FinExpert.e15.cz

Kreditka nejen pro motoristy

Nová cobrandovaná kreditní karta slibuje ušetřit peníze nejen za pohonné hmoty, ale i za nákupy.
Kreditka nejen pro motoristy

Česko je v nabídce cobrandovaných karet pořád ještě na počátku. Aby byla cobrandovaná karta pro zákazníka zajímavá a pořídil si ji, musí mu vždy přinést pro něho zajímavé výhody. I proto jsou cobrandované karty zpravidla dražší než standardní karty.

Z kreditních karet nabízí cobrandované karty Citibank, Cetelem, GE Money Bank a HVB Bank. Mezi charge kartami pak dominuje Diners Club. Citibank nově začala nabízet kreditní kartu pro motoristy ve spolupráci s firmou Shell.

Podle průzkumu využívá 20 % vlastníků soukromých automobilů k placení za pohonné hmoty platební kartu, zbytek platí za pohonné hmoty v hotovosti. Asi třetina dotazovaných přitom získává za nákupy na čerpacích stanicích či platby za pohonné hmoty nějaké slevy, odměny či jiné výhody. Pro 7 z 10 vlastníků soukromých automobilů by přitom byla zajímavá platební karta, za jejíž používání by získali nějaké slevy. Třetina motoristů by uvítala slevy na pohonné hmoty. Stejný počet lidí by rád využil procentuálních slev z celkové částky zaplacené za jakékoliv zboží. Desetina z dotazovaných by chtěla využít odměn v podobě dárků z katalogové krabičky. (Zdroj: Factum Invenio.)

Slevy na všechno

Kreditní karta Citibank/Shell nabízí 3% slevu na pohonné hmoty u čerpacích stanic Shell v České republice a 1% slevu na všechny bezhotovostní platby kartou obecně. Sleva se ukáže následující měsíc na výpise z účtu a o tuto slevu pak zaplatíte méně při celkové splátce kreditní karty (resp. její měsíční splátky, což ale nedoporučuji). V případě podání žádosti o kartu do 31. 1. 2007 bude váš bonus prvních 60 dnů užívání karty dvojnásobný, poté nastoupí standardní slevy.

Slevy Citibank/Shell kreditní karty

  Běžné období Při žádosti o kartu do 31.1.2007 první dva měsíce
Sleva na platby za pohonné hmoty Shell 3% 6%
Sleva na platby za pohonné hmoty Shell v zahraničí 1% 2%
Sleva na platby obchodníkům akceptujících platební karty MasterCard doma i v zahraničí 1% 2%
Počet bezúročných dní 55 55

Nechci slevu zadarmo

Cena cobrandované karty Citibank/Shell je 850 Kč ročně. To je nezvykle hodně, ale lze k ní komukoliv vydat zdarma dvě dodatkové karty. Pro ilustraci, aby se vám vrátil roční poplatek, je potřeba kartou utratit aspoň 85 000 Kč, což odpovídá částce 7 083 Kč měsíčně. Jestli budete nakupovat pohonné hnoty u Shellu, k pomyslnému vrácení poplatku vám postačí částka menší (záleží na vaší intenzitě nakupování).

Přestože se jedná o cobrandovanou kreditní kartu, nelze ji srovnávat se všemi na trhu. Například cobrandovaná kreditní karta od GE Money Bank MoneyCard/Electroworld nabízí jen jedinou 5% slevu u jmenovaného obchodníka při pořízení karty, poté už ne.

Nabídka konkurence je pestrá

Širokou paletu cobrandovaných karet má HVB Bank, ale s opakovanými výhodami jsou použitelné pouze dvě karty: Kreditní karta partnerů Renome a kreditní karta BAWAG Bank. 

Karta HVB/Renome stojí 299 Kč ročně, při útratě nad 35 000 Kč ročně je zdarma, zdarma je i dodatková karta. Za každou platbu kartou sbíráte body, u partnerů Renome jsou body dokonce čtyřnásobné. Jedou za rok pak dostanete hotovostní poukázku, kterou můžete uplatnit na jakékoliv zboží partnerské sítě obchodníků.

Kreditní karta HVB/iDnes nabízí slevy v klubu iDnes a slevy u obchodníků, kteří jsou partnery klubu. Přijde však celkem na úctyhodných 884 Kč ročně, takže je určena jen skalním příznivcům iDnes.cz. Není však nijak výhodná.

Kreditní karta HVB/Winterthur je jen pro zákazníky této pojišťovny a penzijního fondu. Stojí 360 Kč ročně, při útratě nad 35 000 Kč ročně je zdarma. Jedinou výhodou je vrácení 0,2 % u každé platby kartou. Za utracených 100 000 Kč dostanete zpět 200 Kč.

Kreditní karta HVB/Generali je opět určena jen pro zákazníky pojišťovny Generali a jejího penzijního fondu. Stojí 280 Kč ročně, při útratě nad 35 000 Kč ročně je zdarma. Z každé transakce dostanete zpět 0,3 %. Za utracených 100 000 Kč tedy dostanete zpět 300 Kč.

BAWAG Bank má svoji kreditní kartu cobrandovanou se slevovým systémem Sphere, takže lze významně ušetřit u všech obchodníků Sphere. Karta stojí 540 Kč ročně a při ročním obratu nad 45 000 Kč je zdarma. Ovšem například Raiffeisenbank vydává slevové karty Shere ke svým kreditním kartám automaticky, její kreditní karta stojí 420 Kč ročně a není cobrandovaná. Sphere je rovněž součástí In-karty Českých drah, kterou má naprostá většina pravidelných zákazníků ČD.

Konkurence z vlastní stáje

Paradoxně hlavní konkurencí jsou opět kreditní karty Citibank. Karta Citibank/Eurotel stojí 1 000 Kč ročně a umožňuje za všechny platby získávat benefit body, které se pak načítají na váš zákaznický účet společnosti Telefonica O2. Za body můžete dostat různé hodnotné věci a služby, nejen od Telefóniky. Cenu karty můžete uhradit benefit body, potřebujete jich 2 000 pro hlavní kartu nebo 1 000 bodů pro kartu dodatkovou (jinak 500 Kč). Za každých utracených 100 Kč máte jeden bod. Pro uhrazení ročního poplatku potřebujete pomyslně utratit 200 000 Kč, ale nezapomínejte, že body sbíráte i službami Telefonica O2. Tato karta se vyplatí jen pro zákazníky O2, jiní ji ostatně ani získat nemůžou. Podobně je na tom elektronická karta Benefit Citi pro zákazníky O2.

Cobrandovaná karta Citibank/ČSA umožňuje sbírat míle do klubu OK Plus pro zákazníky ČSA. Za každou stokorunu máte jednu míli a karta přijde na 1 500 Kč ročně. Podrobné parametry této karty najdete zde.

Srovnání vybraných cobradovaných karet

Cobrandovaná kreditní karta Cena ročně Kolik je potřeba utratit, aby byla karta zdarma Bezúročné období ve dnech Slevy
BAWAG Bank/Sphere 540 Kč 45 000 Kč 50 U všech partnerů Sphere
Benefit Citi (elektronická) 1 000 Kč lze zaplatit 2 000 benefit body 55 U partnerů O2
Citibank/Eurotel 1 000 Kč lze zaplatit 2 000 benefit body 55 ne
Citibank/ČSA 1 500 Kč nelze 55 U partnerů OK Plus
Citibank/Shell 850 Kč nelze, pomyslně 85 000 a méně 55

3 % na pohonné hmoty Shell v ČR, 1 % na bezhotovostní platby kdekoliv

GE MoneyCard/Electroworld (elektronická) 299 Kč 48 000 Kč 50 5 % na první nákup v prodejně EW
HVB/Generali 280 Kč 35 000 Kč 45 0,3 % z každé bezhotovostní platby
HVB/iDnes 884 Kč nelze 45 U partnerů klubu iDnes
HVB/Škoda Auto 994 Kč nelze 45 U parterů Škoda klubu
HVB/Winterthur 360 Kč 35 000 Kč 45 0,2 % z každé bezhotovostní platby
HVB/HYPO Stavební spořitelna 360 Kč 35 000 Kč 45 Vedení účtu ze stavebního spoření zdarma pro první rok

Vyplatí se?

Cobrandovaná kreditní karta Citibank/Shell za 850 Kč nepatří mezi nejlevnější kreditní karty. Do jisté míry má konkurenci v podobě karty Renome od HVB Bank, ta je však jen pro členy klubu obchodníků sdružení Renome. Rovněž Citibank/Eurotel resp. Benefit Citi kreditní kartu využijí jen zákazníci O2. Cobrandované karty s ČSA od Citibank nebo Diners Club/ČSA nelze srovnávat, protože jsou prioritně určeny zcela jiné skupině zákazníků (především s vyššími příjmy). Ostatní cobrandované karty našich bank nepřinášejí svému držiteli zásadní přidanou hodnotu, takže z tohoto pohledu lze cobrandovanou kreditní kartu Citibank/Shell označit jako jedinou kartu, která vám může ušetřit peníze. 

V kreditních kartách je Citibank dobrým soupeřem a její kreditní karty obecně patří mezi nejlepší díky rozsahu služeb, které nabízejí. Mezi standardní patří online přístup k transakcím, který je k dispozici na internetu, 55denní bezúročné období, blokace karty zdarma při její krádeži či odcizení i automatické navyšování limitu a nabídky půjček, jste-li dobrými zákazníky Citibank. To při jakémkoliv srovnání nelze přehlédnout.

Citibank/Shell kreditní karta je použitelná spíše jen pro příznivce značky Shell. Slevy, které sbíráte za nákupy, se jednou měsíčně přičtou k vašemu měsíčnímu výpisu z kreditní karty. Naakumulované peníze ze slevy však můžete vyčerpat jen při další platbě na čerpacích stanicích Shell. Na dalším měsíčním výpisu se pak nastřádaná sleva od platby na benzince Shell odečte, za platbu na Shell získáte opět 3 % slevy a pořád dokola. Hypoteticky napsáno, pokud byste kartu používali kdekoliv kromě čerpacích stanic Shell, nepřinese vám žádný bonusový užitek (kromě klasických parametrů kreditních karet, jako je bezúročné období apod.) Jestli alespoň jednou za 6 měsíců natankujete pohonné hmoty na čerpací stanici Shell, může být tato karta vaším pomocníkem, který vám pomůže ušetřit, jinak se příliš nevyplatí a raději si vyberte jinou kartu.

Další článek


 

celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Proc platit za kreditku
Petr
30. 10. 2006, 12:22
Re:Překouk jsem se?
Petr
30. 10. 2006, 12:15
Re:
SocPredator
28. 10. 2006, 17:24
Re:Proc platit za kreditku
SocPredator
28. 10. 2006, 17:21
:-)
nic
24. 10. 2006, 13:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená