FinExpert.e15.cz

Krach banky: Na co už FPV nestačí

Ratingová agentura Moody´s snížila výhled pro českě banky ze stabilního na negativní.
Krach banky: Na co už FPV nestačí

Proč tak náhle a proč obecně, pro celý bankovní systém? Agentura to vysvětluje ekonomickým útlumem v Evropě, který může  v budoucnosti snížit ziskovost bank i kvalitu jejich aktiv. K negativní prognóze vedl i fakt, že většina českých bank má vlastníky v zemích eurozóny, které se potýkají s dluhovou krizí.

S panikou ale ještě počkejte. Odborníci ujišťují, že ani krach banky vás o uložené peníze nepřipraví. Jinak je tomu ale u penzijních fondů a pojišťoven.

O úspory nepřijdete

Peníze uložené u bank i stavebních spořitelen jsou ze zákona pojištěné u Fondu pojištění vkladů (FPV). A tak zkrachuje-li vaše banka, dostanete svůj vklad zpět ve stoprocentní výši, ale pouze pokud nebyl vyšší než 2,5 milionu korun resp. 100 tisíc eur na jeden produkt – ekvivalent limitu v CZK se přepočte podle kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou ke dni, kdy je vydáno oznámení o neschopnosti banky dostát závazkům. Pokud tedy máte opravdu velké úspory, uložte je raději do více účtů u různých bank.

Nezáleží na typu produktu, pojištěny jsou peníze na všech produktech včetně depozitních certifikátů, a to jak v korunách, tak i v cizí měně. Jedinou podmínkou pro to, aby jste své peníze dostali, jsou vaše osobní identifikační údaje, které musí váš vkladový produkt obsahovat. Stejným způsobem jsou pojištěna i stavební spoření.

Pobočky zahraničních bank – podnikají zde, ale nejsou českými právnickými osobami – jsou pojištěny v zemi sídla mateřské instituce. Od 31.12.2010 je výše pojištění jednotná v celé EU, a to ve výši 100 000 EUR.

Peníze v sejfu

Někteří mají své peníze uložené v bankovních bezpečnostních schránkách, často proto, že nechtějí, aby banka či kdokoli jiný měl přehled o výši jejich úspor. Hotovost v sejfech pojištěná není, nicméně bát se o ni nemusíte.

Obsah schránky se totiž nestává ani na okamžik „majetkem“ banky, takže v případě jejích finančních problémů či krachu na ně nemůže sáhnout. Vydání uložených cenností se řídí Všeobecnými obchodními podmínkami i podepsanou smlouvou o pronájmu bezpečnostních schránek.

Fond pojištění vkladů

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994 na základě Zákona o bankách. Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických i právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištěny jsou tak kreditní zůstatky na běžných, termínovaných i vkladových účtech nebo vkladních knížkách, vklady potvrzené vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem.

Za dobu své existence Fond pojištění vkladů vyplatil náhrady vkladatelům dvanácti bank v celkové výši 25 miliard korun. Výplaty se týkaly jedné družstevní záložny a 12 bank, které zkrachovaly v letech 1995 – 2003. Naposledy FPV vyplácel klienty Vojenské družstevní záložny, která zkrachovala v květnu 2011.

Do FPV povinně přispívají samy pojištěné instituce. Banky a družstevní záložny odvádí čtvrtletně 0,04 procent z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelny ve výši 0,02 procenta. Lhůta pro výplatu náhrady vkladů je dle zákona 20 pracovních dní od data vyhlášení platební neschopnosti.

O vklady v penzijním fondu i pojišťovně přijít můžete

Vklady u penzijních fondů či v rámci jakéhokoli pojištění u FPV pojištěné nejsou, a tak v případě krachu o své peníze opravdu přijdete. Hospodaření je nicméně regulováno zákonem a kontrolováno bankovním dohledem ČNB, což by alespoň teoreticky mělo zaručit stabilitu.

Na co už FPV nestačí

V současné době Fond spravuje kolem 21,5 miliard korun, což by vystačilo na náhradu vkladů několika menších bank. Dle Renáty Kadlecové, výkonné ředitelky FPV, si podle zákona o bankách Fond může další peníze vypůjčit na finančním trhu, získat dotaci či půjčku ze státního rozpočtu.

Pokud by ale došlo na černé scénáře a padla některá z velkých bank, zde FPV mnoho nezmůže. Navíc hromadný výběr vkladů by ani s ohledem na udržení stability finančního sektoru nebyl žádoucí. V každém případě by se musela angažovat ČNB a Ministerstvo financí, v úvahu přichází možnost prodeje banky i se závazky, který by zabránil hromadným výběrům.

Jak jsou na tom nové banky?

Letos vznikly na českém trhu hned tři nové banky. Air Bank má bankovní licenci vydanou Českou národní bankou, tudíž spadá pod pojistnou ochranu českého Fondu pojištění vkladů, který by zajišťoval případné vypořádání náhrad klientů při eventuálním krachu banky. Podle současného kurzu tak mohou být bez obav ze ztráty peněz fyzické i právnické osoby, které do banky uloží až 2,5 milionu korun.

Stejná pravidla platí i pro klienty Equa Bank, která svůj provoz spustila v září, ačkoliv u této banky došlo v podstatě jen ke změně jména, neboť dříve již fungovala na českém trhu pod názvem Banco Popolare. Banka také na českém trhu působí na základě licence vydané ČNB.

V mírně odlišné situaci jsou klienti Zuno Bank, která na území České republiky od července podniká jako pobočka rakouské banky Zuno Bank AG. Případné vypořádání náhrad vkladů by tím pádem řešil rakouský systém pojištění vkladů. Vklady fyzických a právnických osob jsou ale v Rakousku stejně jako v Česku pojištěny v plné výši včetně úroků až do částky 100 tisíc eur.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Když už píšete článek o pojištění vkladů, zjistěte s...
Kamil
20. 12. 2011, 19:09
Zajímalo by mě jak se bude řešit kampelička UNIBON p...
Bohumír
20. 12. 2011, 12:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená