FinExpert.e15.cz

Kreditní karty

Pojmem kreditní karty se často označují nejen skutečné karty kreditní (tedy úvěrové) , ale také nákupní úvěrové karty splátkových společností. Někdy jsou pod tento pojem zahrnovány i běžné platební karty, které jsou pevně svázány s platebními prostředky na běžném účtu.

Kreditka není platebka

Pomocí platební karty využíváte své vlastní peníze uložené na běžném účtu. Pokud platební kartou vyberete peníze z bankomatu nebo jí zaplatíte v obchodě, odečte se částka (společně s případným poplatkem za výběr) ze stavu vašeho bankovního účtu.

Naproti tomu je karta kreditní klíčem k čerpání úvěru, tedy peněz, které vám banka, případně nebankovní společnost půjčuje za stanovených úrokových podmínek. Když kreditku použijete pro výběr peněz z bankomatu nebo placení u obchodníka, čerpáte půjčku, kterou musíte splatit.

 

Jak ji získat

Prvotní podmínkou pro získání kreditní karty je věk. Aby vám karta byla vydána, musíte mít minimálně 18 let.

Druhou podmínkou je vaše uspokojivá finanční situace. Banka po vás bude požadovat doklad o výši měsíčního příjmu, jehož dostatečná výše zaručuje, že budete mít z čeho úvěr splácet. Nezáleží na tom, zda jste zaměstnanec, podnikatel, či již v důchodu – důležité je aby váš měsíční příjem byl dostatečný, přičemž za dostatečnou bývá považována zhruba hranice deseti tisíc korun. Pokud této hranici nedosáhnete, banka vám kartu nevydá. Jestliže ovšem podmínku minimálního příjmu splníte, neznamená to ještě automatické přidělení karty.

Některé banky měly stanovenu ještě podmínku minimální doby vedení běžného účtu u tohoto konkrétního bankovního domu (obvykle tři až šest měsíců). Z historie vašeho účtu totiž banka nejlépe zjistí, s jakým klientem má čest. Je na něm vidět váš způsob hospodaření s výdělkem – jaký máte průměrný zůstatek, zda vybíráte částky systematicky nebo nahodile a zda vám banka může věřit. V současnosti ovšem většina bank nabízí kreditní karty i lidem mimo svoji klientelu.

 

Obyčejnou nebo luxusní?

Vydání karty je většinou spojeno s jednorázovým poplatkem, i když karty nižší třídy bývají vydávány zdarma. Vyšší třída karet často zahrnuje nadstandardní pojištění, vysoké limity a exklusivitu, která vás přijde až na několik tisíc korun. Další poplatek je vybírán za měsíční vedení úvěrového účtu spolu s pravidelnými výpisy.

Výše úvěrového limitu, tedy maximální částka, kterou můžete prostřednictvím kreditní karty utratit, závisí na ohodnocení vaší úvěruschopnosti bankou. Tato částka většinou odpovídá dvojnásobku vašeho průměrného čistého měsíčního příjmu, který je třeba potvrdit. Pokud úvěr splatíte, můžete jej opět čerpat v plné výši.

 

Dluh zdarma

Velkou výhodou, kterou kreditní karty umožňují, je tzv. bezúročná lhůta, která se pohybuje mezi 30 a 51 dny. Bezúročná lhůta znamená, že po stanovenou dobu můžete z karty vybírat (v rámci úvěrového limitu) a jestliže celý dluh do konce této doby splatíte, neplatíte žádné úroky. To ovšem platí pouze pro úhradu zboží v obchodu. Jestliže si vyberete peníze z bankomatu, je vám částka úročena hned od data výběru.

Z tohoto pravidla lze jednoznačně odvodit nejlepší způsob využití kreditní karty – používat kreditku pouze pro placení v obchodech a využít bezúročného období; z bankomatu vybírat jen obyčejnou platební kartou.

Jestliže ale nestihnete splatit dluh do konce bezúročného období, zjistíte, že kreditní karty jsou zřejmě nejdražším úvěrovým produktem. Banky to dobře vědí, a proto často uvádějí úročení na měsíční bázi, kde úrok vypadá docela přijatelně. Úročení se pohybuje v rozmezí 12–24 % p.a.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená