody, ke kterým na nich dojde, jsou pojištěny.  

Žádná souborná statistika škod na zdraví, majetku případně finančních ztrát, které občané utrpěli na neuklizených zimních chodnících, neexistuje. Prakticky se tedy nedá zjistit, jaký má „chodníková novela“ dopad. Ani statistiky pojišťoven, u kterých jsou obce pojištěny, nemají příliš velkou vypovídací hodnotu. Zachycují pouze případy, kdy poškozený uplatnil nárok, a to nejsou zdaleka všichni.

Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz říká, že změnu v počtech pojistných událostí nepocítili. Jediné, co se změnilo, je to, že škody neoznamují majitelé domů, kteří dříve za úklid chodníku odpovídali, ale obce, města a magistráty. Naproti tomu Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa uvádí, že z pojištění odpovědnosti obcí řešili v roce 2009 celkem 767 úrazů za 9,5 milionů Kč, v roce 2010 to bylo už 2285 událostí za 24,5 milionu Kč.

Káňa se však domnívá, že za obrovský nárůst pojistných událostí mohou spíše nepříznivé klimatické podmínky posledních dvou zimních sezón než legislativa, která změnila odpovědnost za chodníky.

Alibi se vždycky najde

Zmíněný zákon o pozemních komunikacích neukládá přímo majitelům chodníků, aby je uklízeli. Přenáší na ně pouze odpovědnost z případné škody, ale jen v případě, …„pokud se neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.“

Zákon namísto toho, aby chránil chodce, jako by už předem dával obcím možnost, aby si našly alibi a vyhnuly se odpovědnosti. Možná je to tím, že sám navrhovatel „chodníkové novely“ senátor Jaroslav Kubera nejednou řekl, že jejím účelem je především zbavit odpovědnosti za chodníky majitele přilehlých nemovitostí.

Převážná většina obcí si alibi hledá velmi úspěšně. Oznámily, že na úklid chodníků nemají dost peněz a proto to není „v mezích jejich možností“. Některé vydaly seznam ulic, kde se prostě uklízet nebude, a tím „upozornily“ občany. Další vztyčily výstražné cedule nebo natáhly pruhované pásky, aby „zmírnily závady“.

Jen málokde se pokusili hledat alternativní řešení, přesto že se jich nabízí hned celá řada. Obec může prostě slušně požádat majitele přilehlých nemovitostí, aby chodník uklízeli jako dosud, a jako kompenzaci jim poskytnou posypové prostředky, nářadí, přispět nějakou finanční náhradou. Dalším řešením, které doporučilo i Ministerstvo práce a sociálních věcí, je využít k úklidu chodníků nezaměstnaných, případně zapojit i práceschopné příjemce jiných sociálních dávek.

Krajním řešením může být zvýšení daní z nemovitostí, aby byly na úklid peníze, což paradoxně doporučil sám ochránce vlastníků nemovitostí senátor Kubera. Vstřícnější by však možná bylo naopak snížit daň z nemovitosti těm vlastníkům, kteří se zaváží v zimě chodníky uklízet.

Nepodléhejte sentimentu

Chodníková novela se obrátila především proti chodcům. Chodníky jsou v mnohem horším stavu, než když je na své náklady udržovali majitelé přilehlých nemovitostí. Pokud se chodec na chodníku zraní, musí obec uznat, že bylo v jejích silách chodník udržovat, ale že to přesto neudělala. Když to radní neuznají, poškozenému nezbude než se soudit.

Jenže to některým lidem připadá nevhodné a problém bývá i v tom, že nevědí, kolik by měli požadovat. Například Česká pojišťovna vyplácí za průměrnou škodu při úrazu vzniklém pádem na neupraveném chodníku 9 000 Kč, Kooperativa 16 000 Kč, ale to nemusí kompenzovat zdaleka všechno. 

Poškozený může požadovat kompenzaci na dobu, kdy jste museli být kvůli zranění v pracovní neschopnosti, a to ve výši průměrné mzdy za dny, kdy nebudete pobírat žádnou nemocenskou a pak ve výši rozdílu mezi nemocenskou a průměrnou mzdou v ostatních dnech. Podnikatel může požadovat ušlý zisk za dobu, kdy nemohl podnikat, případně kompenzaci nákladů, které mu tím vznikly.

Dále je možné požadovat náhradu nákladů léčení, například dojíždění na rehabilitaci, náklady na pořízení zdravotních pomůcek, také kompenzaci bolestného, případně ztíženého společenského uplatnění. Lze uplatnit nárok i za majetkovou škodu, pokud jste si při pádu poškodili oděv, rozbili hodinky, mobil, notebook nebo brýle.

Ale připravte se na to, že budete-li chtít uplatit nárok na odškodění za úraz na neuklizeném chodníku, zákon nebude zrovna na vaší straně a budete muset svůj nárok prokázat. Dočtete se, že nejlepší je pořídit okamžitě fotodokumentaci chodníku, na kterém jste upadli, a sehnat si svědky, kteří by vám případně svědčili u soudu.

Jenže to se dobře říká. Když pak dojde k vážnější nehodě, většinou jste ochromeni bolestí a staráte se, jak si co nejdříve zajistit lékařské ošetření. Vůbec vás nenapadne fotit chodník a shánět svědky, takže pak ani nemáte čím svůj nárok prokázat. Nezbývá než se spolehnout, že radnice váš nárok uzná. 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

V diskusi kolem úklidu chodníků jsem nikdy neslyšel ...
Honza
26. 1. 2011, 17:33
Je to tak, podstatě máte pravdu. Kdo z vlastníků chc...
david
26. 1. 2011, 16:52
Tak ten senátor Kobera mně dojal , s tím, že by obcí...
akcius
26. 1. 2011, 15:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená