Kreditní karta je dobrým pomocníkem, pokud ji umíte využívat, v opačném případě je jistou cestou do finačních problémů. Správným používáním kreditní karty lze optimalizovat cash-flow a využít výhod bezúročného období. Kreditní kartu nabízí mnoho bank, pro studenty je však určena nabídka jen dvou z nich.
Česká spořitelna
Pro studenty má v nabídce elektronickou kreditní kartu Visa Electron, se kterou lze platit i na internetu a tzv. platby na dálku MO/TO (mail order, telephone order). Pokud je karta součástí účtu Student+, je zdarma v případě, že k účtu není sjednaný kontokorent. Jinak stojí 120 Kč ročně a lze ji vydat i bez podmínky vedení studentského účtu.
Studenti prvních ročníků vyšších odborných nebo vysokých škol mohou využít celkového úvěrového limitu až 25 000 Kč a studenti druhých a vyšších ročníků vyšších odborných nebo vysokých škol až 40 000 Kč.
Pro Univerzitu Karlovu je speciální karta
Česká spořitelna má v nabídce i cobrandované kreditní karty s Univerzitou Karlovou. Ty jsou embosované. Základní karta MasterCard standard stojí 300 Kč ročně, zlatá karta MasterCard pak přijde na 2 700 Kč ročně. U těchto karet však musí i student projít schvalovacím procesem, takže jejich získání není tak snadné jako u elektronické karty Visa Electron.
Tyto karty však může získat jen ten, kdo je:
- studentem/studentkou bakalářského nebo magisterského studijního programu Univerzity Karlovy v Praze
- prezenčním studentem doktorského studijního programu Univerzity Karlovy v Praze
- kombinovaným studentem doktorského studijního programu Univerzity Karlovy v Praze
- zaměstnancem Univerzity Karlovy v Praze
- absolvoval/absolvovala Univerzitu Karlovu v Praze v roce
- členem Spolku absolventů a přátel Univerzity Karlovy v Praze
Komerční banka
Kreditní kartu pro studenty banka představila teprve včera. Maximální výše limitu na kreditní kartě je 20 000 Kč a vydávána je elektronická karta Visa Electron. Pro její získání stačí rovněž jen potvrzení o studiu.
Karta je určena všem studentům vyšších odborných škol (VOŠ) a vysokých škol (VŠ). Výše limitu závisí na stupni studia. Studenti 1.ročníků VOŠ a VŠ mají k dispozici maximální limit 10 tisíc korun, studenti 2. a vyšších ročníků VOŠ a VŠ pak až 20 tisíc korun. Oproti České spořitelně se bezúročné období stahuje i na výběry hotovosti, ne však poplatek, který musíte vždy zaplatit (1 % min. 30 Kč). Kreditní karta od Komerční banky stojí 5 kč měsíčně.
Kreditní karta nebo kontokorent?
Další možností, jak si mohou studenti vylepšit svůj finanční rozpočet, je získání kontokorentu. Narozdíl od kreditních karet získají kontokorent poměrně snadno a v podstatě u každé banky, která studentské účty nabízí. Nemusí přitom složitě dokládat svoji finanční bonitu (kromě eBanky a Raiffeisenbank). Typický student však má často hluboko do kapsy a je vděčný za každou korunu, kterou má k dispozici. Pro studentský život je rozhodně praktičtější kontokorent, spoléhat se jen na kreditní kartu by bylo pro studenta rizikové: má vyšší úrokovou sazbu, než kontokorent, vyšší náklady při použití bankomatu a nezaplatíte s ní běžné výdaje (školné, ubytování apod.). Studentská kreditní karta je proto spíše vhodným pomocníkem, než stěžejním finančním prostředkem.