FinExpert.e15.cz

Krb: Šetrné topení pro celý dům

Krb si spojujeme s exkluzivitou bydlení nebo romantikou živých plamenů. Lze jím ale s velkou účinností vytápět i celý rodinný dům.
Krb: Šetrné topení pro celý dům

V tradičním pojetí vytápění domu patří krb k nadstandardním, spíše estetickým prvkům, případně se využívá jen jako doplňkový zdroj tepla pro jednu či dvě místnosti. To ale nemusí platit, současné moderní krbové systémy totiž umožňují účinné a ekonomicky výhodné vytápění celého – i vícepodlažního – rodinného domu.

Nepustit teplo z domu

Krby starší konstrukce skutečně patří k příkladům minimální účinnosti vytápění – velká část tepla vzniklého při hoření mizela komínem ve venkovním prostoru. To ale na druhou stranu vedlo k úvahám, jak tuto unikající energii využít. Nejprve vznikly rozvody teplého vzduchu do dalších místností, ty známe již z některých zámků. V nedávné minulosti přišly na řadu výměníky tepla. Současný trh tak nabízí celou škálu variant, jak si užívat romantického pohledu do živých plamenů v krbu a přitom maximálně zužitkovat energii, která při tom vzniká.

Klepněte pro větší obrázek

Rozvod teplého vzduchu

Principů je několik. Jedním z nich je přenos ohřátého vzduchu do jiných místností. K tomu samozřejmě nestačí běžný krb, je nutná složitější konstrukce, kterou tvoří opláštěná krbová vložka. Teplonosným médiem je vzduch zahřívaný mezi pláštěm krbové vložky a jejím vnějším plechovým pláštěm. V tomto vnějším plášti jsou otvory, na ně napojené kovové trubice pak teplý vzduch odvádějí do jiných místností. Vzduch se pohybuje bez pomoci ventilátorů, samospádem.

Samospád i ventilátor

Při vytápění domu pomocí vzduchu ohřátého krbem můžeme využít i jiné principy. Samotížná soustava je totiž závislá na aktuální teplotě v krbové vložce. Soustava s nuceným oběhem teplého vzduchu umožňuje rychlejší cirkulaci ohřátého vzduchu a také vedení vzduchu do vzdálenějších místností. Systém musí být doplněn o skříň rozvodu s ventilátorem, tu je vhodné umístit kvůli případné hlučnosti např. na půdu domu. Nucený rozvod vzduchu poskytuje další výhodu, že do něj lze zabudovat filtry, jež omezí prašnost. Tento systém umožňuje jedním krbem vytápět i místnosti ve dvou podlažích.

Teplovodní rozvod

Jinou možností je systém, ve kterém je teplo vzniklé v krbu předáváno vodě. Ta potom vytápí jiné prostory. K tomu je zapotřebí výměníku, kde to vše probíhá. Tohoto principu je možné využít nejen u krbů, ale i u cenově dostupnějších krbových kamen. Sortiment na českém trhu poskytuje spolehlivé a účinné výměníky, které umožňují i ohřev teplé užitkové vody pro potřeby domácnosti. Voda v topném okruhu může cirkulovat buď samospádem – samotížný systém – nebo s pomocí čerpadla v nuceném oběhu. Teplovodní systémy jsou ale finančně i technicky náročnější. Teplovodní výměník také můžeme začlenit jako doplněk již existujícího ústředního topení.

Zatímco účinnost spalování u otevřeného krbu se pohybuje mezi 10 až 20 %, špičkový krb s teplovodní vložkou dosahuje efektu až 80 % (60 % tepla se přenáší vodou, 20 % přímým sáláním). Při teplotě vratné vody kolem 30°C a teplotě odtékající vody 70 °C se zvýší výkon krbového výměníku, vychlazení spalin je vyšší a asi o 10 % se tak zvýší i účinnost vytápění. Ta se zvyšuje i díky další charakteristice krbu - ten je totiž umístěn v obytné, a tedy vytápěné místnosti, která využívá jeho sálání.

Klepněte pro větší obrázek

Bezpečnost svěřit odborníkům

Vzhledem k tomu, že v případě teplovodního krbu jde o složité zařízení, které podléhá řadě předpisů a norem, je třeba dodržovat při jeho instalaci a provozu množství pravidel. Zdroj tepla je třeba instalovat společně s expanzní nádobou, bezpečnostním ventilem, ukazatelem tlaku a teploty a zařízením k plnění, vyprazdňování a odvzdušňování teplovodního výměníku. Pro konečné umístění teplovodního krbu je nutné získat souhlas místně příslušného stavebního dohledu, obvykle zastoupeného oblastním kominickým mistrem. Musí být také zajištěno dobré větrání místnosti, kde bude krb fungovat. Instalaci elektrické části kotle včetně všech regulačních a bezpečnostních zařízení musí provádět pouze kvalifikovaný technik.

Finská pec: účinné a levné topení

Jinou možností jsou činné akumulační pece, které mají velkou tradici zejména v severských zemích, protože akumulací tepla eliminují některé nedostatky dřevostaveb. Tyto pece nacházejí stále vyšší oblibu v okolních evropských státech, kde se uplatňují jako topné systémy především v nízkoenergetických domech.

Konstrukce finské pece umožňuje akumulovat obrovské množství tepla i zabudování teplovodního výměníku pro ohřev TUV či teplovodní vytápění dalších místností (přesto neochlazuje spaliny) stejně, jako nabízí i možnost pečení chleba, pizzy či masa. Vysoká účinnost spalování a dodávky tepla, topení v dlouhých časových intervalech (jednou denně) také usnadňují bydlení. Účinnost topení ve finské peci je zhruba 80 %. Podmínkou je však, stejně jako u jiných topidel, ztápění suchého dřeva a dodržování daných pravidel.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den. Jak jsem již psal k jinému článku, pořídi...
Petr
18. 10. 2012, 19:12
<a rel="nofollow" href="http://www.stako.cz/">...
Miloš
22. 9. 2011, 11:04
Kdybyste chtěli opravdu dobrou firmu na vestavěné sk...
Jaroslav
22. 9. 2011, 11:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená