FinExpert.e15.cz

Koupě auta: Nové nebo ojeté?

Podle odborníků se při koupi ojetého automobilu rozhodujeme poměrně impulzivně.
Koupě auta: Nové nebo ojeté?

Rozhodli jste se pro koupi auta, ale nevíte, jestli zvolit variantu nového nebo ojetého vozu? Budeme mluvit, resp. psát o možnosti, že na auto nemáme své vlastní peníze, musíme se tedy rozhodovat mezi leasingem a půjčkou.

Ojeté auto

Při koupi ojetého automobilu musíte počítat se spoustou času stráveného obcházením autobazarů a vybíráním konkrétního auta. Také je dobré přesvědčit někoho, kdo autům rozumí, aby tyto chvilky strávil spolu s vámi. Podle odborníků se při koupi ojetého automobilu rozhodujeme poměrně impulzivně. Líbí se nám představa parádního bouráku zaparkovaného před domem. „Samozřejmě ideální je, pokud máme peníze na auto našetřené a k tomu ještě rezervu ve výši zhruba 20% nákupní ceny vozu na případné opravy, které jsou spíše pravidlem než výjimkou,“ radí Pavel Vlček z mBank.    

Po nákupu ojetého vozu totiž musíme počítat se základním servisem (výměna oleje a dalších kapalin, filtrů,...). Je totiž velmi nepravděpodobné, že to udělal již předchozí majitel. Počítejme tedy s částkou zhruba okolo 5 až 10 tisíc korun. Tyto náklady bohužel nemusí být konečné. Možná budeme muset vyměnit brzdy, tlumiče, nápravu, vyčistit klimatizaci, atd. 

A jak je to s úvěrem na ojetinu? „Lidé se u nákupu ojetého auta často v euforii nechají nalákat na „slevy“ při financování vozu prostřednictvím úvěru sjednaného u prodejce. Slevy jsou to v uvozovkách, protože zákazník takovou slevu samozřejmě zaplatí tím, o kolik deklarovanou cenu auta přeplatí na nákladech za úvěr. Zákazníci dělají chybu, že se nechají nalákat na nízkou splátku a neporovnávají celkové náklady na úvěr,“ doplňuje.

Nové auto na leasing

U nákupu nového auta se prý více zamýšlíme. Výběr značky a typu nového vozu nám trvá mnohem déle. Můžeme využívat výhody toho, že prodejce potřebuje vozy prodávat a my tak máme možnost více si vymýšlet a smlouvat s ním. Je jasné, že cena je nastavená tak, aby byl podpořen prodej auta.

Na této nabídce se podílí dealer a importér. Ti samozřejmě dostávají jistou částku z každého vozu, která jim připadne, jestli nové auto prodají za ceníkovou cenu. Tuto marži mohou také použít na nějakou formu podpory prodeje, například přímou slevu na vůz, nabídku doplňků a služeb zdarma či na výhodné financování nákupu auta. Může se tak stát, že nové auto sice splácíte, ale v závěru přeplatíte jen minimální částku nebo dokonce vůbec nic. Zjistěte si proto, jaký má automobilka a její dealerská síť přístup k podpoře prodeje a nekývněte hned na první nabídku.

Jak ukončit povinné ručení?

Jak ukončit povinné ručení?

Jak zrušit smlouvu povinného ručení, aby nedošlo ke komplikacím. Poradíme vám jak smlouvu ukončit.

Auto potřebuji, ale nechci jej kupovat

Pokud si nechcete půjčovat na auto, můžete si půjčit auto. A využít tak operativního leasingu. Například u ČSOB Leasingu si můžete vůz pronajímat za částky nižší než 5 000 korun měsíčně. Podle Martiny Slavíkové z Ery je operativní leasing stále žádanější.

Operativní leasing je něco podobného jako obyčejný leasing, až na to, že po skončení smlouvy zůstává vozidlo majetkem leasingové společnosti. V leasingové splátce tak platíte pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou auta. Neskládáte žádnou akontaci a částka je daňově odpočitatelnou položkou. Operativní leasing se často využívá ve firmách.

Další článek


 

celkem 57 komentářů

Nejnovější komentáře

Mě tady celá tahle diskuze navozuje pocit obří rekla...
Petr
4. 4. 2018, 08:50
No bmw jsou nic moc auta, octavky to je zaruka kvality
daniel
28. 11. 2017, 09:36
tak v dnesni dobe, kdy jde vsechno kupredu auto ztra...
daniel
27. 11. 2017, 21:38
Kvalitní nekvalitní, je potřeba mít i trošku štěstí,...
Aleš Holík
26. 11. 2017, 16:57
musis vybrat spravnou znacku kvalitni:) ja hlavne ne...
Dan
25. 11. 2017, 21:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená