Ministr financí Andrej Babiš se nechal slyšet, že je skvělý hospodář, přesněji řečeno, že Česká republika si půjčuje a věřitelé nám za to ještě platí. Zní to neuvěřitelně, co říkáte? Správce státní kasy ale zapomněl říct, proč tomu tak je. Jistě, investoři vnímají dobrou kondici české ekonomiky, která je na tom co se týče zadlužení ještě relativně dobře, ale v tom to „kouzlo“ není. Česká koruna je totiž oproti euru, ale i dalším světovým měnám, zejména americkému dolaru významně podhodnocena. Dle Big Mac indexu je to 30 % oproti euru a dokonce 40 % oproti dolaru. Nic ale netrvá věčně, ani intervence a až věřitele vyplatíme, slušně vydělají.
Dnes si náš stát půjčil 14.54 miliard za -0.354% úrok takže jsme hned dostali 99.2 milionů do rozpočtu. Je super půjč...
Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 9. prosinec 2015
Big Mac index zpracovává už skoro tři desetiletí prestižní britský časopis The Economist. Je založen na teorii parity kupní síly (PPP) s tím, že v dlouhém období by se směnné kurzy měly pohybovat směrem k takovému poměru, který by vyrovnával ceny identického koše zboží a služeb ve dvou jakýchkoli zemích. Vlajkový hamburger nejznámějšího řetězce rychlého občerstvení byl pro srovnání zvolen z toho důvodu, že po celém světě jde o identický produkt.
Vývoj zadlužení zemí OECD k HDP během krizových let 2007 až 2015:
Důvod, proč (zahraniční) investoři platí, aby si od nás mohli půjčit s tím, že jim peníze vrátíme za tři nebo pět let spočívá v predikci analytiků, kteří počítají s tím, že tuzemská měna začne už příští rok posilovat. Vlastně by k tomu došlo už dávno nebýt zásahů České národní banky (ČNB), která ve velkém nakupuje právě eura ve snaze držet korunu na úrovni 27 Kč/1 €. Umělé oslabování koruny tak sice teď něco přinese státnímu rozpočtu, z nás ale dělá ještě chudší příbuzné Západu, než bychom byli, kdyby kurz určovala skutečná nabídka a poptávka.
Naše kupní síla je 53,6 % průměru Evropy. Místo opony nás dělí výplatní pásky.
Co soudíte o intervencích ČNB?