FinExpert.e15.cz

Kotlíkové dotace to zase rozpálí, připraveny jsou miliardy

Peníze na kotlíkové dotace poplynou z evropských fondů.
Kotlíkové dotace to zase rozpálí, připraveny jsou miliardy

Domácnosti, které uvažují o výměně kotle a nestihly si podat žádost o podporu z programu Nová zelená úsporám, dostanou další šanci. Ministerstvo životního prostředí chystá společně s kraji pokračování kotlíkových dotací. V první výzvě úspěšného programu jsou připraveny 3 miliardy korun. Nyní je na krajích, aby o ně požádaly. Budou to právě krajské úřady, přes které se peníze dostanou k lidem.

Ministerstvo životního prostředí slibuje, že dotace na nové kotle pokryje až 85 procent z maximální částky 150 tisíc korun. Příspěvek bude možné získat nejen na výměnu starého kotle na pevná paliva (například uhlí) za ekologičtější variantu, ale i na tzv. mikro-energetická opatření. Peníze na kotlíkové dotace poplynou z evropských fondů.

Po dotacích na zateplení se zaprášilo. Chystají se ale další

Po dotacích na zateplení se zaprášilo. Chystají se ale další

Žádosti se nyní zpracovávají a připravují se další výzvy.

Jaké tepelné zdroje dotace podpoří?

Některé podmínky jsou známé už nyní, i když bude záležet také na krajích, jak s dotacemi naloží. Finanční podpora bude směřovat na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Konkrétně budou dotace podporovat pořízení tepelného čerpadla, kotle na pevná paliva, plynového kondenzační kotle, solárně-termické soustavy pro přitápění nebo přípravu teplé vody a už zmiňovaná mikro-energetická opatření. Ta budou zahrnovat třeba zateplení střechy, stropu nebo dílčích konstrukcí.

Ministerstvo životního prostředí už připravilo specifikaci kotlů a dalších tepelných zdrojů. Tak například u kotlů s ručním přikládáním bude vyžadováno současné užití akumulační nádoby o minimálním objemu 55l/kW instalovaného výkonu kotle. U tepelných čerpadel je zase stanoven minimální topný faktor (třeba u čerpadla vzduch-voda musí být alespoň 3,1).

Dotace rozdají kraje

Zahájení příjmu žádostí o podporu bude záležet na jednotlivých krajích. Zatím nejsou známy žádné konkrétní termíny, ale hovoří se o letošním podzimu. Aktuálně mohou kraje o dotace zažádat, aby si ukrojily část z pomyslného koláče 3 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí připravilo seznam prioritních měst a obcí se zhoršenou kvalitou vzduchu, kam by měly finanční prostředky primárně směřovat.

Zájemci o dotace z řad domácností by tedy měli sledovat, jak se k celé výzvě postaví právě jejich kraj. Ministerstvo životního prostředí stanovilo jen některé povinné podmínky, které musí krajské vlády dodržet, ale jinak dostanou poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální kotlíkové dotace vypadat.

„Základními a neměnnými podmínkami jsou například výše dotace, povinná emisní třída u všech kotlů a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů,“ sdělil ČR Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Naděje na zlepšení ovzduší?

Je to totiž právě zlepšení stavu ovzduší, k čemu mají kotlíkové dotace přispět. Podle ministerstva životního prostředí se tuzemsko se znečištěním ovzduším potýká dlouhodobě. Téměř 90 procent celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a až 40 procent emisí prachových části pochází právě z oblasti lokálního vytápění domácností. Tyto látky způsobují potíže dýchacího ústrojí a jsou nejčastěji součástí spalin ze zastaralých kotlů.

Vyměnit je přitom potřeba na 3 500 kotlů po celé ČR. „V tuzemsku se lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem podílejí celými 38 %. Naším cílem je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů po celé České republice,“ komentuje současný stav ministr životního prostředí Richard Brabec.

Omezení při pořizování kotlů

Požadavky na nové kotle se stále zpřísňují. Stojí za tím směrnice Evropské unie, které se promítají do národní legislativy. Například od roku 2022 nebude podle zákona o ovzduší možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotel 1. a 2. emisní třídy. Od loňska mohou být na trh uváděny jen kotle 3. a vyšší emisní třídy. Dodejme, že od letošního podzimu už se do obchodů nedostanou běžné plynové kotle, ale pouze ty kondenzační.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená