FinExpert.e15.cz

Kreditní kartu si berou do zahraničí čtyři lidé z pěti

Praha, 9. července 2014

Kartu do zahraničí vozí 79 procent lidí, kteří ji vlastní. Většina cestovatelů ji má s sebou jako pojistku pro nenadálé výdaje (56 procent), každý dvacátý jí však používá pro všechny platby. Pro většinu plateb používá kreditní kartu v zahraničí 14 procent cestovatelů a dalších 25 procent uskuteční její pomocí méně než polovinu plateb. Obecně kreditní kartu k platbám v prodejnách mimo republiku používají zejména lidé z Prahy. Například podíl těch, kteří s ní platí výhradně, je oproti Česku či Moravě zhruba dvojnásobný. Vyplývá to z průzkumu, který pro Cetelem v červnu realizovala agentura Stem/Mark na vzorku 521 respondentů. 

Bez hotovosti směřují do zahraničí jen tři procenta cestovatelů. Kurz zahraniční měny přitom lidé sledují nejčastěji až těsně před odjezdem (31 procent) a stejný podíl z nich si zjišťuje také výši případného poplatku za výměnu. Kurz u několika bank či směnáren porovnává více než každý druhý (56 procent). Nejbližší směnárnu či banku volí 16 procent, výrazně více se přitom jedná o lidi z Moravy. Rozdíl v kurzu do padesáti haléřů za jednotku zahraniční měny neřeší 12 procent lidí, do jedné koruny pak další tři procenta. Sedm procent Čechů, kteří cestují za hranice, se o výši kurzu nezajímá vůbec. 

Platby u obchodníků pomocí karty jsou pro klienty levnější než platby v hotovosti. Společnost Cetelem při zúčtování zahraničních transakcí používá jeden z nejvýhodnějších kurzů na trhu kreditních karet – přebírá středový kurz karetní asociace MasterCard a neúčtuje si žádnou přirážku při převodu z cizí měny na domácí.

Ze statistik společnosti Cetelem, jednoho z největších vydavatelů kreditních karet na českém trhu, vyplývá, že v letošním červnu platili klienti kreditní kartou v zahraničí ve srovnání se stejným měsícem loňského roku více v supermarketech nebo například čerpacích stanicích. Objem transakcí provedených na čerpacích stanicích se letos v daném měsíci meziročně zvýšil o 34 procent, počet o 39 procent. V případě supermarketů se jedná o 32procentní navýšení objemu a 26procentní navýšení počtu transakcí. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená