FinExpert.e15.cz

Koruna zděšena výsledkem HDP vyskočila nad úroveň EUR/CZK 26,0

Praha, 16. května 2013

Výsledek české ekonomiky za první kvartál tohoto roku byl studenou sprchou pro všechny – pro analytiky, oficiální místa v čele s vládou a ČNB a v neposlední řadě trh. Výmluvná je pak zejména reakce koruny, která vylezla nad úroveň EUR/CZK 26,0, což je nejslabší hodnota české měny od konce roku 2011.

Včerejší reakci koruny na výsledek HDP se nelze příliš divit, neboť výkon českého HDP je alarmující nejen z toho důvodu, že skutečný výkon je o dost horší než očekávání, ale především i z pohledu relativního srovnání: předně, tato česká recese je nejdelší ze všech recesí od doby, kdy byla obnovena tržní ekonomika a dále nedopadá dobře srovnání ani s našimi sousedy z regionu. Na to, že nám ujíždí Německo, Slovensko či Polsko jsme si tak nějak již zvykli, ale že se začíná vzpamatovávat rychleji než my i předlužená maďarská ekonomika je zcela nový fenomén.

Nyní je otázkou, zdali na takto mizerném relativním výkonu ekonomiky (ať již v historickém či teritoriálním srovnání) můžeme něco rychle změnit. Slabší koruna a nulové úrokové sazby mohou ekonomice marginálně pomoci, ale sami o sobě těžko způsobí v malé otevřené ekonomice hospodářský zázrak. Strukturální přerod ekonomiky v hospodářského tygra rovněž v krátkém období nedoufejme, byť jisté pozitivní signály např. vysílá závan konkurence do některých oligopolních struktur. Jediným účinnějším nástrojem domácí hospodářské politiky v boji s recesí tak zůstává fiskální politika. Zde však zkušenost z posledních let mnoho optimismu rovněž nepřináší – v tuto chvíli se zdá, že v této oblasti fantazie příslušných autorit končí u posunování sazby DPH a rekonstrukce jedné dálnice.

Sečteno a podrženo: sázka na to, že by naši ekonomiku vytáhly z recese nějaké domácí pozitivní stimuly, se zdá být velmi málo nadějná. Nezbývá tedy než jako vždy věřit v robustní oživení Německa. Jistým (externím) pozitivem by pak mohly být i klesající ceny komodit, které by mohly podpořit (reálné) disponibilní příjmy českých domácností.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená