FinExpert.e15.cz

Koupit MP3, nebo CD/MP3 přehrávač?

Pokud patříte mezi hudební labužníky, jejichž počítačový pevný disk se každým dnem plní o nové a nové nahrávky, měli byste se možná poohlédnout po některém MP3 přehrávači. Jaký ale vybrat?
Koupit MP3, nebo CD/MP3 přehrávač?

V kategorii MP3 přehrávačů existuje celá řada modelů, přičemž zákazníci si nejčastěji pořizují buď MP3 přehrávač disponující vnitřní pamětí, nebo se rozhodnou pro řešení v podobě CD/MP3 přehrávače, jenž umožňuje přehrávat i běžná hudební cédéčka.

Do kapsy a do kapsičky
Kombinované CD/MP3 přehrávače mají výhodu, že si poradí jak s běžným hudebním cédéčkem, tak se stovkami skladeb ve formátu MP3, které uživatel jednoduše vypálí na cédéčko pomocí běžné zapisovací mechaniky. Nevýhodou jsou jednoznačně rozměry. Oproti tomu přehrávače s vnitřní pamětí (popřípadě rozšiřitelné o paměťovou kartu) jsou velmi malé a můžete tak s nimi třeba i pohodlně sportovat.

Pozor na funkce
Pokud už máte klasický discman, nebude pro vás seznámení s funkcemi MP3/CD přehrávače nic nového. Většina modelů bez problémů zvládá pustit skladby v náhodném pořadí, umí jednoduše seznámit posluchače s obsahem cédéčka pomocí desetisekundového „intra“ nebo přehraje vokály oblíbeného interpreta ve vámi zvoleném pořadí (až 32 voleb). K dalším funkcím patří jednoduchý ekvalizér, který může rozlišovat několik módů – většinou normal, classic, jazz, pop a rock. Až na výjimky mají přehrávače s vnitřní pamětí velmi podobné funkce jako MP3/CD přístroje. Ať si již vybíráte jakýkoli typ MP3 přehrávače, požadujte podporu ID3 tagů a formátu WMA, což je jeden z dalších komprimovaných formátů.

Slovníček

komprimace - pomocí algoritmu je efektivněji zpracován datový tok skladby a tím podstatně snížena velikost souboru. Např. skladba na běžném audio CD zabírá 40 MB, po provedené komprimaci do formátu MP3 pouze 3–5 MB
MP3 - formát pro zvukové soubory v komprimovaném formátu
WMA - formát pro zvukové soubory v komprimovaném formátu, soubory mají ještě menší velikost než MP3
ID3 tag - informace o názvu skladby, autorovi atp. Je součástí MP3 / WMA souboru a lze ji editovat


Otřesné je jen něco
Jestliže rádi běháte se sluchátky na uších, měla by vás zajímat ochrana proti otřesům (používá se zkratka ESP). Pro plynulé přehrávání bez přeskakování skladeb je základem dvacet sekund pro chůzi, respektive čtyřicet sekund pro běh. Tyto údaje platí pro přehrávání běžného hudebního cédéčka. Pozor tedy, aby údaj nebyl uveden pro přehrávání MP3 souborů. V tom případě musíte počítat s tím, že se ochrana klasického hudebního cédéčka smrskne na pouhých pět až deset sekund, což je pro plynulé přehrávání hudby nepostačující.
Přehrávačů s vnitřní pamětí se problém ochrany proti otřesům samozřejmě netýká – z důvodu absence jakýchkoli mechanických částí zajišťujících reprodukci hudby to je pochopitelné.

Kdo vydrží déle
Při přehrávání MP3 cédéčka je výdrž přístroje v chodu zhruba deset až dvanáct hodin. Klasické cédéčko by měly být schopny MP3/CD přehrávače roztáčet alespoň pět hodin (se zapnutou ochranou proti otřesům). Kartové přehrávače nebo přístroje s vnitřní pamětí (popřípadě kombinované) jsou často napájeny jednou tužkovou baterií, a tak je na její kvalitu kladen velký důraz. Doba výdrže se pohybuje v rozmezí pěti až deseti hodin v závislosti na počtu baterií, jejich kvalitě a zapnutých/vypnutých dalších funkcích (např. osvětlení displeje). Při častějším užívání přístroje doporučuji koupit nabíjecí baterie. Počáteční investice je sice vyšší, ale po několika týdnech se vrátí.

Kolik hudby?
Na jedno cédéčko se při kapacitě 700 MB vejde zhruba 160–200 skladeb (v nekomprimovaném formátu se na tentýž nosič vejde zhruba 15–20 skladeb) ve formátu MP3 nebo WMA. Vzhledem k ceně prázdného cédéčka (8–15 Kč) je to velká výhoda. Pokud si navíc pořídíte přepisovatelné (tzv. CD-RW) cédéčko, můžete vypálenou hudbu libovolně mazat a nahrávat jinou.
Kapacita paměti kartového přehrávače je jedním z nejdůležitějších parametrů. V základní výbavě většinou bývá 128 MB paměti, což v přepočtu znamená maximálně 30–35 skladeb v dobré kvalitě. Pokud přehrávač nemá možnost dalšího rozšíření paměti pomocí paměťových karet, musíte se spokojit s tímto množstvím. Hodně přístrojů však umožňuje paměť dále navýšit pomocí karet typu SD, MMC nebo Compact Flash.

Výhody a nevýhody

CD/MP3 přehrávač
+ kompatibilita s běžnými hudebními CD nosiči
+ kapacita CD
+ cena nosiče

- rozměry
- hmotnost

Přehrávač s vnitřní pamětí/kartový přehrávač
+ rozměry
+ hmotnost

- základní kapacita paměti
- cena paměťové karty

 

Další článek


 

Související články


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: O WMA tedy nestojim
Marek
6. 5. 2005, 10:05
Re: Asi jenom MP3
Marek
6. 5. 2005, 10:03
Re: dodatek k CD mp3
DJ
6. 5. 2005, 02:51
CD/MP3?
Radek
5. 5. 2005, 22:44
O WMA tedy nestojim
Tomas
5. 5. 2005, 21:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená